• AKTUALNOŚCI SZKOLNE

          • Wydarzenia z życia szkoły 2017/2018

          •                     ROZPOCZĘCIE  NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

              4 września 2017 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018.Akademia zaczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Pani Dyrektor Agata Balcerzak serdecznie powitała wszystkich przybyłych na uroczystość: rodziców, nauczycieli oraz uczniów klas I -VII. Szczególnie ciepło przywitani zostali uczniowie klasy I. Pani  Prezes Bożena Padykuła życzyła wszystkim nauczycielom i  uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, w nowej, zreformowanej szkole.  Uczniowie klas V-VII zaprezentowali program artystyczny, w którym pożegnali wakacje i powitali nowy rok szkolny. Pani Dyrektor przedstawiła nowych nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej placówce. Przekazała również informacje dotyczące wychowawców poszczególnych klas i przydziału numerów klas. Po skończonej części oficjalnej akademii uczniowie przeszli do swoich sal na spotkania z wychowawcami

             

                   OGÓLNOPOLSKA AKCJA  SPRZĄTAMY   ŚWIAT

                8 września 2017 roku uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach jak co roku wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej ,, Sprzątamy Świat”, która nosiła hasło: NIE MA ŚMIECI , SĄ SUROWCE.

              Głównym celem akcji ekologicznej było rozbudzenie świadomości ekologicznej u uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea świadomości jest rozumiana jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

              Akcję ekologiczną ,, Sprzątanie Świata”, w której wzięli udział wszyscy uczniowie klas I –VII wraz z 6 nauczycielami  rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawiczki przystąpiliśmy do akcji. Klasy I-III sprzątały teren wokół naszej szkoły. Klasy IV –VII zajęły się poboczami drogi prowadzącej w stronę wału. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Cały wyznaczony teren został solidnie posprzątany. Udało się zebrać 12 worków śmieci, w których znalazły się: papier, szkło {głównie butelki}, plastik {różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki}, metal{ puszki aluminiowe}. Worki zostały zebrane w wyznaczonym miejscu.

              Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji wyrazili nadzieję, że ich dzisiejsza praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział dał również do zrozumienia , że należy dbać o swoje środowisko, o czystość otoczenia oraz jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.

             

                                                                                         ALARM PRZECIWPOŻAROWY

              15 września 2017 roku w naszej szkole odbył się alarm przeciwpożarowy, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas I – VII , nauczyciele, dzieci z trzech oddziałów przedszkolnych Przedszkola ,,Promyczek” oraz ich wychowawczynie. Celem próbnego alarmu przeciwpożarowego było zapoznanie wszystkich uczniów i nauczycieli z procedurami obowiązującymi w sytuacji zagrożenia lub wybuchu pożaru w szkole. Ewakuacja w miejsce bezpieczne przebiegła szybko i sprawnie. Wszystkie dzieci opuściły budynek zachowując zasady, o których poinformowali je nauczyciele. Dym, przygotowany przez przeprowadzających próbny alarm przeciwpożarowy, uwiarygodnił potencjalne zagrożenie pożarem i  wzbudził duże emocje u dzieci.

            SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

               W dniu 15.09.2017 r. uczniowie klas I-III gościli przedstawicielkę Komendy Powiatowej Policji w Mielcu Panią Policjantkę. Na spotkaniu Pani  policjantka rozmawiała  z dziećmi na temat bezpieczeństwa na drodze, przestrzegania zasad ruchu drogowego, zasadach zachowania podczas drogi do szkoły i do domu.  Przypomnieli również numery alarmowe 112, 999, 998, 997 oraz poinformowała dzieci, w jakich okolicznościach można z nich korzystać. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze , a na zakończenie policjantka otrzymała od dzieci podziękowania.

             

            DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

              27 września 2017 roku z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole tradycyjnie odbyła się dyskoteka dla uczniów klas I -VII. Imprezę rozpoczęła pani dyrektor Agata Balcerzak, składając wszystkim chłopcom życzenia z okazji ich święta. Wszyscy zebrani głośno odśpiewali  sto lat. Liczne, ciekawe i wesołe konkursy zostały przygotowane przez nowo wybrany Samorząd Uczniowski, którego przewodniczącą została uczennica klasy V Kornelia Hyjek, zastępcą Kuba Indyk  również z klasy V. Nad oprawą muzyczną czuwali Kamil Sołtys   z klasy VI i Patryk Źródło z klasy IV. Dla wszystkich dzieci został przygotowany słodki poczęstunek i napoje . Atrakcją dla uczestników imprezy z okazji Dnia Chłopaka przypadającego 30 września była ,, Randka w ciemno”. Wszyscy uczniowie świetnie  bawili się w czasie dyskoteki i chętnie brali udział w wielu konkursach, w których nagrodami były kolorowe balony, przekazane przez panią Agnieszkę Hyjek. Opiekunem Samorządu Uczniowskiego działającego w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach  jest  p. Beata Bobulska – Trzpis, wychowawczyni klas VI i VII.  Piękną dekorację sali gimnastycznej wykonały p. Anna Gruszecka  wychowawczyni klasy III i p. Barbara Ćwięka wychowawczyni klasy IV i V.

             

             OGNISKO,  POWITANIE JESIENI

              28 września 2017 roku odbyło się ognisko z okazji powitania jesieni. Pogoda dopisała - było bardzo słonecznie i ciepło. Uczniowie klas I –VII w oczekiwaniu na upieczenie kiełbasek wesoło bawili się  na boisku szkolnym pod opieką swoich wychowawców. Zabawy dla najmłodszych uczniów prowadziły uczennice klasy VII Aleksandra Ciejka i Magdalena Latawiec. Przy stoliku z chlebem, herbatą, musztardą i ketchupem dyżur pełniły Oliwia Biernacka i Wiktoria Dobosz z klasy VI . Nad całą imprezą czuwał SU. Kiełbaski wszystkim bardzo smakowały. Pieczywo zostało zasponsorowane  przez p. Marię i Mariusza Boryczka. Pani Katarzyna Róg przewodnicząca Rady Rodziców tradycyjnie, profesjonalnie dokumentowała fotograficznie dzisiejsze ognisko, które  było bardzo udane.

             

              ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

              4 października 2017 roku  w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Zwierząt (ang. World Animal Day). Święto to obchodzone jest corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na swój charakter, poglądy, narodowość lub stan majątkowy. Uważał, że każdy, kto prosi o pomoc powinien być wysłuchany. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji, rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Obchody Dnia Zwierząt mają na celu zmieniać zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt oraz uświadamiać  im, że zwierzę to istota żywa, mająca swoje prawa, a nie rzecz. Apel zastał przygotowany przez Koło Wolontariackie działające przy Samorządzie Uczniowskim, którego przewodniczącą jest Aleksandra Ciejka, zastępcą Magdalena Latawiec, uczennice klasy VII. Opiekę nad kołem sprawują p. Jadwiga Korzec i p. Beata Bobulska – Trzpis. Uczniowie zostali poinformowani również o planowanej w listopadzie zbiórce karmy, zabawek i kocy na rzecz zwierząt z Mieleckiego Schroniska dla Zwierząt w Mielcu.

             

            SPOTKANIE Z LISTONOSZEM

            W naszej szkole gościliśmy Pana Listonosza. Dzieci z klas I - III zapoznały się z tajnikami jego pracy i zrozumiały jak ważny jest jego zawód. Zwróciły również uwagę na kolorystykę i elementy, z jakich składa się ubranie listonosza. Gość zaprezentował dzieciom  pocztówki, znaczki, paczki, listy i przybliżył im ich znaczenie. Na zakończenie spotkania, dzieci wręczyły gościowi podziękowanie.

             

            PROGRAM ŚNIADANIE DAJE MOC

             W tym roku szkolnym  nasza szkoła uczestniczy w programie ogólnopolskim "Śniadanie Daje Moc". Głównym zadaniem tego programu edukacyjnego jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podsumowaniem programu jest, jak co roku, zorganizowanie w szkole Dnia Zdrowego Śniadania. W tym roku zaplanowano go na 8 listopada.

            Od początku listopada rozpoczęły się w szkole przygotowania. Dzieci ze wszystkich klas  na lekcjach przyrody i godzinach z wychowawcą  dowiadywały się o konieczności racjonalnego odżywiania się, poznawały 12 zasad zdrowego żywienia, przypominały sobie Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę warzyw i witamin w codziennym jadłospisie. Ozdabiały swoje klasopracownie   i korytarze szkolne hasłami i plakatami promującymi zdrowe odżywianie.

            W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień – 8 listopada.. Uczniowie przynieśli do szkoły wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować „zdrowe śniadanie” tzn. świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, soki, itp. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, uczniowie klas IV - VII każdej klasy, pod kontrolą swoich wychowawców, przygotowali swoje drugie śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki oraz sałatki owocowe. Uczniowie klas  I - III  przygotowali inscenizację na temat zdrowego żywienia i zaprezentowali wszystkim zebranym na podsumowaniu programu. Wszyscy uczniowie, dzięki przeprowadzonym warsztatom kulinarnym i inscenizacji, mieli możliwość praktycznego zastosowania poznanych zasad zdrowego odżywiania. Po przedstaiwniu  uczniowie przystąpili do degustacji przygotowanych przez siebie zdrowych śniadań. Zrobione własnoręcznie, smakowały wyjątkowo.

            Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą  pamiętać o tym, że „śniadanie” to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na lekcjach.

            Podsumowując, był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.

            Dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w przeprowadzeniu tego wyjątkowego dnia.

             

            AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

             13 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość ropoczęła się  odśpiewaniem polskiego hymnu. W tym roku przygotowali ją uczniowie z klas IV - VII pod opieką pani Beaty Bobulskiej - Trzpis. Chór prowadzony przez pana Marcina Pokusę urozmaicił akademię dobrze nam znanymi pieśniami patriotycznymi.

            Poprzez barwną aranżację słowno-muzyczną uczniowie przypomnieli dramatyczną scenę z ostatniego rozbioru Polski, cierpienia Polaków tęskniących za powrotem do ojczyzny, próbę germanizacji w polskich szkołach, bohaterów, którzy zrezygnowali ze szczęścia osobistego, aby walczyć o wolność  i wreszcie moment, kiedy po 123 latach niewoli rosyjskiej, pruskiej i austriackiej, Polska stała się wolnym państwem.
               Przejmujące sceny i patriotyczne pieśni poruszyły tę nutę w naszych sercach, której brzmienia dawno nie słyszeliśmy. Niejednemu zakręciła się łezka w oku.

            PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "KAROLCIA"

               27 listopada uczniowie z klas I - V  byli w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu na spektaklu pt. „Karolcia”. Przedstawienie Teatru Współczesnego w Krakowie przeniosło widzów w świat niesamowitych przygód głównych bohaterów. Dzieci zobaczyły w jaki sposób Karolcia i Piotr korzystają z magicznego koralika spełniając nie tylko swoje zachcianki, ale przede wszystkim pomagając przyjaciołom ze szkoły oraz rodzicom. Spektakl  pokazał, że warto pomagać innym, a dawanie jest tak samo przyjemne jak otrzymywanie. Zabawne kompozycje autorskich piosenek podkreślały przyjazny  język przedstawienia, dodatkowo nadając widowisku musicalowy charakter. Wykorzystane w spektaklu efekty specjalne pozwoliły  widzom poczuć baśniowy charakter przeniesionej na scenę książki Marii Kruger.    

             

             

            Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

            pt. "Jesień Wokół Nas".

             

             

            Na przełomie października i listopada w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach został zorganizowany Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. "Jesień Wokół Nas". Inicjatorkami konkursu były Pani Anna Gruszecka i Pani Anna Juwa-Skowron. Konkurs swoim patronatem  objęło Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego w Złotnikach Organ Prowadzący naszą szkołę.
            Głównym celem konkursu było kształtowanie postawy empatii i uwrażliwianie na piękno przyrody jesienią, promowanie talentów, wspieranie twórcze zainteresowań dzieci i młodzieży, a także rozwijanie kreatywności, wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych. Kryteriami oceny prac były przede wszystkim: zgodność pracy  z tematem, samodzielność w wykonaniu pracy, oryginalność i pomysłowość, estetyka wykonania oraz walory artystyczne takie jak: kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania.Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęły 903 prace   z terenu całej Polski (szkół, bibliotek, świetlic, domów kultury, klubów). Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy I - III oraz klasy IV - VII. Oddzielną kategorię utworzono dla dzieci ze szkół specjalnych. Najmłodszy uczestnik konkursu ma 2,5 roku.Dzieci tworząc prace płaskie i przestrzenne, wykazały się dużą pomysłowością i twórczością plastyczną.

            Komisja konkursowa w składzie:

            Agata Balcerzak            dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach
            Bożena Padykuła          prezes Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego w Złotnikach
            Anna Gruszecka           nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, plastyk
            Anna Juwa - Skowron nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, plastyk
            oceniła ponad 900 prac, nagrodziła i wyróżniła 35 uczestników.
            Nagrody i dyplomy ufundowało Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego w Złotnikach. Zostaną one wysłane  laureatom.Z nagrodzonych  prac utworzono wystawę, którą można oglądać  w holu naszej szkoły.Serdecznie  gratulujemy  i  dziękujemy  za  udział  w konkursie!Życzymy  dalszych  sukcesów!

               

            ANDRZEJKI

              Wszyscy wiemy, że "Andrzejki" są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dawniej wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W dzisiejszych czasach "Andrzejki" są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbyła się  30 listopada. W tym dniu uczniowie klas I - VII mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta i sami mogli sobie powróżyć. Impreza odbyła się w magicznym nastroju.  Nasze "Andrzejki" były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy zabawy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

             

            LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO

            W dniu 1 grudnia 2017 uczniowie najmłodszych klas, tj. I-III, naszej szkoły wzięli udział w sportowym evencie „Lekkoatletyka Dla Każdego!". Miejscem wydarzenia była hala lekkoatletyczna Stadionu Miejskiego w Mielcu, gdzie, na co dzień trenują lekkoatleci LKS Stal Mielec.  Razem z nami w wydarzeniu udział wzięła Szkoła Podstawowa z Trzciany.

            „Lekkoatletyka Dla Każdego” to program realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki mający na celu zachęcić dzieci i młodzież do aktywności ruchowej, zdrowego stylu życia, do uprawiania sportu oraz w dalszej perspektywie, wychować przyszłych mistrzów „królowej sportów”

            W ramach w/w wydarzenia nasi uczniowie wzięli udział pokazowym treningu prowadzonym przez trenerów lekkiej atletyki Magdalenę Żądło i Jacka Żądło, byłych zawodników, medalistów Mistrzostw Polski i Europy. Zajęcia oparte były na grach i zabawach, gdzie uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami i konkurencjami lekkoatletycznymi. Wszyscy mocno rywalizowali i świetnie się bawili, a event na pewno zapadnie dzieciom na długo w pamięci.

            Na koniec każdy uczeń otrzymał pamiątkowy Dyplom, a przy tym porcję braw, ponieważ w tym dniu wszyscy byli zwycięzcami. Podsumowaniem wydarzenia była pamiątkowa fotografia, po czym szczęśliwie i z zadowoleniem wróciliśmy do szkoły.

            Opiekunami grupy były Panie: Bożena Łach, Anna Gruszecka, Anna Juwa-Skowron oraz Przemysław Paprocki

             

            SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
              

               W dniu 06.12.2017 roku do naszej szkoły z workiem pełnym prezentów przyjechał  Święty Mikołaj. Mikołajowi towarzyszyły Śnieżynki i Elfy. Na  naszego gościa czekały niecierpliwie  dzieci z klasy I, II i III. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach wszystkich zgromadzonych. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i Pań w szkole. Na zakończenie Śnieżynki i Elfy  pomogły Mikołajowi rozdawać paczki pełne słodyczy. Mikołaj obiecał, że odwiedzi naszą szkołę za rok! Ten dzień długo jeszcze będziemy wspominać z radością.

             

            SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK

            7 grudnia 2017 roku uczniowie z klas IV – VII wzięli udział w spotkaniu z panią dietetyk. Poprzez przeprowadzoną prelekcję uczniowie przypomnieli sobie oraz utrwalili zasady zdrowego żywienia. Pani dietetyk w ciekawy sposób przekazała uczniom wszystkie informacje, angażując ich w przebieg spotkania zadając pytania, na które wszyscy chętnie odpowiadali.Mamy nadzieje, że spotkanie to uświadomiło naszym uczniom jak ogromny wpływ na nasze zdrowie ma właściwy sposób odżywiania oraz właściwe nawyki żywieniowe.

            PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE

            12 grudnia 2017 roku uczniowie klas IV –VII naszej szkoły obejrzeli przedstawienie profilaktyczne ,, Asertywność ”.Celem przedstawienia było nauczenie uczniów postawy asertywnej w sytuacjach szkolnych, zwrócenie uwagi na problem wagarowania, podkreślenie rangi relacji między dzieckiem a rodzicem, Poruszony został również problem umieszczania nagrań w sieci i konsekwencji takich zachowań. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało.

             

            SPOTKANIE Z INSTRUKTORKĄ FITNESS

            15 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z instruktorką fitness panią Katarzyną Stachurą pracującą w siłowni Extreme w Mielcu. Na początku spotkania pani Katarzyna przypomniała uczniom, jak ważna w życiu każdego człowieka jest aktywność fizyczna. Następnie zaczęła się część praktyczna spotkania, w której wszyscy uczniowie uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem. Po uśmiechniętych twarzach można było poznać, że zajęcia prowadzone przez panią Katarzynę sprawiają wszystkim ogromną przyjemność.

            Życzymy naszym uczniom, aby zapamiętali, jak wspaniale czuli się po tak intensywnym wysiłku fizycznym i żeby to uświadomiło im, na co tak naprawdę warto przeznaczyć czas wolny.

             

            Pomagamy  zwierzętom przetrwać zimę!

             

                         Uczniowie  naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali akcję:,, Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Przez cały grudzień 2017 roku zbieraliśmy karmę, koce, miski i różnorodne dary, które  w dniu 09 stycznia 2018 roku przekazaliśmy mieleckiemu schronisku dla zwierząt.   W akcję zaangażowali się nie tylko uczniowie szkoły podstawowej, ale także przedszkolaki. Zebrane dary osobiście dostarczyli uczniowie kas IV-VII szkoły podstawowej, którzy pod opieką p. Beaty Bobulskiej- Trzpis, p. Barbary Ćwięki i p. Jadwigi Korzec odwiedzili swoich podopiecznych. Była to z pewnością jedna z najciekawszych lekcji przyrody i biologii ucząca współczucia i empatii dla zwierząt.  Zima to trudny czas dla zwierząt, a dla ich właścicieli okres próby. Bądźmy zawsze odpowiedzialni za naszych małych podopiecznych w zagrodach, domach i w naszym najbliższym otoczeniu. Pamiętajmy o tym, aby nie pozostawiać naszych braci mniejszych  w czasie mrozów na zewnątrz budynków, szczególnie dotyczy to osobników starych i chorych. Budy dla psów należy uszczelnić, wypełnić słomą, dobrze by było przed wejściem do budy przybić zasłonkę z grubego koca. Nie zapominajmy o napełnianiu misek świeżą wodą.  Łańcuchy nie mogą być zakładane na szyję psa bez skórzanej obroży, a w czasie największych mrozów należy spuścić go z uwięzi, oczywiście na ogrodzonym terenie. Pamiętajmy również , że koty nie są przyzwyczajone do mrozów i w niskich temperaturach giną. Pozwólmy im schować się np. w ciepłej szopie, stodole. Otoczmy troską dzikie ptaki, pamiętajmy jednak, że dokarmianie rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy spadnie śnieg. Powodzenia, pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę.

             

            WIGILIA SZKOLNA

             20 grudnia 2017 roku z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie w naszej szkole  odbyła się szkolna wigilia, w której wzięli udział pani Prezes Bożena Padykuła, pani Dyrektor Agata Balcerzak, członkowie Zarządu Stowarzyszenia, grono pedagogiczne oraz uczniowie klas I-VII. Po obejrzeniu pięknego występu uczniów, na który złożyły się wiersze, kolędy oraz przedstawienie pt ,, Dziewczynka z zapałkami”, wszyscy zebrani złożyli sobie świąteczne życzenia łamiąc się opłatkiem i zasiedli do wspólnego posiłku. Spotkanie przy wigilijnym stole uświetnił występ pana Marcina Pokusy. Uroczystość zakończyła sie wspólnym śpiewem pięknych polskich kolęd.

             

            Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

               Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1 marca w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas IV - VII. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych od 2011 roku poświęcony jest polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1963. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali dzielnie opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyli heroiczną walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Uczniowie przybliżyli w ciekawy i poruszający sposób postacie Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych: Zygmunta Szyndzielarza ps .,,Łupaszka”, Hieronima Dekutowskiego ps.,, Zapora”, rotmistrza Witolda Pileckiego, Józefa Kurasia ps. ,,Ogień”, Tadeusza Kuncewicza ps. ,,Podkowa” oraz  17 – letniej sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps.,, Inki”. Uroczystość była wzruszającą, ciekawą i skłaniająca do głębokiej refleksji lekcją historii dla wszystkich zebranych.

             

            SPOTKANIE Z PANIĄ  PSYCHOLOGZ PORADNI PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ W MIELCU  ,,CYBERPRZEMOC”

               8 marca 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Mielcu na temat problemu cyberprzemocy. Uczniowie klasy VI i VII zdobyli wiele ciekawych informacji na temat form przemocy w sieci, niewłaściwych, niebezpiecznych karalnych zachowań użytkowników Internetu oraz sposobów prawidłowego reagowania na zjawisko cyberprzemocy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, w zadawali wiele pytań. Otrzymali porady, w jaki sposób należy zachować się w sytuacjach zagrożenia cyberprzemocą. Zajęcia bardzo podobały się wszystkim uczestnikom spotkania.

             

            SPOTKANIE Z GRUPĄ REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ IM. WOJCIECHA LISA ,, MŚCICIELA”

                    8 marca 2018 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyło się spotkanie z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. ,,Mściciel” z Klubu Historycznego ,,Prawda i Pamięć” w Mielcu. Uczniowie klas I – VII dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o postaci Żołnierza Wyklętego Wojciecha Lisa ps. ,,Mściciel”, urodzonego w Toporowie kolo Mielca, jego wojennych i powojennych losach, śmierci, próbach zatarcia jego pamięci. Goście w bardzo interesujący sposób opowiedzieli o innych Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych: rotmistrzu Witoldzie Pileckim, jego odwadze, poświęceniu i tragicznych losach, Danucie Siedzikównej ps. ,,Inka’’, Hieronimie Dekutowskim ps. ,,Zapora”. Zaprezentowali książki, komiksy na temat Żołnierzy Wyklętych oraz repliki broni używanej przez polskie wojsko w czasie II wojny światowej: mauzer, pps, walter, mp 40, colt, wist, sten, granat ręczny, bagnet oraz elementy umundurowania: płaszcz wojskowy, rogatywki, furażerki, hełmy. Zainteresowanie uczniów wzbudził oryginalny ryngraf z Matką Boską, informacje o jedynej kobiecie cichociemnej Elżbiecie Zawadzkiej. Na koniec spotkania goście zaprosili na rekonstrukcję września 1939 roku, która odbędzie się w sierpniu na bulwarach nad Wisłoką. Spotkanie z GRH im. Wojciecha Lisa ps. ,,Mściciel” było żywą lekcją historii. Żołnierze Wyklęci pozostają w naszej pamięci. Warto poznawać ich życie, żołnierskie losy. Współcześnie możemy czcić ich pamięć poprzez różnorodne działania i inicjatywy np. udział w prelekcjach, wystawach, czytanie książek, komiksów, śpiewanie pieśni, biegi np. Tropem Wilczym, tworzenie murali, plakatów. Pamiętajmy, że ,, Pamięć wskrzesza bohaterów”.

            DZIEŃ KOBIET

              8 marca z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klas IV –VII złożyli wszystkim kobietom małym i dużym naszej szkoły najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta oraz odśpiewali 100 lat.

             

            SPOTKANIE Z PILOTEM KPT.TOMASZEM PADYKUŁĄ

              15 marca naszą szkołę odwiedził p. kpt. Tomasz Padykuła, pilot Linii Lotniczych, były uczeń Szkoły Podstawowej w Złotnikach. W bardzo interesujący sposób opowiedział o swoich licznych pasjach związanych z lotnictwem, drodze zawodowej  oraz wykonywanej obecnie pracy. Omówił budowę samolotu pasażerskiego i zadania każdego z członków załogi, dzień pracy pilota liniowego. Zaprezentował piękne  zdjęcia wykonane w różnych częściach świata, ukazujące lotniska, zjawiska pogodowe. Uczniowie obejrzeli  również interesującą prezentację na temat ,, Spacer po kokpicie’’ i ,,Start samolotu”. Zadawali wiele pytań związanych z zawodem pilota, na które p. T. Padykuła odpowiadał w bardzo ciekawy sposób. Na koniec spotkania  przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podziękowali gościowi za niezwykle interesujące spotkanie.

            SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM Z POWIATOWEJ STACJI RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W MIELCU

              20 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym, w którym wzięli udział uczniowie klas I –VII. Pan ratownik w profesjonalny, przystępny sposób przekazał wiele ciekawych informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Przypomniał procedury zgłaszania okoliczności wypadku. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych: reanimacji na fantomie, ułożenia kolegi w pozycji bocznej bezpiecznej, udzielenia pomocy w sytuacji omdlenia, przegrzania, przyjęcia pozycji żółwia podczas ataku psa. Pan ratownik omówił szczegółowo zasady udzielania pomocy w przypadku: krwotoków, skaleczeń, złamań, zwichnięć, omdleń, zakrztuszeń, zatrucia tlenkiem węgla, reakcji alergicznych, ataku epilepsji, upadku z wysokości, przegrzania i wyziębienia organizmu. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w interesującym  spotkaniu. Zadawali pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec spotkania pan ratownik opowiedział o specyfice zawodu ratownika medycznego, predyspozycjach,  wymaganiach formalnych. Spotkanie z ratownikiem medycznym wszystkim uczniom bardzo się podobało. Dało i utrwaliło wiedzę, która może kiedyś uratować zdrowie i życie.

            DZIEŃ ZIEMII 2018

                     22 kwietniakażdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi.    Dzień ten wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów przeciwko naturze i  środowisku życia człowieka. Corocznym obchodom przyświeca zawsze inne  hasło, będące odzwierciedleniem aktualnych problemów ekologicznych, podnoszonych na arenie państwowej i światowej .  Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzimy pod hasłem  walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami, zwracamy także uwagę na inne problemy związane z zanieczyszczeniami środowiska naturalnego.   Uczniowie naszej szkoły  również dokładają starań  aby planeta Ziemia zawsze była  piękna i zdrowa, dlatego wraz z nauczycielami przygotowali z tej okazji uroczysty apel.  

             

            SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI  WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W TARNOBRZEGU

               23.04.2018 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, w którym uczestniczyli uczniowie klas I –VII.      W czasie spotkania uczniowie obejrzeli interesujące prezentacje, rozmawiali na temat zasad ruchu drogowego dotyczących bezpiecznego, zgodnego z prawem poruszania się pieszo i rowerem do szkoły, ćwiczyli na mini przejściu dla pieszych właściwe zachowanie. Zadawali wiele dociekliwych pytań, na które prowadzący w ciekawy sposób odpowiadali. Na koniec bardzo interesującego spotkania każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową. Spotkanie przybliżyło i przypomniało dzieciom zasady ruchu drogowego dotyczące bezpiecznego poruszania się na drodze.

             

            BIEG O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO  RADY GMINY WIEESKIEJ MIELEC

             

            2 maja 2018r. liczna reprezentacja uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach wzięła udział w tradycyjnym, corocznym Biegu o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Wiejskiej Mielec.

            Była to XI edycja biegu, który odbywa się na terenach przy Gminnym Ośrodku Kultury w Chorzelowie koło Mielca oraz przy tamtejszym Zespole Szkół.

            Uczestnicy podzieleni byli na kategorie wiekowe i w zależności od niej, mieli różne dystanse do pokonania w rywalizacji z kolegami i koleżankami z innych szkół.

            I tak: uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych biegli na dystansie 500m., uczniowie klasy VII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych musieli pokonać dystans 1000m., a uczniowie szkół ponad gimnazjalnych 2100m., podobnie jak uczestnicy biegu w kategorii „Open”.

            Wśród reprezentantów naszej szkoły znaleźli się: Karolina Foltak, Kornelia Hyjek, Marysia Wilk, Wiktoria Dobosz, które startowały w kategorii dziewcząt klas IV-Vi, Hubert Duszkiewicz startujący w kategorii chłopców klas IV-VI oraz Aleksandra Ciejka, Magdalena Latawiec, które startowały w kategorii dziewcząt klasy VII i Gimnazjum i Kacper Ciochoń startujący w kategorii chłopców klasy VII i Gimnazjum.

            Jak się okazało, największy sukces, spośród naszych uczniów, odniosła Magdalena Latawiec, z klasy VII, który zajęła II miejsce w biegu na dystansie 1000m., ulegając nieznacznie starszej koleżance z gimnazjum w Chorzelowie. W nagrodę, Magda stanęła na drugim stopniu podium odbierając pamiątkowy Puchar oraz Dyplom.

            W tym samym biegu Ola Ciejka zajęła VII lokatę, natomiast w młodszej kategorii Kornelia Hyjek zajęła miejsce VI, Marysia Wilk była IX, a Karolina Foltak była XIII. Pozostali nasi uczniowie uplasowali się na niższych miejscach. Wszyscy uczestnicy rywalizacji otrzymali pamiątkowe medale.

            Duże gratulacje dla wszystkim naszych uczniów, a w szczególności dla Magdy za godne reprezentowanie Szkoły oraz wspaniały wynik.

            Opiekunem grupy był: nauczyciel wychowania fizycznego, mgr Przemysław Paprocki

            SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI STRAŻY MIEJSKIEJ W MIELCU

               10.05 2018 roku uczniowie klas I –VII uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Straży Miejskiej w Mielcu panem Arkadiuszem Misiakiem, komendantem Straży Miejskiej w Mielcu i strażnikiem panem Tomaszem Czają. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zadania spoczywają na straży miejskiej, jakie jest wyposażenie strażnika, w jakich sytuacjach interweniuje straż miejska, gdzie znajduje się siedziba straży, ile rocznie straż przyjmuje zgłoszeń interwencji. Zostały zaprezentowane i omówione elementy wyposażenia strażnika: pałka, kajdanki, gaz obezwładniający oraz służący ratowaniu życia defibrylator AED. Uczniowie usłyszeli i zobaczyli  różnego rodzaju sygnały dźwiękowe i świetlne samochodu patrolowego straży miejskiej.  Spotkanie bardzo się uczniom podobało. Przybliżyło trudny, ale bardzo potrzebny zawód.

             

            WYCIECZKA DO JASKINI RAJ

            8.05.2018 roku uczniowie klas I- VII z wychowawcami pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie do Jaskini Raj.