• AKTUALNOŚCI SZKOLNE

          • Wydarzenia z życia szkoły 2016/2017

          •  

            POŚWIĘCENIE SZTANDARU W ZŁOTNIKACH

            W dniu 4 września 2016 roku w czasie Mszy Św. w kościele p.w. Ducha Świętego w Mielcu odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru ufundowanego przez działające od 5 lat Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego w Złotnikach. Liturgii przewodniczył ksiądz proboszcz Waldemar Ciosek, który poświęcił sztandar. Radość z tego wydarzenia dzielili z członkami stowarzyszenia, rodzicami, uczniami i nauczycielami znakomici goście: Wójt Gminy Mielec Pan Józef Piątek, ks. Proboszcz Waldemar Ciosek, Pani sołtys Zofia Załucka.

            Od 2012 roku społeczeństwo Złotnik  wzięło na siebie całkowitą odpowiedzialność za wychowanie i nauczanie własnych dzieci, tworząc Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego, a następnie zakładając, organizując i prowadząc Społeczną Szkolę Podstawową oraz Społeczne Przedszkole „Promyczek”. Wychowanie dzieci w duchu i wartościach wiary katolickiej, poszanowaniu godności człowieka, szczególnie osób starszych, patriotyzmu zaczynając od „Naszej Małej Ojczyzny” jaką jest Ziemia Złotnicka, poszanowaniu ludzi przekazujących wiedzę oraz rzetelne jej zdobywanie i poszerzanie, zawarte jest w umieszczonych na sztandarze czterech słowach: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka.

            Po zakończeniu Mszy Świętej uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście zgromadzili się   w budynku Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach. Nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru przez Panią prezes Bożenę Padykułę na ręce dyrektor szkoły Pani Agaty Balcerzak.

            Uroczystość była doskonałą okazją do wspólnego świętowania 5 rocznicy rozpoczęcia działalności Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Przedszkola „Promyczek”.

             

            UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

             

            1 września 2016 roku w szkole zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością  pani prezes Bożena Padykuła.oraz  Przewodnicząca Rady Rodziców pani Katarzyna Róg. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała pani dyrektor Agata Balcerzak.  Po okolicznościowym przemówieniu Dyrektora Szkoły  uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom i nauczycielom wiele zadowolenia i sukcesów.

             
            WYCIECZKA DO BLIZNY
             
             

               22 września 2016 roku uczniowie klas I –VI Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę do Parku Historycznego w Bliźnie koło Pustkowa. Pan przewodnik w interesujący sposób przybliżył uczniom historię niemieckich doświadczeń nad bronią V - 1 i V- 2 na terenie Blizny. Atrakcją dla wszystkich było zwiedzenie samolotu AN. Dzieci zobaczyły zachowane resztki instalacji poligonu, wyrzutni, hali montażowej bunkry obserwacyjne a także zrekonstruowany barak naturalnej wielkości makietę rakiety V -2 i latającej bomby V -1.

                Z dużym zainteresowaniem obejrzały ekspozycję muzealną z licznymi, ciekawymi eksponatami, zdjęciami i dokumentami. Uwagę wszystkich zwrócił wóz bojowy oraz pociski z czasów II wojny światowej. Po zwiedzeniu Parku Historycznego uczniowie podziękowali p. przewodnikowi za bardzo ciekawe spotkanie i odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania. Atrakcją wycieczki był również grill, gry i zabawy na świeżym powietrzu  na placu zabaw. Wycieczka do Parku Historycznego była bardzo udana.

             

             PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

               W dniu 13 października 2016 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyło się bardzo uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Wszystkie dzieci pięknie zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Wykazały się dużą wiedzą na temat polskich symboli narodowych oraz dzielnie rozwiązały wszystkie zadane zagadki. Udowodniły, że mogą zostać przyjęte w poczet szkolnej społeczności.

               Pasowania na ucznia klasy pierwszej dokonała  dyrektor szkoły mgr Agata Balcerzak. Uczniowie z przejęciem ślubowali, że będą wzorowymi uczniami i dobrymi Polakami. Wzruszenie dzieci udzieliło się wszystkim zgromadzonym podczas uroczystości rodzicom, wychowawczyni klasy I i  nauczycielom. Po pasowaniu dzieci złożyły kolorowy odcisk palca na pamiątkowej karcie. Przyjęły wiele ciepłych życzeń  sukcesów w nauce od pani Bożeny Padykuły Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego w Złotnikach i od  pani Agaty Balcerzak dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach.

               Wspaniała uroczystość zakończyła się wręczeniem wielu prezentów dla nowo pasowanych uczniów klasy I ,pysznym poczęstunkiem i wesołą ,,sesją zdjęciową’’ z rodzicami.

             

            ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

             

                W dniu 13 października 2016 roku po uroczystym pasowaniu na ucznia klasy I z okazji Święta Edukacji Narodowej w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyła się akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Nauczyciele wysłuchali pięknych wierszy oraz przyjęli szczere, serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych, spełnienia wszystkich marzeń. Uczniowie wyrazili również podziękowania za odpowiedzialną pracę dydaktyczną i wychowawczą. Bardzo miłym akcentem uroczystości było przekazanie na ręce pani Agaty Balcerzak dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach przez panią Bożenę Padykułę Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego w Złotnikach Certyfikatu „Wiarygodna Szkoła”.

             

            ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY W ZŁOTNIKACH

             

                     W dniu 3.11.2016 roku minęła 73 rocznica śmierci 10 polskich zakładników rozstrzelanych przez niemieckich  żołnierzy gestapo w pobliżu szkoły w Złotnikach. Społeczeństwo Złotnik oddało hołd poległym rodakom upamiętniając ich ofiarę imienną tablicą umieszczoną na budynku szkoły oraz wieczornicą poświęconą ich pamięci. Inicjatorem uroczystości i fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego w Złotnikach.

            2.11.1943 roku grupa trzech partyzantów wykonała wyrok śmierci na dwóch policjantach tzw. granatowych.  3.11.1943 roku czyli na drugi dzień w odwecie Niemcy  rozstrzelali 10 zakładników przywiezionych z rzeszowskiego więzienia. Za napaść na niemieckich obywateli lub osoby im sprzymierzone Niemcy karali miejscową ludność dokonując pacyfikacji  lub rozstrzelań ludności cywilnej. Czy roztrzelanymi mogli być mieszkańcy Złotnik? – tak, mogło tak być. Dlatego należy się szczególna wdzięczność i pamięć o tych, którym odebrano życie, gdyż dzięki ich śmierci inni mogli żyć. Imienna tablica przypominać będzie o  poległych , którzy nie pozostaną bezimiennymi zakładnikami rzeszowskiego więzienia, lecz imiennymi bohaterami oddającymi za wolność ojczyzny to co jest bezcenne, czyli własne życie. O bohaterach tamtych czasów pamiętają także ich bliscy.  Patronem Szkoły Podstawowej nr 24 w Rzeszowie jest jeden z dziesięciu zakładników  - Rudolf Auriga.  Rocznicę śmierci zakładników oraz  odzyskania niepodległości  przez Polskę uczczono wieczornicą słowno-muzyczną oraz zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą poległych.

             

            "TYM, CO ODESZLI" - WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

              8 listopada 2016 roku w naszej szkole miała miejsce szczególna uroczystość – patriotyczna wieczornica dla uczczenia 98 rocznicy Święta Niepodległości  i odsłonięcia imiennej tablicy upamiętniającej 73 rocznicę rozstrzelania zakładników obok budynku  szkoły w Złotnikach.  W wieczornicy wzięli udział: ksiądz proboszcz Parafii Ducha Świętego w Mielcu, przedstawiciele władz samorządowych, , przedstawiciele organu prowadzącego szkołę i przedszkole w Złotnikach,  przedstawiciele strażaków ze Złotnik,  licznie zgromadzeni rodzice uczniów i przyjaciele szkoły.

            Część artystyczna, w której  aktywnie uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły, nosiła tytuł: „Tym, co odeszli”. Wiersze, pieśni, narracja pomogły uczestniczącym w wieczornicy prześledzić chwile gdy nasz naród zdawał egzamin ze swojego patriotyzmu. Były to odniesienia do 123 lat niewoli, radości z odzyskania niepodległości, tragedii września 1939 roku,  walki partyzanckiej, w tym odbicia więźniów w Mielcu przez oddział Jędrusiów oraz wspomnienie wydarzeń historycznych w Złotnikach z listopada 1943 roku.

            Informacje o tych wydarzeniach wzbogaciły relacje osób, które miały wtedy po kilkanaście lat i są żywymi świadkami historii. Szczególnymi gośćmi wieczornicy byli: Ireneusz Indyk i Józef Duszkiewicz.

            Wieczornica zakończyła się uroczystym odsłonięciem imiennej tablicy upamiętniającej 73 rocznicę rozstrzelania zakładników obok budynku  szkoły w Złotnikach.  Tablicę poświęcił ksiądz proboszcz. W ciszy późnego wieczoru, przy światłach zniczy, wzywano każdego z dziesięciu Polaków, którzy tutaj stracili życie. Następnie złożono wiązanki kwiatów.

            Starannie przygotowana i zorganizowana uroczystość dostarczyła uczestniczącym w niej, zarówno dzieciom jak i dorosłym, pięknych chwil wzruszenia. Będzie źródłem przemyśleń nad mottem uroczystości, którymi są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „ Sztuką jest umierać za ojczyznę, lecz jeszcze większą sztuką, dobrze żyć dla niej”.

             

             

            SPOTKANIE ZE ZWIERZĘTAMI ZE CHRONISKA

             

                 W  naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Mielcu. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci do aktywnego udziału w zbiórce żywności. Cieszymy się, że tak wielu uczniów  wzięło udział w naszej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Zebraliśmy suchą  karmę, puszki,  miski, koce.  16 listopada 2016 roku odwiedziły  nas Panie pracujące w  schronisku, które przywiozły   pieska i kotka. Opowiedziały  dzieciom o pracy w schronisku i zwierzętach przebywających  w schronisku. Uczniowie przekazali zebrany pokarm dla zwierząt.

             

                POKAZ HISTORYCZNY

               18 października 2016 r. w naszej szkole odbył  się pokaz historyczny ,, Rzymskie imperium  i tradycje antyku" przygotowany przez Grupę Artystyczną  Rekonstrukto.  Rekonstruatorzy zaprezentowali uczniom z klas I – VI uzbrojenie armii greckiej i rzymskiej, ekwipunek żołnierza oraz sposób posługiwania się bronią np. mieczem i tarczą. Duża kolekcja rekwizytów i broni wzbudziła wśród uczniów zainteresowanie. Żywa lekcja historii wzbogaciła wiedzę  wszystkich uczniów o ciekawe wiadomości dotyczące imperium rzymskiego oraz tradycji antyku.

                                                     

                    SPOTKANIE Z POLICJANTEM

                22 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Mielcu mł. asp. Markiem Opielą z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii.

               W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób należy przestrzegać zasad ruchu drogowego w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa np. w czasie przechodzenia przez jezdnię, jazdy na rowerze. Pan policjant szczegółowo omówił wszystkie aspekty odpowiedzialności prawnej wobec nieletnich w przypadku niewłaściwych zachowań, do których należą: niewłaściwe zachowanie w szkole – wagary, bójki, niewłaściwe zachowanie w stosunku do kolegów i koleżanek oraz poza nią – spożywanie alkoholu, palenie papierosów,  e – papierosów, używanie dopalaczy, narkotyków, kradzieże, paserstwo, przywłaszczenia, bójki, pobicia, wandalizm, nękanie, stalking, groźby karalne.

               Wszyscy uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Zadawali pytania dotyczące m.in. korzystania z konta na Facebooku, zasad kierowania pojazdami, korzystania z sieci Internetu. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami za ciekawe przekazanie istotnych informacji oraz wręczeniem odblasków każdemu uczniowi.

             

            ANDRZEJKI SZKOLNE

             

              24 listopada 2016 roku odbyły się szkolne andrzejki. Ciekawe wróżby dla uczniów klas I – VI przygotował  jak co roku Samorząd Szkolny. Wieczór andrzejkowy uatrakcyjniony został przez różne konkursy m.in. taneczne i zręcznościowe. Wspaniała zabawa i świetna atmosfera towarzyszyła wszystkim uczestnikom andrzejek.

             

            UDZIAŁ W XVI edycji akcji SZLACHETNA PACZKA



            Do SZLACHETNEJ PACZKI włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Paczka dociera do prawdziwej biedy – tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy. Celem akcji jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Dlatego do Paczki trafiają te rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany. Nasi Wolontariusze postanowili wspomóc rodzinę  z okolic Mielca. uczniowie naszej szkoły zebrali artykuły spożywcze i chemiczne.Dziękujemy wszystkim szlachetnym darczyńcom, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie naszych paczek!!!

             

                                                                     

            SZKOLNA WIGILIA  JASEŁKA SZKOLNE 

                20 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyło się bardzo uroczyste i wzruszające spotkanie wigilijne. Uczniowie klas I –VI zaprezentowali piękny program artystyczny związany ze świętami Bożego Narodzenia. Śpiewali kolędy, recytowali wiersze o cudzie narodzin maleńkiego Jezusa. Tradycji stało się zadość – wszyscy zgromadzeni na uroczystej wigilii połamali się opłatkiem  i szczerze wzruszeni składali sobie życzenia najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia. Następnie wszyscy usiedli do wspólnego wigilijnego stołu i razem spożywali potrawy wigilijne. Potem wsztscy wesoło kolędowali.

             

               ZABAWA KARNAWAŁOWA  SZKOLNA CHOINKA

              2 lutego 2017 roku odbyła się szkolna choinka, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wspaniałą zabawę zapewniły super przeboje, różnorodne konkursy taneczne oraz pyszny, słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zabawa karnawałowa wymagająca pomysłowego przebrania bardzo się wszystkim uczestnikom podobała. Konkursy zaplanował i przeprowadził Samorząd Szkolny pod opieką nauczycieli. Wszystkim uczestnikom zabawy było bardzo wesoło.

             

            SPOTKANIE Z MYŚLIWYM

             9. lutego 2017 r. odbyło się spotkanie z panem Mieczysławem Struzikiem, myśliwym Koła Łowieckiego ,,Łoś”, w którym uczestniczyli uczniowie klas I - VI. Zaproszony gość w bardzo interesujący sposób opowiadał o pracy i pasjach myśliwych, zwyczajach dzikich zwierząt żyjących w polskich lasach oraz o potrzebie pogłębiania przez dzieci wiedzy na temat przyrody. Uczniowie rozpoznawali odgłosy wydawane przez dzikie zwierzęta dzięki tablicy edukacyjnej przywiezionej przez pana M. Struzika. Spotkanie bardzo się wszystkim dzieciom  podobało. Warto wzbogacać swoją wiedzę na temat polskiej przyrody.

                                                                   

                WALENTYNKI

              W naszej szkole już tydzień przed walentynkami działała poczta walentynkowa. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wrzucenia do pudełka wykonanych przez siebie walentynek. 14 lutego w czasie apelu przygotowanego przez panią Barbarę Ćwiękę, nauczycielkę języka angielskiego i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego walentynki zostały rozdane. Piękne dekoracje wykonała pani Anna Gruszecka. Tradycji stało się zadość – dobrze jest wiedzieć, że ktoś nas lubi i potrafi to okazać. Walentynki uczą dzieci okazywania sympatii i przyjaźni. Dzisiejsza impreza bardzo się wszystkim podobała.

             

            „Kim chcę zostać w przyszłości” - spotkanie

            z doradcą zawodowym

            W dniu 14 lutego 2017 r. odbyło się spotkanie uczniów klas I - III naszej szkoły z doradcą zawodowym, Panią Moniką, która na co dzień pracuje w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej jako doradca zawodowy. W czasie zajęć omówione zostało znaczenie pracy, zawodu, kariery zawodowej. Dzieci poznawały zadania poszczególnych zawodów. Dzieliły się wiedzą dotyczącą pracy ich rodziców czy dziadków. Dowiedziały się, czego będą się uczyć na dalszych etapach kształcenia. Uczniowie mieli możliwość określenia swoich predyspozycji zawodowych i podzielić się wątpliwościami towarzyszącymi wyborom, podyskutować i porozmawiać z doradcą zawodowym.

            Miła atmosfera towarzyszyła nam przez całe spotkanie. Bardzo dziękujemy za ciekawe, cenne i pouczające zajęcia.

             

            SPOTKANIE Z PIŁKARZAMI ZE STALI MIELEC

              22 lutego 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z piłkarzami STALI MIELEC , w którym uczestniczyli  uczniowie klas I –VI. Goście przedstawili się, podali pozycje, na których grają w drużynie oraz nazwy klubów, z których trafili do mieleckiej STALI. Piłkarze opowiadali bardzo ciekawie o tym, jak wygląda ich rozkład dnia, ile czasu poświęcają na treningi, jakie ćwiczenia wykonują. Wyjaśnili, dlaczego należy zdrowo się odżywiać  i jak ważne jest zjedzenie śniadania przed rozpoczęciem nauki czy treningu. Jeden z piłkarzy zaprezentował zestaw rozciągający, który podnosi skoczność zawodników.

              W drugiej części spotkania uczniowie zadawali pytania, na które zaproszeni goście szczegółowo i z humorem odpowiadali. Piłkarze podkreślali, jak ważny jest dla nich w czasie meczu kulturalny doping pomagający im dobrze grać. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i życzeniami tylko wygranych meczy. Uczniowie otrzymali autografy od piłkarzy  STALI MIELEC. Kto wie, może to autografy słynnych w przyszłości na całym świecie zawodników?

                                           

              NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

             

              1 marca 2017 r. w naszej szkole z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbył się jak co roku bardzo uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas IV –VI pod opieką p. Beaty Bobulskiej –Trzpis. Dekorację przybliżającą sylwetki Żołnierzy Wyklętych i uświetniającą apel wykonała p. Anna Juwa –Skowron. Uczennice klasy VI w ciekawy i przystępny sposób wyjaśniły młodszym koleżankom i kolegom, kim byli Żołnierze Wyklęci, jakie mieli poglądy polityczne, z kim i dlaczego walczyli oraz dlaczego czcimy ich pamięć. Zebrani na apelu uczniowie wysłuchali w skupieniu wierszy poświęconych tragicznym losom i okolicznościom śmierci Żołnierzy Niezłomnych. Szczególnie wzruszająca była  Przysięga Żołnierza w wykonaniu uczennicy klasy IV Kornelii Hyjek, która wcieliła się w Danutę Siedzikówną ps. Inkę. Duże wrażenie wywarła recytacja wiersza pt. Po co? w przejmującej interpretacji uczennicy klasy IV Marii Wilk oraz Pożegnanie z Matką w wykonaniu ucznia klasy V Damiana Karkoszy. Na uwagę zasługiwało umundurowanie występujących uczniów oraz rekwizyty nawiązujące do walki Żołnierzy Niezłomnych. Uroczysty apel zakończył się minutą ciszy - oddaniem hołdu wszystkim walczącym i poległym w imię wolnej Polski Żołnierzom Wyklętym.

             

                  DZIEŃ TEATRU              

                Z okazji Dnia Teatru 29.03 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty występ recytatorów z klas I – VI, biorących udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim  Teatr Jednego Wiersza w Chorzelowie. Przedszkolaki z grup Biedroneczki, Motylki i Pszczółki oraz uczniowie klas I –VI mieli okazję wysłuchać 12 ciekawych recytacji wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Doroty Geller, Ludwika Jerzego Kerna oraz Wisławy Szymborskiej. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na uwagę zasługiwała interesująca, pomysłowa interpretacja każdego wiersza, piękne stroje i rekwizyty. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom p. Beacie Bobulskiej-Trzpis, p. Annie Gruszeckiej i p. Annie Juwie –Skowron za przygotowanie małych aktorów a recytatorom za ładny występ. Gratulacje odebrały dwie uczennice biorące udział w  Gminnym Konkursie Recytatorskim w Chorzelowie- Maria Wilk    z klasy IV za wiersz pt,, Żaba’’[ nagroda jury] i Aleksandra Nowak z klasy II za wiersz ,,Murzynek Bambo’’[ wyróżnienie]. Wszyscy recytatorzy otrzymali również piękne kwiaty wykonane przez dzieci z I grupy przedszkolnej Biedroneczki.

             

            "Dar serca” ze Złotnik do  Skopania

            W okresie przedświątecznym w Społecznej Szkole Podstawowej   została zorganizowana zbiórka darów rzeczowych dla Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu. Cała społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w akcji. Rodzice wraz z dziećmi, a także nauczyciele bardzo chętnie przynosili różne artykuły spożywcze, chemiczne, zabawki, książki  oraz odzież.10 kwietnia 2017 r. gościliśmy uśmiechniętych wychowanków wraz oraz Pana Dyrektora tej placówki. Mieliśmy okazję poznać się oraz wyrazić wzajemną chęć dalszej współpracy.

            Podczas przekazywania darów padło wiele ciepłych słów i świątecznych życzeń. Dzieci zostały obdarowane słodyczami i barankiem wielkanocnym, który został upieczony przez uczniów naszej szkoły na warsztatach wielkanocnych. Wychowankowie chętnie integrowali się podczas wspólnych zabaw w przedszkolu, na placu zabaw oraz siłowni.  Wielką przyjemnością dla dzieci był pokaz wypieku baranka wielkanocnego, w którym chętnie uczestniczyli. Największą nagrodą dla nas wszystkich był bez wątpienia szczery, dziecięcy uśmiech, który nie schodził z rozradowanych buzi. Ten, wydawać by się mogło, niepozorny gest był najlepszym podziękowaniem i tylko utwierdził nas wszystkich w przekonaniu, że takie akcje są potrzebne.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim  uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w tę pomoc.

             

            SPOTKANIE WIELKANOCNE

            „Na stole święcone, a obok baranek, koszyczek pełny barwnych pisanek i tak znamienne w polskim krajobrazie w bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie. Zielony barwinek, fiołki i żonkile Barwami stroją uroczyste chwile. W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie, gdy wielkanocne na stole śniadanie”.

            Wielkanoc to jedno z najradośniejszych świąt, poprzedzone świątecznymi przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze bazie i pierwiosnki. Czas skłaniający do refleksji i zadumy. Zgodnie z wielkanocną tradycją w naszej szkole  przy świątecznym stole spotkali się 12 kwietnia 2017 roku uczniowie ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach  wraz z wychowawcami, dyrekcją i pracownikami szkoły. Przepięknie nakryte stoły i wiosenne dekoracje zachęcały wszystkich do świętowania. Na stołach znalazło się wiele świątecznych przysmaków i dekoracji przygotowanych przez uczniów   na warsztatach plastycznych i kulinarnych.

            Spotkanie rozpoczęto od przedstawienia przez uczniów  zwyczajów świąt wielkanocnych i ich symboliki. Następnie jak co roku, uczniowie, nauczyciele i pracownicy  podzielili   się świątecznym jajkiem, składając sobie najserdeczniejsze życzenia.  Zebrani próbowali również  własnoręcznie przygotowanych  wypieków i spędzali wspól nie czas w bardzo miłej świątecznej atmosferze.  Wielu dzieciom zajęcia te sprawiły tak dużo radości, że wręcz nie mogą doczekać się przygotowań do kolejnych świąt Wielkiej Nocy.

             

            DZIEŃ ZIEMI

            22 kwietnia obchodzony jest 
Dzień Ziemi. Jego celem 
jest popularyzowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie społeczeństwu, jakie zagrożenia wiążą się
 z rozwojem przemysłu. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w 192 krajach świata. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano go w 1990. Jak co roku uczniowie naszej szkoły również brali udział w obchodach tak ważnego dla nas ekologicznego święta. W tym roku uczniowie przygotowali apel z hasłami ekologicznymi zachęcającymi do dbałości o naszą planetę. Zaprezentowali również stroje ekologiczne oraz ciekawe plakaty.

             

            "PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII"

                W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami przystąpili do programu edukacyjnego „Porcja pozytywnej energii” organizowanego przez markę Crispy Natural. Celem programu jest edukacja i kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych opartych na spożywaniu warzyw i owoców. Honorowy patronat nad programem objął Rzecznik Praw Dziecka. Na przełomie kwietnia i maja 2017 roku we wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili lekcje tematyczne zachęcające do spożywania owoców i warzyw. Uczniowie poznali ich wartości odżywcze oraz dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Wychowankowie szkoły rozpoznawali najbogatsze w składniki odżywcze owoce i warzywa. Poznali budowę przewodu pokarmowego i jego mieszkańców – bakterie jelitowe. Doskonalili umiejętność wyboru zdrowych produktów spożywczych sprzyjających rozwojowi dobrej mikroflory jelitowej. Wspaniałym dopełnieniem wiedzy zdobytej podczas lekcji było własnoręczne przygotowanie potraw z owoców i warzyw. Uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowali w klasach między innymi: sałatki owocowe, surówki i sałatki z warzyw, kanapki ze zdrowych i wartościowych produktów, szaszłyki owocowe, sorbety i wiele innych smakołyków. Degustacja była przepyszna! W szkole można podziwiać prace plastyczne uczniów promujące zdrowe żywienie. Zdjęcia z realizacji projektu, jak również prac konkursowych można oglądać także na stronie internetowej szkoły. Zapraszamy do odwiedzenia galerii. Mamy nadzieję, że realizując założenia programu nauczymy dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych i skłonimy uczniów do świadomego wybierania dobrych dla zdrowia i smacznych produktów.

                                                                                           

              SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ

             8 maja 2017 r. uczniowie klas I – VI naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim pani Małgorzaty Drozdowskiej, mieszkanki Złotnik. Autorka książki „ Niebieski szalik’’, poruszającej problematykę adopcji dzieci, opowiedziała w ciekawy sposób o celu, pomyśle napisania swojej książki, etapach jej tworzenia , bohaterach literackich oraz ich pierwowzorach. Uczniowie zadawali liczne pytania, na które pisarka chętnie i z humorem odpowiadała. Zaproponowała, aby dzieci wykonały ilustracje do przeczytanej książki. Na koniec spotkania pani M. Drozdowska życzyła wszystkim spełnienia marzeń i udanych wakacji. Spotkanie autorskie zachęciło wszystkich uczniów do przeczytania książki o losach chłopca, który odnalazł mamę, nowy dom i miłość.

            SPOTKANIE Z DAWIDEM WILKIEM

              12 maja 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-VI z Dawidem Wilkiem, członkiem  Związku Strzeleckiego ,,Strzelec” Józefa Piłsudskiego Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu, absolwentem Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach

              Uczniowie dowiedzieli się z ciekawego wystąpienia Dawida o historii, ideach i zakresie działań Związku Strzeleckiego. Mielecki ,,Strzelec” jest częścią ogólnopolskiego stowarzyszenia pro obronnego Związek Strzelecki ,,Strzelec” Józefa Piłsudskiego, kontynuatora tradycji międzywojennego Strzelca, którego korzenie sięgają 1910 roku, a którego założycielem był pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski. Celem głównym Związku Strzeleckiego jest szeroko rozumiane wychowanie obywatelskie. Przynależność do jednostki uczy odpowiedzialności, punktualności, pewności siebie i otwartości na kolegów. Wyrabia umiejętność pracy w zespole, radzenia sobie ze stresem, różnymi trudnymi sytuacjami. Strzelcy przebywają w czasie szkoleń wojskowych - prowadzonych przez specjalnie przygotowane osoby np. instruktorów strzelectwa sportowego - dużo na świeżym powietrzu i dzięki temu poprawiają swoją odporność i tężyznę fizyczną.  

              Dawid omówił szczegółowo wszystkie elementy swojego umundurowania. Zaprezentował postawę zasadniczą, zwroty na prawo, na lewo i w tył zwrot, krok marszowy oraz składanie meldunku przełożonemu, przyjmowanie meldunku od podwładnego. Cierpliwie odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez uczniów. Gorąco zachęcił do wstępowania do Drużyn Strzeleckich, ponieważ jest to świetny sposób na pożyteczne spędzenie wolnego czasu, nauczenie się wielu pożytecznych rzeczy.

            Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią i obietnicą kontynuowania takiej formy kształtowania patriotyzmu. Prezentacje i pokaz musztry wzbudził zachwyt wszystkich nauczycieli i uczniów. Jesteśmy dumni z naszego ucznia Dawida Wilka należącego do Związku Strzeleckiego ,,Strzelec’’.

             

            DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

             

            W dniu 23 maja uczniowie klas IV-VI pod opieką p. Barbary Ćwięki i p. Przemysława Paprockiego już po raz kolejny wzięli udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizowanego  przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu.

            Celem imprezy jest integracja społeczna osób z upośledzeniem umysłowym jak również uwrażliwienie środowiska lokalnego na ich obecność.

            Uczestnicy pochodu zgromadzili się o godzinie 8.30 na parkingu II Liceum Ogólnokształcącego, gdzie zostały rozdane pomarańczowej baloniki wypełnione helem. Następnie nastąpiło uformowanie pochodu i przejście pod Urząd Miejski w Mielcu, gdzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie imprezy. Kolejnym punktem tego wydarzenia był uroczysty przemarsz do Domu Kultury SCK w Mielcu trasą: ul. Żeromskiego - ul. Wyspiańskiego - al. Niepodległości. Po dotarciu do celu zostały wypuczone pomarańczowe baloniki, po czym wszyscy udali się do sali widowiskowej w Domu Kultury SCK w Mielcu, gdzie podziwialiśmy m.in. artystyczne występy uczniów z różnych szkół i placówek.

            Udział w tym wydarzeniu był dla uczniów naszej szkoły doskonałą lekcją tolerancji i akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną.  Nasi uczniowie rozumieją, że w naszym środowisku znajdują się osoby, które potrzebują wyjątkowej pomocy i wsparcia oraz są gotowi, aby tę pomoc i wsparcie nieść.

             

                                                                                 DZIEŃ DZIECKA

               30 maja 2017 r. uczniowie klas I –VI naszej szkoły  Dzień Dziecka świętowali w Zajeździe Anna w Brzyściu. Czekało tam na nich wiele atrakcji- dmuchana zjeżdżalnia, przejazd bryczką, trampolina, huśtawki,  różne gry i zabawy na placu zabaw oraz pyszne kiełbaski z grilla. Uczniowie klas I- III oraz klas IV –VI startowali w dwóch kategoriach wiekowych w różnych konkurencjach sportowych przygotowanych przez nauczyciela wychowania fizycznego p. P. Paprockiego. Wycieczka do Brzyścia była bardzo udana. Pogoda dopisała, humory i dobre samopoczucie dzieci i nauczycieli również.

             

                                                                              WYCIECZKA DO MIELCA

                    01czerwca 2017 r. uczniowie klas IV –VI pod opieką wychowawczyń p. Beaty Bobulskiej – Trzpis  i p. Barbary Ćwięki wybrali się  na wycieczkę do Mielca. Pieszo dotarli najpierw na plac zabaw obok  stadionu Gryfa, na którym bawili się, a następnie przeszli na mielecką starówkę. Spacerowali obok mieleckiego gryfa i fontann, robili zdjęcia, podziwiali kamieniczki. Tu czekała na nas niespodzianka – pani dyrektor zasponsorowała wszystkim uczestnikom wycieczki pyszne lody. Następnie udali się do biblioteki. Uczniowie wzięli udział w interesującej lekcji bibliotecznej w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Mielcu. Zostali zapoznani z regulaminem korzystania przez  dzieci i młodzież z księgozbioru biblioteki. Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat  zasobów  i rodzajów działów bibliotecznych. Poznali sposoby pracy bibliotekarzy, między innymi  przy katalogowaniu książek. Obejrzeli również  część biblioteki  dla dorosłych, wystawy tematyczne i prace plastyczne dzieci nawiązujące do książek Z. Nienackiego. Otrzymali śliczne zakładki do książek i słodki poczęstunek. Wizyta w bibliotece jest kontynuacją współpracy między naszą szkołą a Filią nr 5 oraz jednym z elementów realizacji programu czytelniczego realizowanego w celu podnoszenia poziomu czytelnictwa dzieci i młodzieży.

               Po wyjściu z biblioteki udaliśmy się do Bazyliki Mniejszej p.w. św. Mateusza. Uczniowie klasy V mieli możliwość zaobserwowania cech stylu barokowego, o którym ostatnio uczyli się na lekcji historii. Uczniowie klasy VI zwrócili uwagę na tablicę upamiętniającą fakt odprawienia Mszy Świętej przez ks. Jerzego Popiełuszkę.   

              Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Regionalnym Jadernówka. Pani przewodnik w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedziała nam  o historii fotografii, etapach i sposobach wywoływania zdjęć, trudnej pracy fotografa w XIX wieku. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli zgromadzoną  w muzeum kolekcję aparatów fotograficznych z XIX i XX wieku. Poznali zasady działania urządzenia camera obscura oraz mieli okazję zobaczyć ruchomy obraz, wnętrze laboratorium fotografa i sypialnię p. Jadernych.  

               Wycieczkę zakończyły pyszne lody na mieleckim rynku. Do szkoły wróciliśmy autobusem podmiejskim, co sprawiło niektórym dzieciom niemałą frajdę. Wycieczka była udana i bardzo ciekawa. Wzbogaciła wiedzę z zakresu historii sztuki, historii fotografii, zachęciła do zapisania się do biblioteki miejskiej.