• AKTUALNOŚCI SZKOLNE

          • Wydarzenia z życia szkoły 2013/2014

          • Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

             

                27czerwca 2014 r. nadszedł czas, by podsumować pracę całego roku szkolnego i otrzymać świadectwa promujące do następnej klasy. Uczniowie, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu otrzymali z rąk wychowawców nagrody. Tego dnia uczniowie klasy szóstej po raz ostatni zaprezentowali nam swój występ artystyczny, w ten sposób żegnając się ze Szkołą, Nauczycielami, Koleżankami i Kolegami. Wraz z życzeniami powodzenia w dalszej drodze zdobywania wiedzy, otrzymali pamiątki i upominki.

            W ostatnim dniu roku szkolnego nastąpił również czas pożegnania Pani Dyrektor Teresy  Warędy, która zakończyła pracę w naszej szkole. Uczniowie pięknymi słowami wiersza i piosenki podziękowali za lata wspólnej pracy i nauki oraz wręczyli na pamiątkę  własnoręcznie wykonany album. Podziękowania złożyli również Rodzice uczniów i Nauczyciele.  Pani Dyrektor ze wzruszeniem odebrała  wszystkie oznaki sympatii. Zapewniła, że Szkoła i Ludzie, którzy Ją tworzą będą zawsze  w jej sercu.

            Na zakończenie uroczystości podziękowała za pracę w mijającym roku szkolnym całej społeczności szkolnej: organowi prowadzącemu szkołę  reprezentowanemu przez Prezes Bożenę Padykułę,  Nauczycielom, Pracownikom szkoły, Rodzicom i Uczniom oraz  życzyła wszystkim dobrego wypoczynku w czasie wakacji.  

             

            Festiwal Twórczości Szkolnej Gminy Mielec w Chorzelowie

            15 czerwca 2014r. na stadionie sportowym w Chorzelowie odbył się Festiwal Twórczości Szkolnej Gminy Mielec. Organizatorami Festiwalu był Wójt Gminy Mielec – Kazimierz Gacek oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie.

             

            Taka forma prezentacji artystycznej szkół odbyła się po raz pierwszy. Głównymi celami Festiwalu była – manifestacja artystycznej wrażliwości każdego dziecka, promowanie twórczości dziecięcej, nabywanie i doskonalenie umiejętności autoprezentacji.

            W Festiwalu udział wzięły wszystkie szkoły z terenu gminy Mielec. Nasza szkoła prezentowała przedstawienie  teatralne „Kopciuszek” w wykonaniu uczniów kl. I–III oraz piosenkę w j. angielskim, którą zaśpiewali uczniowie kl. IV-VI.  Oprócz prezentacji scenicznej każda szkoła prezentowała się na plenerowych stoiskach wystawienniczych.

            Wszystkie szkoły otrzymały dyplomy a każdy uczestnik drobny upominek.

            Po zakończeniu prezentacji scenicznej Wójt Gminy Mielec – Kazimierz Gacek wraz z sekretarz Gminy Mielec Bożeną Mazur wręczyli nagrody Wójta Gminy Mielec „Wyjątkowy Uczeń” dla najlepszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Z naszej szkoły tytuł „Wyjątkowego Ucznia” otrzymali: Aleksandra Róg i Szymon Pazdro. Gratulujemy!

            Dzień Mamy i Taty 

            Dzień Mamy i Dzień Taty to ważne święta dla każdego z nas a szczególnie dla dzieci. Dlatego uczniowie naszej szkoły uhonorowali swoich rodziców dwoma przedstawieniami. 22 maja miała miejsce premiera „Małego Księcia”. Uczniowie klas IV-Vi wcielili się w postaci z baśni poetyckiej Antoin’a de Saint – Exupery. Wszyscy zaproszeni goście byli pod wrażeniem dojrzałości młodych aktorów.

            Natomiast klasy I-III, finalizując projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” przygotowali odmienną wersję „Kopciuszka”. Najmłodsi bawili rodziców humorem słownym oraz pokazali doskonałe zrozumienie tematu zdrowego trybu życia.  Po zakończonym przedstawieniu rodzice oraz uczniowie zostali zaproszeni na „zielony” poczęstunek. 

            "Poczytaj w maratonie!"

            W dniach 8-15 maja 2014 r.,  już po raz XI bibliotekarze wraz ze swoimi czytelnikami i sympatykami obchodzą Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.  Hasło tegorocznej edycji „Czytanie łączy pokolenia” przypomina, że biblioteka jest miejscem dla wszystkich, niezależnie od wieku.

            Z tej to okazji 12 maja pani Zofia Załucka zorganizowała w Bibliotece Publicznej w Złotnikach Maraton Czytania. W maratonie „czytali” uczniowie a słuchali przedszkolacy. Pani Bibliotekarka uraczyła wszystkich słodką niespodzianką.

            Rocznica Konstytucji 3 maja

            Na pamiątkę 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie naszej szkoły, pod opieką pań: mgr Bogumiły Posłuszny i mgr Anny Juwy, zaprezentowali społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom, scenkę wprost z Sejmu Czteroletniego. Dzięki czemu, najmłodsi z nas mogli zobaczyć, jak wyglądało uchwalenie Konstytucji a starsi, mogli przypomnieć sobie, czym jest Konstytucja i dlaczego jest dla nas tak ważna.

            „Teatrzyk ekologiczny” z Chorzelowa

            29 kwietnia nasza szkoła miała okazję wziąć udział w humorystycznej lekcji na temat ekologii. Uczniowie kółka ekologicznego z chorzelowskiego gimnazjum zaprezentowali młodszym kolegom ważną problematykę ochrony przyrody, jaką jest recykling śmieci. Na wesoło i z piosenką na ustach, przypomnieli jak istotne jest segregowanie śmieci i jak należy to prawidłowo robić. Uczniowie naszej szkoły oraz Przedszkolaki śledziły z zapartym tchem losy odpadków w śmietniku.  Dzięki kreatywności i żartobliwemu podejściu do tematy, inscenizacja spotkała się z niezwykłym uznaniem widowni.

            Kanonizacja Jana Pawła II

            W piątek, 26 kwietnia, w naszej szkole miała miejsca uroczysta akademia z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Uczniowie klas 4-6 przypomnieli historię życia, posługę papieską Karola Wojtyły. W murach szkoły zabrzmiały ulubione piosenki Ojca Świętego, między innymi „ Barka”. Całą akademię uatrakcyjniły zdjęcia i filmy z życia Jana Pawła II. Uroczystość zakończyła modlitwa o błogosławieństwo Jana Pawła II.

            Przygotowaniem akademii oraz prezentacją multimedialną zajęła się nasza katechetka pani mgr Eliza Szyprowska.

            Spotkanie wielkanocne

            Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim.  W  naszej szkole dzieci miały okazję poznać zwyczaje i tradycje wielkanocne:  malowały i wyklejały kolorowe pisanki, robiły kurczaczki i zajączki wielkanocne, kartki świąteczne, koszyczki i palmy.   15 kwietnia 2014  uczniowie rozpoczęli spotkanie wielkanocne, na którym gościli Panią Dyrektor i Panią Prezes. To ważny dzień dla uczniów. Wielkanocny stół został udekorowany  pisankami, palemki i wypiekami świątecznymi przygotowanymi przez uczniów. Pani Dyrektor i Pani Prezes złożyła wszystkim świąteczne życzenia i podzieliła się jajkiem. Następnie wszyscy wspólnie usiedli do wielkonacnego stołu i spożywali wspólnie barszcz świateczny.

             

            Co to jest Triduum Paschalne?

            Triduum - to dosłownie trzy dni. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota aż do Wielkiej Niedzieli czyli Niedzieli Zmartwychwstania. Ale to przecież cztery dni! Więc o co chodzi? I w tym momencie musimy nauczyć się liczyć czas na sposób żydowski. Dla Żydów dzień rozpoczyna się od zachodu słońca jednego dnia i trwa do zachodu słońca dnia następnego. W takim razie:
             

            • pierwszy dzień - tak zwany DZIEŃ MĘKI - trwa do wieczora w Wielki Czwartek do wieczora w Wielki Piątek
               
            • drugi dzień - tak zwany DZIEŃ ŚMIERCI -  trwa od wieczora w Wielki Piątek do wieczora w Wielką Sobotę
               
            • trzeci dzień - tak zwany DZIEŃ ZMARTWYCHWSTANIA - trwa od wieczora w Wielką Sobotę do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania.
               

            Dlatego mówiąc o Triduum Paschalnym wyliczamy trzy dni licząc na sposób żydowski, a według naszej rachuby czasu wymieniamy aż 4 dni.
             

            Wielki Czwartek - jest dniem upamiętniającym ustanowienie przez Jezusa Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa w czasie Ostatniej Wieczerzy. Na pamiątkę tego wydarzenia wieczorem w kościele sprawuje się Mszę Wieczerzy Pańskiej. Po komunii świętej przenosi się Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji zwanej ciemnicą.
            Wielki Piątek - w tym dniu nie sprawuje się Mszy Świętej, ale przychodzimy do kościoła na Liturgię Męki Pańskiej. Jej najważniejszym momentem jest Adoracja Krzyża czyli ucałowanie ran naszego Zbawiciela. Po zakończonych obrzędach Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Bożego.

             

            Wielka Sobota - jest dniem, w którym przed południem przychodzimy do kościoła modlić się przy Grobie Pańskim, a przy okazji święcimy pokarmy na śniadanie wielkanocne. Po zachodzie słońca rozpoczynają się  najważniejsze uroczystości w całym roku. Wigilia Paschalna składa się z czterech części - liturgii: światła, słowa, chrzcielnej i eucharystycznej. Następnie wszyscy wyruszają na procesję rezurekcyjną, by radośnie obwieścić światu, że Pan Jezus Zmartwychwstał.

            Jakie są chrześcijańskie symbole wielkanocne?

            Krzyż - znak przypominający mękę, śmierć Pana Jezusa za nasze grzechy. 
            Paschał - duża świeca symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego, który pokonał śmierć i szatana. Na paschale umieszcza się pięć gwoździ symbolizujących pięć ran Chrystusa, oraz pierwszą i ostatnią literę greckiego alfabetu, bo Pan Jezus jest naszym początkiem i końcem, a także napisany jest dany rok kalendarzowy. 
            Baranek - najważniejszy symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Pamiętaj nie może go zabraknąć  w koszyczku ze święconką. Jak go rozpoznać? Zawsze trzyma flagę zwycięzcy, na której jest biały (lub złoty) krzyż na czerwonym tle.

            Wesołego Alleluja!

             

            opracowanie: mgr Eliza Szyprowska;

             

            Zwycięstwo  w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

            21 marca 2014 roku  w Zespole Szkół w Woli Mieleckiej odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Patrycja Kowalska, Marzena Setera, Filip Nowak i Szymon Pazdro okazała się bezkonkurencyjna i wywalczyła zwycięstwo.

            Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części należało wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, a w drugiej zaprezentować w praktyce umiejętność pokonywania rowerowego toru przeszkód.   

            Składamy wyrazy uznania i gratulujemy osiągniętego sukcesu!

             

            „PLANETA ENERGII"

            Od października 2013 roku do 31 stycznia 2014 roku uczniowie klas I - III Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach brali udział w IV edycji konkursu „Planeta Energii".

            "Planeta Energii", to organizowany przez Grupę ENERGA ogólnopolski program edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów klas I - III szkół podstawowych.  Jego celem było propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej, źródeł jej wytwarzania, roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych i nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych.

            Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach  i dążyły do wyznaczonych celów. Program cieszył się dużym zainteresowaniem. Po jego zakończeniu uczniowie bardzo często podczas zajęć lekcyjnych nawiązują do tematyki związanej z energią elektryczną.

            Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z realizacji programu.

             

            Niezwykła lekcja historii

             

            1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody związane z upamiętnieniem bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, organizowane są po raz czwarty. Jednak dla niektórych dalej pozostaje tajemnicą, kim byli i co zrobili Wyklęci. W naszej szkole, w piątek (28 lutego), uroczysty apel  zmienił się  w niezwykłą  lekcję historii i patriotyzmu. Suche fakty zastąpił pokaz zdjęć, odtworzenie utworów nawiązujących do walk wyklętych oddziałów, w tym również oryginalnego wykonania „Marsza Zapory”, śpiewanego przez jednego z Zaporowców.

            Aby ten fragment historii stał się zrozumiały dla najmłodszych z nas, uczniowie klasy 5, przygotowali informacje o sylwetkach  trojga bohaterów. Językiem dla siebie bliskim opowiedzieli losy  - Wojciecha „Mściciela” Lisa, Hieronima „Zapory” Dekutowskiego oraz Danuty „Inki” Siedzikówny.

            Bal karnawałowy

             

            Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić! Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w sobotę 18 stycznia 2014r. , na którą czekali z wielką niecierpliwością uczniowie, zwłaszcza młodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć barwne motyle, dobre wróżki, urzekające księżniczki. Nie zabrakło też odważnych batmanów czy spidermanów. Wielką atrakcją okazały się konkursy, których tego wieczoru nie mogło zabraknąć. Rada Rodziców zapewniła poczęstunek dla wszystkich dzieci. Bal karnawałowy dostarczył dzieciom i ich rodzicom wielu przyjemnych wrażeń. Był to miło spędzony czas dla dzieci i ich rodziców, a zarazem wspaniała integracja ze szkołą. Dzieci i rodzice pokazali, że chcą i potrafią się dobrze bawić.

             

            Dzień Babci i Dziadzia

             

            Dnia 17.01.2014r. o godz. 12.00 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta. Dzień Babci i Dziadka to szczególna uroczystość, na której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków. Uczniowie z naszej szkoły  przygotowali  część artystyczną, na której zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po występie wnukowie  wręczyli babciom i dziadkom  własnoręcznie wykonane upominki i złożyli życzenia. Następnie Pani Dyrektor  zaprosiła babcie i dziadków na słodki poczęstunek. Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa. Impreza udała się. Babcie i dziadkowie miło i radośnie spędzili czas.

             

            Kolędnicy misyjni ze Złotnik głoszą Dobrą Nowinę

            Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym kolędnicy misyjni z diecezji tarnowskiej przemierzali wioski i miasta, by dzielić się radością z  Narodzenia Pana Jezusa.

            30 grudnia 2013 roku dzieci z naszej szkoły w trzech grupach kolędniczych pod opieką rodziców odwiedziły domy w Złotnikach. Zostawiły pamiątki misyjne w postaci obrazka z tegorocznym hasłem Samu bana ke kuha” tzn. „Aby dzieci mogły usłyszeć”.

            Akcja kolędników misyjnych przypomina nam, że Chrystus narodził się dla wszystkich ludzi, a jest jeszcze wielu, którzy Go nie znają i niejednokrotnie żyją w skrajnym ubóstwie i bez podstawowych środków do życia Poprzez taką akcję możemy im pomóc nie tylko modlitwą, ale również konkretnymi ofiarami materialnymi.

            Dzieci już po raz kolejny bardzo chętnie zaangażowały się w akcję kolędników poprzez naukę scenki bożonarodzeniowej oraz przygotowanie strojów misyjnych. Bardzo duży wkład w organizację kolędy misyjnej na terenie Złotnik mieli rodzice, a szczególnie Pani Katarzyna Róg, która z troską zadbała o całość akcji. Dzieci zapowiedziały, że za rok znowu wezmą udział w tak szlachetnym przedsięwzięciu.

            W tym roku kolędnicy misyjni zebranymi ofiarami wesprą kilka nowych i kontynuację starych projektów związanych z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Brazylii, Peru i Republiki Konga oraz Demokratycznej Republiki Konga w ramach funduszu PDMD.

            Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom, którzy zechcieli wesprzeć kolędników misyjnych

             

            opracowała: Eliza Szyprowska

             

            Spotkanie wigilijne

            Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia - czas radości i nadziei. Czekamy cały rok na te dni wypełnione wspólnym kolędowaniem i rodzinnym ciepłem.  Z tej okazji dnia 20 grudnia 2013r.  uczniowie z naszej szkoły  przygotowali inscenizację bożonarodzeniową. Na to spotkanie przybyli członkowie zarządu stowarzyszenia, pracownicy szkoły, rodzice, nauczyciele i uczniowie.  Na specjalnie przygotowanej scenie stanęły dzieci - aktorzy z klas I -  VI. Występ dzieci wczuwających się w swoje role uświetniły piękne stroje oraz dekoracja sceny. Poszczególne kwestie  przeplatały się ze śpiewaniem kolęd. Następnie wszyscy usiedli przy wigilijnym stole. Pani katechetka odczytała fragment Pisma Świętego, a potem wszyscy dzielili się opłatkiem i składali sbie życzenia świąteczno-noworoczne. Dzięki szczególnemu zaangażowaniu się Pani Prezes, ani Dyrektor nauczycieli i  rodziców, został przygotowany prawdziwie wigilijny stół. Były tradycyjne potrawy wigilijne. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i z pewnością długo wspominać będą świąteczną atmosferę tej uroczystości.

             

            Żywa lekcja przyrody

            Wielkie emocje towarzyszyły nietypowej lekcji przyrody, która odbyła się we wtorek 19 listopada w naszej szkole. Dla dzieci klas I – VI była to znakomita lekcja żywej przyrody bez podręczników i zeszytów, ale z niecodziennymi  „pomocami naukowymi”. Podczas wykładu i pokazu uczniowie poznali historię powstania gadów i przedstawiono im 4 grupy zwierząt: krokodylowate, jaszczurki, żółwie oraz węże. Zdecydowanie najciekawszym fragmentem lekcji była możliwość bezpośredniego kontaktu z tymi egzotycznymi gadami, można było oglądać okazy z bliska, dotykać, głaskać, a nawet pstrykać im zdjęcia.

             

            „Pamięć o tych, których nie ma”  - patriotyczna wieczornica w Złotnikach

             

            8 listopada 2013 roku, w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach miała miejsce szczególna uroczystość – patriotyczna wieczornica dla uczczenia Święta Niepodległości i upamiętnienia 70 rocznicy rozstrzelania zakładników obok budynku szkoły w Złotnikach. W wieczornicy wzięli udział: przedstawiciel władz samorządowych – Kazimierz Kumorek radny Gminy Mielec, przedstawiciele organu prowadzącego szkolę i przedszkole w Złotnikach tj. Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego w Złotnikach - prezes Bożena Padykuła,  Zarząd Stowarzyszenia i osoby zrzeszone, przedstawiciele Parafii pw. Ducha Św. w Mielcu – ks. Eugeniusz Kowalczyk i ks. Krzysztof Prokop, przedstawiciele społeczności lokalnej – sołtys Zofia Załucka, prezes LZS – Robert Ciejka, licznie zgromadzeni rodzice uczniów i przyjaciele szkoły.

            Część artystyczna, w której  aktywnie uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły, nosiła tytuł: „Pamięć o tych, których nie ma”. Wiersze, pieśni, narracja pomogły uczestniczącym w wieczornicy prześledzić chwile gdy nasz naród zdawał egzamin ze swojego patriotyzmu. Były to odniesienia do 123 lat niewoli, radości z odzyskania niepodległości, tragedii września 1939 roku,  walki partyzanckiej, w tym odbicia więźniów w Mielcu przez oddział Jędrusiów oraz wspomnienie wydarzeń historycznych w Złotnikach z listopada 1943 roku.

            Informacje o tych wydarzeniach wzbogaciły relacje osób, które miały wtedy po kilkanaście lat i są żywymi świadkami historii. Szczególnymi gośćmi wieczornicy byli: Ireneusz Indyk, Józef Duszkiewicz i ks. Kanonik Eugeniusz Kowalczyk. O okresie okupacji opowiadała również Joanna Wiącek.

            Wieczornica zakończyła się uroczystym apelem poległych, który miał miejsce przed tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku szkoły. W ciszy późnego wieczoru, przy światłach pochodni, przejmujący dźwięk werbla wzywał każdego z dziesięciu Polaków, którzy tutaj stracili życie przed 70 laty. Apel zakończyło donośne wołanie: Nigdy więcej nienawiści! Nigdy więcej ludobójstwa! Nigdy więcej wojny!

            Starannie przygotowana i zorganizowana uroczystość dostarczyła uczestniczącym w niej, zarówno dzieciom jak i dorosłym, pięknych chwil wzruszenia. Będzie źródłem przemyśleń nad mottem uroczystości, którymi są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „ Sztuką jest umierać za ojczyznę, lecz jeszcze większą sztuką, dobrze żyć dla niej”.

            Historia wydarzeń.

            Z kart kroniki szkolnej oraz „Kroniki wsi Złotniki” autorstwa E. Maziarza wiemy, że 2 listopada 1943 r. na mostku prowadzącym do domu Mateusza Surowca, który znajduje się naprzeciwko szkoły,  zostali zastrzeleni dwaj granatowi policjanci. Byli to Polacy, którzy służyli w policji. Policja ta podlegała władzom niemieckim. Wielu z nich współpracowało z partyzantami i ostrzegali ludność np. przed aresztowaniem . Podobno  policjanci  Stanisław Gabor i  Julian Toczyński, zastrzeleni w Złotnikach, zginęli za współpracę z Niemcami. Nikt jednak z historyków nie wypowiedział się co im zarzucano. Wyrok został wykonany przez partyzantów o pseudonimach „Włodawa”, „Ludo” i „Leśnik”.

            Wieść o zastrzeleniu policjantów rozeszła się błyskawicznie po wiosce. Obawiano się pacyfikacji i wielu mieszkańców Złotnik uciekło do innych miejscowości.

            Na drugi dzień, tj. 3 listopada, Niemcy przywieźli ciężarowym samochodem 10 zakładników z więzienia z Rzeszowa. W odwecie za akcję partyzantów,  prawie w tym samy miejscu dokonali zbrodni na ludności cywilnej.

            Czterem mężczyznom ze Złotnik kazano wykopać dół za stodołą  u Michała Machały, w sąsiedztwie budynku szkoły. Wyprowadzono tam  zakładników i  rozstrzelano. Jeden z więźniów próbował ucieczki, ale i jego dosięgła kula karabinu maszynowego.

            Tego dnia stracili życie:

            Rudolf Auriga  -   kierownik szkoły w Rzeszowie

            Władysław Kyc – prof. gimnazjum w Rzeszowie

            Bronisław Pryjda – sędzia, prawnik z Dębicy

            Rudolf  Pryjda – prawnik z Dębicy

            Józef Czernik – rolnik z Wyżnego

            Stanisław Drupka – rolnik ze Stobiernej

            Stanisław Ożóg – rolnik ze Stobiernej

            Franciszek Gut – rolnik z Siedlisk

            Franciszek Sieradzki – rolnik z Siedlisk

            Jan Różański – dyżurny ruchu z Dębicy    

            Niemcy zasypali dół z ofiarami zbrodni i zabronili stawiania krzyża.

            Po roku czasu, po wyzwoleniu Złotnik spod okupacji hitlerowskiej,  27 października 1944 r. przeprowadzono ekshumację zwłok rozstrzelanych zakładników. Rodziny 4 ofiar zabrały zwłoki, aby pochować je w swojej miejscowości. Pozostali zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Mielcu.

            W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział całe społeczeństwo Złotnik. Miejsce spoczynku na cmentarzu upamiętnia obelisk  z nazwiskami wszystkich rozstrzelanych.

            Na okoliczność opisanej tragedii ludność Złotnik na budynku naszej szkoły wmurowała tablicę pamiątkową z napisem: „Miejsce uświęcone krwią ludzi, którzy oddali własne życie w walce z najeźdźcą hitlerowskim. Niech pamięć o nich przetrwa wśród pokoleń w odbudowanej ojczyźnie. Społeczeństwo w tysiąclecie państwa polskiego 1966 r.”

             

                "Miłosierdzie Boże dla całego świata" - 20-26.10.2013

             

            Raz w roku w październiku cały Kościół obchodzi Światowy Dzień Misyjny oraz następujący po nim Tydzień Misyjny. Podczas tych dni ogarniamy modlitwą dzieci świata i misjonarzy wśród nich pracujących. Uświadamiamy sobie również naszą odpowiedzialność za misje. 
            Pan Jezus posłał Apostołów na cały świat, aby nauczali, udzielali chrztu i głosili miłość Boga. Dzisiaj to zadanie wypełniają misjonarze. W tygodniu misyjnym w sposób szczególny pamiętamy o nich i modlimy się za nich, bo poświęcili swoje życie na głoszenie Ewangelii.
            Błogosławiony Jan Paweł II często przypominał, że Światowy Dzień Misyjny jednoczy wszystkie dzieci Kościoła, nie tylko w modlitwie, lecz również w solidarności, w niesieniu pomocy i w dzieleniu się dobrami materialnymi na rzecz misji. Każdego roku papież pisze na ten dzień specjalne orędzie, którego hasło brzmi „
            Miłosierdzie Boże dla całego świata”.
            W naszej szkole na lekcjach katechezy w przedszkolu i szkole uczniowie zapoznawali się z pracą misyjną i życiem dzieci w krajach misyjnych. Oglądając prezentację uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia zrobione przez misjonarzy z różnych krajów misyjnych, a w starszych klasach przeczytać ich i listy.
            Poznane „wiadomości misyjne” uwrażliwiały dzieci na potrzeby drugiej osoby, która może żyć gdzieś daleko w kraju misyjnym, ale również blisko nas. 
            Katechezy misyjne były bardzo atrakcyjne, gdyż wszyscy mieli możliwość przymierzenia stroju ludzi żyjących w Ameryce Południowej – poncha i kapelusza zwanego sombrerro.
            Spotkania misyjne przeprowadziła nasza pani katechetka – Eliza Szyprowska.

             

            Spotkanie z p.Tomaszem Padykułą - pilotem

            18 października odwiedził nas niecodzienny gość – pilot pasażerskich linii lotniczych Tomasz Padykuła, absolwent naszej szkoły. Z sentymentem wspominał szkolne lata, a potem opowiedział nam o swojej przygodzie z lataniem. Zapoznał nas z budową samolotu. Przy pomocy prezentacji multimedialnej poznaliśmy różne typy samolotów, zobaczyliśmy wnętrze samolotu pasażerskiego, byliśmy również w kokpicie – ile tam zegarów i przełączników?! Pan Tomasz zapoznał nas z pracą pilota. Wszyscy z ciekawością słuchaliśmy, a na koniec poprosiliśmy o autograf. Co niektórzy odważni założyli na głowę czapkę pilota. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem. Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie wręczyli panu pilotowi podziękowania.

            Wycieczka do lasu w Tuszymie

            15 października 2013 r. uczniowie szkoły uczestniczyli w wycieczce do Tuszymy. W programie wycieczki: spotkanie z leśnikiem, obejrzenie wystawy roślin i zwierząt w Nadleśnictwie Tuszyma, wyjazd na teren hodowli konika polskiego, wyjazd do rezerwatu bagien przecławskich, ognisko w gajówce, pieczenie kiełbaski. Zdjęcia w albumie!

             

            Pierwsze jesienne ognisko

            25 września 2013 r. w naszej szkole zostało zorganizowane ognisko, którego celem była integracja wszystkich uczniów. Pogoda w tym dniu dopisała i przed południem dzieci z radością wybiegły za szkołę, aby pomóc w przygotowaniach. Pani Bogusia szybko uporała się z rozpaleniem drew przyniesionych przez dzieci i już po chwili każdy mógł piec kiełbaskę, grzejąc się przy ognisku. Pachnący chleb i upieczone kiełbaski wyśmienicie smakowały na świeżym powietrzu i dały energię do dalszych zabaw na boisku szkolnym. Dzieci grały m.in. w piłkę nożną, a dobry humor nie opuszczał ich ani na chwilę. Po zakończeniu biesiady uczniowie zalali wodą dogasające ognisko i w radosnych nastrojach wrócili bezpiecznie do domów.

            Dzień Chłopaka

            „Taniec nie tylko bawi, ale daje pożytek, kształci i uczy.

            Oswaja nas z widokiem pięknych form i roztacza przed nami świat czarujących dźwięków.

            Łączy harmonijne piękno duchowe i piękno cielesne.

            W ten sposób rozwija i kształci smak.”

            Prawie każdy uczeń wie, a na pewno wszystkie dziewczęta pamiętają, że we wrześniu obchodzone jest święto wszystkich chłopaków. Z tej okazji 30 września w naszej szkole odbyła się dyskoteka zorganizowana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Zabawa rozpoczęła się około godziny 16, a skończyła o godzinie 19. Atmosfera była wspaniała, oprawa muzyczna gwarantowała świetną zabawę, na parkiecie można było dostrzec różnorodne tańce, dominował „współczesny taniec młodzieżowy”. Na dyskotece, jednym       z najbardziej tanecznych utworów okazała się „Bałkanica”.
               W trakcie dyskoteki odbyły się liczne konkursy przygotowane przez dziewczęta z klasy VI. Wszyscy chłopcy chętnie brali w nich udział. Jedna z konkurencji polegała na zjedzeniu plastra cytryny,a następnie uśmiechnięciu się. O tytuł „KRÓLA DISCO” chłopcy musieli zawalczyć, tańcząc w rytm różnych melodii. Rywalizacja była zacięta i dziewczyny musiały dokonać naprawdę trudnego wyboru. Pierwsze miejsce wywalczył, a właściwie wytańczył, Szymon Pazdro – uczeń klasy V. Gratulujemy.

            Wszyscy uczestnicy bawili się doskonale i zapewne z niecierpliwością czekają na kolejne dyskoteki.

             

            Mamy plac zabaw!!

            W sobotę,  31 sierpnia 2013 r. najmłodsi mieszkańcy Złotnik otrzymali niezwykły prezent, jakim było wybudowanie przez Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego w Złotnikach placu zabaw.

            Środki na jego budowę pochodziły z funduszu sołeckiego oraz od sponsorów. Wszystkie urządzenia posiadają wymagane certyfikaty i atesty. Uroczystego otwarcia placu zabaw dokonali zaproszeni goście: Prezes Bożena Padykuła,  Kazimierz Kumorek - radny, Zofia Załucka - sołtys, ks. proboszcz Waldemar Ciosek,Teresa Waręda- dyrektor,  Marta Szot – wiceprezes, Bogusław Duszkiewicz – wiceprezes, Władysław Padykuła.- członek zarządu. Ksiądz proboszcz Waldemar Ciosek poświecił nowy obiekt.

            Na uroczystości licznie zgromadzili się rodzice, dzieci i  nauczyciele. -Wszyscy cieszymy się z faktu, że nasze dzieci będą mogły miło i bezpiecznie spędzać czas na nowym obiekcie- mówili.

            Aby uczcić pierwszą  rocznicę powstania Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach i Społecznego Przedszkola „Promyczek” oraz otwarcie placu zabaw, zarząd stowarzyszenia zorganizował "Piknik Rodzinny”. Rangę uroczystości osłodził pyszny tort ufundowany przez cukiernię – piekarnię państwa Boryczków ze Złotnik. Tego dnia boisko szkolne przypominało statek piracki. Uśmiechom nie było końca, zwłaszcza, że pogoda i humory dopisywały. W specjalnie przygotowanych konkursach uczestniczyli nie tylko najmłodsi, lecz również ich rodzice i nauczyciele. Na zwycięzców czekały różne upominki i wiele słodkości.

            Zdjęcia z uroczystości w albumie fotograficznym.