• AKTUALNOŚCI SZKOLNE

          • Wydarzenia z życia szkoły 2021/2022

          •  

            Rozpoczęcie roku szkolnego

                   1 września  2021 roku odbyła się inauguracja roku szkolnego 2021/2022.  Na tej uroczystoości spotkali się: dyrektor szkoły, pani Agata Balcerzak, preses stowarzyszenia - pani Bożena Padykuła, nauczyciele, uczniowie i rodzice.  Na poczatku pani dyrektor powitała wszystkich zgromadzonych i przedstawiła nowozatrudnionych nauczycieli. Przekazała także informacje na temat organizacji pracy szkoły w bieżącym roku szkolnym. Następnie głos zabrała pani prezes. życząc wszyskim uczniom owocnej nauki, a nauczycielom sukcesów w pracy. Na koniec uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

             

             

            Dzień Kropki. Święto kreatywności i odkrywania talentów

                   Uczniowie naszej skoły wzięli udziałw w Międzynarodowym Dniu Kropki. Zostaliśmy oznaczeni na zakropkowanej mapie Polski i świętowaliśmy razem  15 września Międzynarodowy Dzień Kropki.

            Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie.

            Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć, potrzebujemy kogoś kto ten talent w nas zauważy.

            Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach z kropkami w tle, które są symbolem naszych talentów. Ten dzień świetowali na wiele sposobów.  Poznawali historię Vashti a następnie przystąpili do odkrywania własnych talentów. Wykonywali  prace plastyczne oraz rozwiązywali różne quizy i ciekawe zadania.  Te symboliczne kropki miały przypomnieć wszystkim o talentach jakie mają, o tym, że należy pielęgnować swoje umiejętności i dzielić się nimi z innymi. Ten dzień  był dla wszystkich ciekawym przeżyciem, wspaniałą zabawą, uświadomieniem sobie jakie pokłady talentów i umiejętności w nas drzemią. I jak ważne jest aby je odkrywać i rozwijać.

             

            Powitanie jesieni

                      27 września 2021 uczniowie naszej szkoły  powitali złotą polską jesień, cudowną i wspaniałą porę roku. Jest to czas kiedy drzewa mienią się kolorami od złotego po odcienie czerwieni i brązu. W tym dniu mieliśmy dużo atrakcji oraz zabaw. Imprezę rozpoczęły gry i zabawy, w których uczniowie dzielnie rywalizowali ze sobą. Zapał i humor dopisywał wszystkim.  Dzięki Pani Prezes  uczniowie mogli poczęstować się przepysznie przygotowanymi kiełbaskami na grilu  i pieczonym chlebkiem. Wszyscy bardzo miło i przyjemnie spedzili ten czas na świeżym powietrzu.

             

            ,,Sprzątanie Świata”  2021

                      ,,Myślę-  więc nie śmiecę- pod takim hasłem odbyła się 27 września 2021 roku ekologiczna akcja  Sprzątania Świata  z udziałem uczniów oraz nauczycieli  Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach. Akcja ta stała się już tradycją naszej szkoły i corocznie inspiruje  młodzież i dzieci do czynienia swojego otoczenia czystszym i zdrowszym. W tegorocznym porządkowaniu najbliższej okolicy udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły.  Wyjście w teren    poprzedzone zostało krótkim apelem, który miał na celu przypomnienie głównej idei akcji,  zasad zbierania odpadów oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo uczestników akcji w czasie sprzątania. Uczniowie  zaopatrzeni w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem ruszyli spod szkoły, by pod opieką  swoich nauczycieli sprzątać wyznaczone tereny. Akcja przebiegała sprawnie, a podczas ,,wielkiego sprzątania” mieliśmy piękną, słoneczną pogodę.  Ze względu na jednorazowy charakter impreza miała znaczenie symboliczne, bez wątpienia jednak pozwoliła obudzić refleksję nad stanem środowiska naturalnego i przysłużyła się rozwijaniu odpowiedzialności za jego kondycję.

                                                                                                                   

            Europejski Dzień Języków

                  Na lekcji j.niemieckiego uczniowie kl.7 i klasy 8 rozwiązywali rebusy, interaktywne zadania językowe ukryte pod kodami Qr oraz quizy przygotowane na platformie Kahoot. Uczniowie zapoznali się ze zwrotami grzecznościowymi " cześć, dziękuję, przepraszam " w 10 językach zaprezentowanymi na filmie. Lekcję przygotowała Anna Małodzińska-Witwicka.

             

            Dzień Chłopaka

            W tym dniu szczególnym - września trzydziestego

            Witamy serdecznie chłopaka każdego.

            Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń

            Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

            W dniu 30 września 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole  Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski  ogłosił dzień krawata. Każdy uczeń miał przybyć do szkoły w krawaci, aby uczcić ten dzień. Chłopcy nie byli pytani. Dziewczynki w każdej klasie zadbały o to, aby był to dla chłopców niezapomniany dzień. Przygotowały dla nich  liczne konkursy i zabawy oraz prezenty i niespodzianki.  Dzień Chłopaka to doskonała okazja do  budowania dobrych relacji w grupie rówieśniczej,  wyrażenia szacunku  i wzajemnej koleżeńskiej życzliwości.

            Z pewnością chłopcy  w podziękowaniu za tak wielkie starania, zrewanżują się dziewczynkom życzliwym spojrzeniem, dobrym słowem, serdecznym uśmiechem i pomocną dłonią.

             

            Dzień Uśmiechu 

             1 pażdzierniaka 2021 roku z  inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy w naszej szkole "Światowy Dzień Uśmiechu".

            PRZYPOMNIJMY !!! Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 roku w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.
            Niestety, to święto nie jest bardzo rozpowszechnione. Postanowiliśmy ten fakt zmienić i poinformować uczniów naszej szkoły (i nie tylko), że jest takie wesołe święto. Jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W tym dniu uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali samoprzylepne "smiley face", a na przerwach dzieci usmiechały się. Dzień wcześniej ogłoszono dobrą nowinę: każdy uczeń, który wzbogaci swój strój śmiesznym elementem nie będzie pytany bez zapowiedzi. 
            Trzeba przyznać, że to był sympatyczny dzień.
            A TERAZ CZAS NA UŚMIECH :)

             

            XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            1 października 2021 roku odbywał się XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
            Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.

            Już kilka dni wcześniej na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty zachęcające do udziału w akcji oraz rymowanki przypominające tabliczkę mnożenia. W piątek tabliczka mnożenia była już obecna wszędzie. Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie  rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia. Kolorowali zakodowane obrazki, grali w gry związane z mnożeniem.

            Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.

             

            Zdrowie na talerzu

              W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła ponownie wzięła udział w „Programie dla szkół”. Głównym celem programu jest promowanie wśród dzieci zdrowej, zbilansowanej diety poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw, mleka oraz jego przetworów w ich codziennej odżywianiu. Jest to szczególnie istotne na etapie, na którym kształtują się nawyki żywieniowe wśród dzieci. W środę   6.10. 2021 r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania. Dzieci zostały zapoznane z piramidą zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej, jak również omówiony został wpływ odżywiania na pracę naszego organizmu. Po części teoretycznej przeszliśmy do zajęć praktycznych. Uczniowie każdej z klasy, pod okiem wychowawcy wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Dzieci przyniosły swoje ulubione warzywa, przetwory mleczne oraz produkty zbożowe, a następnie samodzielnie stworzyły pyszne, zdrowe i kolorowe drugie śniadanie.

             

             EkoEksperymentarium online

             

                          Klasa V wraz z wychowawczynią we wrześniu i październiku 2021 roku realizowała program EkoEksperymentarium online, który został objęty patronatem Ministra Środowiska  i Klimatu, zgodnie z wymogami podstawy programowej z zakresu edukacji przyrodniczej.  Na EkoEksperymentarium  składają się różnorodne działania poświęcone edukacji ekologicznej  i postawom proklimatycznym w codziennym życiu, zaproponowanym dzieciom w formie gier  online. Gra online to w rzeczywistości cykl zajęć, które były realizowane na godzinach do dyspozycji wychowawcy, zajęciach świetlicowych oraz indywidualnie przez uczniów.  W wirtualnym domu można odwiedzić łazienkę, kuchnię, salon, pokój koleżanki…, gdzie ukryte są zagadki pomagające zrozumieć na czym polega oszczędzanie energii, wody czy prawidłowe segregowanie śmieci. Każde pomieszczenie to nawet kilkadziesiąt minut zabaw i łamigłówek ekologicznych. Uczniowie klasy V podczas ,, odwiedzania” kolejnych domowych pomieszczeń świetnie się bawili zdobywając punkty za prawidłowo rozwiązywane zadania oraz poszerzając wiedzę na temat dobrych praktyk ekologicznych. Ukoronowaniem wspólnej pracy jest dyplom dla Ekoklasy oraz certyfikat dla nauczyciela. Gratulujemy!

             

            Spotkanie z Janem Brzechwą

                  6 pażdziernika klasa IV zaprezentowała swoim młodszym koleżankom i kolegom z klas I - III wiersze słynnego polskiego poety Jana Brzechwy. Uczniowie klasy IV przygotowali znane chyba wszystkim mlodszym i starszym czytelnikom utwory: ,,Żubr”, ,,Dzik” I.Rajca i M.Gurbała, ,,Na straganie” M.Trzuskowska, ,,Samochwała’’ M. Zięba, ,, Psie smutki’’ M.Slomba i M.Witwicka, ,, Kangur” E.Kieszek, ,, Dzik’’ B.Mrozik oraz ,, Niedźwiedź’’ J.Kowalik. Wspaniele w rolę konferansjera wcielił się Maksymilian Pyclik. Każdy wiersz był bardzo pomyslowo zinterpretowany. Szczególną uwagę zwracały trafnie dobrane rekwizyty, niektóre wykonane własnoręcznie przez dzieci. Występ klasy IV wszystkim widzom bardzo się podobal. Aktorzy otrzymali duże brawa. Warto znać utwory Jana Brzechwy, które są klasyką literatuty dziecięcej.

             

            Historia o Szewczyku Dratewce

            W dniu 19.10.2021 r. gościliśmy w naszej szkole  Teatr Lalek „Kukiełka” z Ptaszkowej. Aktorzy  teatru  zaprezentowali przedstawienie pod tytułem „Dobro zawsze wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki”. Jest to opowiadanie o szewczyku, który wędruje przez świat. Dobre serce i wrażliwość sprawiają, że bohater nie potrafi przejść obojętnie obok cierpienia i krzywdy.Po spektaklu dzieci odpowiadały na pytania, mogły również  obejrzeć lalki i omówić ich budowę. W przedstawieniu wystąpiły lalki z Muzeum Lalek w Pilźnie.   Barwna inscenizacja i bogactwo przekazu zachęcały dzieci do uważnego słuchania i oglądania teatrzyku.

             

            Pamiętamy o bohaterach II wojny światowej

             

             

                W dniu 4 listopada odbyła się uroczystość historyczna związana  z wydarzeniami, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej w Złotnikach. W uroczystości wzięli udział nauczyciele oraz uczniowie klas V – VIII. Miała na celu przypomnienie historii rozstrzelanych Polaków, pielęgnowanie postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży. W odwecie za udaną akcję partyzantów, którzy 2 listopada 1943 roku wykonali wyrok śmierci na tzw. granatowych policjantach, 10 zakładników zostało rozstrzelanych przez hitlerowców 3 listopada 1943 roku obok budynku szkoły w Złotnikach.  Informacje historyczne w oparciu o wspomnienia naocznych świadków p. Ireneusza Indyka i p. Józefa Duszkiewicza oraz książkę p. E. Maziarza przekazała zebranym p. B.Bobulska – Trzpis, nauczycielka historii. Pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia zapalono znicze. Pamięć zamordowanych Polaków uczczono minutą ciszy i modlitewnym skupieniem. Uroczystość jest elementem Programu Ministerialnego ,,Bohater w szkole” i "Szkoła pamięta", realizowanych w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach.

             

            Andrzejki

            30 listopada 2021 roku w naszej szkolezostały zorganizowanie ANDRZEJKI. Uczniowie w swoich klasach wraz z wychowawcami zorganizowali  wróżby andrzejkowe i rżne zabawy.. Uczniowie zapoznali się z tradycją i kulturą wróżb andrzejkowych.

            Każdy miał okazję poznać swój los, przeznaczenie i przyszłość. Największą atrakcją było lanie wosku co przyniosło dzieciom wiele wrażeń i pozytywnych emocji. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Mamy nadzieję, że andrzejkowe przepowiednie spełnią się każdemu uczniowi.
            Zapraszamy do galerii...

             

            Spotkanie z Mikołajem

            6 grudnia to magiczny dzień, na który dzieci czekają cały rok. Z niecierpliwością i tego roku oczekiwały wyjątkowego gościa – Mikołaja. Do niektórych dzieci zawitał i osobiście wręczył prezenty. Innym zostawił pod choinką w klasie, bo jak zawsze był zapracowany i zabiegany.

             Ale o nikim nie zapomniał. Wszyscy bardzo się ucieszyli z tej niezwykłej wizyty, a na twarzach najmłodszych widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie z oczekiwanych prezentów. Mamy nadzieję, że ten miły gość ponownie za rok odwiedzi uczniów, naszą szkołę.

             

            Otucha – Święta Bożego Narodzenia 2021

             

            Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji – najmłodsi dla Żołnierzy, Straży Granicznej, Policjantów stojących na straży naszych granic. Organizatorem akcji była jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu oraz Stowarzyszenie Orzeł Biały-Strzelec.

             Głównym założeniem inicjatywy było wsparcie w okresie świątecznym służb mundurowych strzegących naszych granic. Nasi uczniowie wykonali piękne bożonarodzeniowe kartki z życzeniami, wyrażając w ten sposób swoją solidarność, radość i otuchę dla żołnierzy, policjantów, służb granicznych i leśnych. Kartki zostały przekazane na ręce służb mundurowych.

             

            Sprawozdanie z realizacji projektu BohaterON w Twojej Szkole 2021


            BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. 

             Uczniowie klas IV – VI wysłuchali podczas zajęć z wychowawcą  oraz na lekcjach historii  opowieści pt ,, Mały'' Roznosiciel Nadziei o przyjaźni odważnego małego chłopca i dzielnej łączniczki. Uczniowie dowiedzieli się, czym była w czasie powstania poczta harcerska, jak funkcjonowała oraz w jaki sposób przenoszono listy, które dawały mieszkańcom walczącej Warszawy nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło wojny. Opowieść pomogła dzieciom zrozumieć, czym wówczas kierowała się polska młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, aby przetrwać oraz jakie wartości były bliskie ich rówieśnikom w   czasie okupacji niemieckiej. 

              Uczniowie klas VII i VIII pogłębili swoją wiedzę na temat Powstania Warszawskiego podczas lekcji historii. Przeprowadzone zostały dwie lekcje na temat przyczyn planu ,,Burza'', jego przebiegu i skutków Powstania Warszawskiego. Uczniowie poznali  czynniki, jakie wpłynęły na podjęcie przez dowództwo Armii Krajowej decyzji o wybuchu powstania, jakimi siłami dysponowali powstańcy, kto nimi dowodził, jak nazywały się słynne bataliony, jaką bronią walczyli, czym były zrzuty oraz jakie były etapy walk powstańczych. Uczniowie dowiedzieli się również o ogromnym bohaterstwie i poświęceniu warszawskich  powstańców, żołnierzy AK, różnych działaniach  Szarych Szeregów, codziennym życiu w powstańczej Warszawie,działalności poczty harcerskiej, zniszczeniach i tragicznym losie żołnierzy i ludności cywilnej po upadku powstania.

              Wszystkie podjęte działania miały na celu przekazanie wiedzy na temat Powstania Warszawskiego, upamiętnienie niezwykłych Bohaterów walczących z niemieckim okupantem przez 63 powstańczych nocy i dni oraz kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży.

             

            Wycieczka do biblioteki

              8 grudnia 2021 roku klasa IV wybrała się autobusem na wycieczkę do Mielca. Pamiętaliśmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa obowiazujących w czasie pandemii. Wszyscy uczniowie mieli maseczki, dezynfekowali rece oraz zachowali dystans. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Miejskiej Bibliotece. Uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, której tematem była lektura ,, Pinokio”, analizowana na lekcjach języka polskiego. Rozwiazywali krzyżówkę, udzielali odpowiedzi na temat przeczytanej lektury Carlo Collodiego. Z zainteresowaniem obejrzeli różne wydania książki. Dowiedzieli się, jak można zapisać się do biblioteki oraz jakie są zasady wypożyczania książek. Otrzymali karty zgłoszenia oraz  piękne zakładki do książek. Następnie udaliśmy się do Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Kasprowicza. W Sali Królewskiej dowiedzieliśmy się o historii szkoły, która w 2020 roku obchodziła swoje 50 – lecie.Obejrzeliśmy portrety władców Polski wykonane przez artystę malarza Konstantego Niemczykiewicza wg czarno – białych rysunków pocztu królów Polski mistrza Jana Matejki. Następnie przeszliśmy do Bazyliki św. Apostoła i Ewangelisty. Obejrzeliśmy barokowe wnętrze kościoła z przełomu XVII i XVIII wieku. W przedsionku świątyni zatrzymaliśmy się przed tablicą upamiętniającą blogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, kapelana Solidarności, pośmiertnie odznaczonego Orderem Orła Białego, który 22 lipca 1984 roku odprawił Mszę Św. Wstąpiliśmy też do pizzerii.  Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w słynnej mieleckiej księgarni Państwa Dębickich. Pani Danuta Dębicka w niezwykle interesujący sposób opowiedziała nam historię  księgarni działającej bez przerwy od 1881 roku. Dowiedzieliśmy się, że w czasie II wojny światowej w księgarni były punkty kontaktowe AK i Szarych Szeregów, odbywało się tajne nauczanie, prowadzony był również nasłuch radiowy. Widzieliśmy zabytkową kasę, butelkę z atramentem,oryginalne  materiały piśmiennicze. Podziwialiśmy  książki o tematyce historycznej, piękne pamiątki związane z Mielcem, repliki broni i makiety czołgów. W księgarni Dębickich można zacząć przygodę życia zapisując się do Drużyny Strzeleckiej, w której aktywnie od kilku lat działa nasza uczennica Marysia Wilk. Bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.Wycieczka bardzo się wszystkim uczestnikom podobała. W krótkim czasie zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Uczestniczyliśmy w lekcji bibliotecznej.Poznaliśmy zasady funkcjonowania biblioteki. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę historyczną, poznaliśmy interesujących ludzi. 

             

            POMÓŻ UDEKOROWAĆ HOSPICJUM NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

            Uczniowie naszej szkoły w ramach akcji charytatywnej „Pomóż udekorować hospicjum na święta,”  przygotowali piękne stroiki i ozdoby świąteczne. Dekoracje te zostały przekazane do Hospicjum „VITA –SPES” w Babulach. Zarząd i podopieczni składają serdeczne podziękowania za pomoc i trud włożony w wykonanie przepięknych dekoracji. Życząc przy tym zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

             

            Pomoc dla dzieci ze Skopania

             

            W ramach akcji charytatywnej nasza szkoła włączyła się do pomocy  podopiecznym Centrum Opieki nad dzieckiem w Skopaniu. Zbiórka trwała przez cały grudzień. Udało się zebrać artykuły spożywcze, środki czystości inne potrzebne rzeczy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i szczodrości społeczności szkolnej mogliśmy się przyczynić do zadowolenia dzieci ze Skopania. Dary zostały przekazane w styczniu.  Otrzymaliśmy podziękowanie od dyrektora.

             

             

            Wizyta przedstawicieli mieleckiego schroniska dla bezdomnych zwierząt ,,Pies i Kot”

             

                        W dniu 17 stycznia 2022 roku w murach naszej szkoły gościliśmy pana Pawła Łukasika, kierownika mieleckiego schroniska dla zwierząt ,,Pies i Kot” oraz panią Magdalenę wraz ze swoim podopiecznym – psem Idolem. W czasie  spotkania  dowiedzieliśmy się jak wygląda praca i opieka nad zwierzętami , skąd się biorą bezdomne zwierzęta i w jaki sposób trafiają do schroniska. Uczniowie uzyskali również wyczerpujące odpowiedzi na pytania: jak można zostać wolontariuszem schroniska , a także jak być odpowiedzialnym właścicielem psa czy kota. Na terenie naszej szkoły w listopadzie i grudniu 2021 roku zorganizowana została akcja charytatywna: ,, Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. W tym czasie  zbieraliśmy karmę, koce, miski i różnorodne dary, które przekazaliśmy naszym gościom.  W akcję zaangażowali się nie tylko rodzice i uczniowie szkoły podstawowej, ale także przedszkolacy. Za miłą współpracę pan kierownik przekazał dla naszej szkoły pamiątkowy dyplom oraz zaprosił do odwiedzin  w schronisku. Z pewnością była to jedna z ciekawszych lekcji przyrody i biologii ucząca współczucia i empatii dla zwierząt. Bardzo dziękujemy wszystkim za okazanie serca dla potrzebujących, bezbronnych zwierząt.

             

            WYCIECZKA DO MIELCA  SPOTKANIE W BIBLIOTECE

            19 stycznia 2022 roku wybraliśmy się do Biblioteki Miejskiej w Mielcu, aby już drugi raz uczestniczyć w lekcji bibliotecznej. Tematem naszego spotkania była  lektura pt ,, Mikołajek”, która bardzo nam się spodobała.Chcieliśmy pochwalić się znajomością przygód kultowego dla dzieci na całym świecie bohatera i jego przyjaciół. Na początku spotkania Maks odczytał po angielsku fragment bajki pt ,, Trzy małe świnki’’, a my wspólnie z panią Joasią tłumaczyliśmy tekst.Pani bibliotekarka przygotowała dla nas wiele interesujących zadań: układaliśmy rozsypankę wyrazową, dobieraliśmy charakterystyki bohaterów,  rozwiązywaliśmy krzyżówkę, sudoku, odpowiadaliśmy na pytania do lektury. Aby odnaleźć kolejne zadania musieliśmy odszukać na regałach tajemnicze koperty, w których zawarte były różne polecenia. Pracowaliśmy w grupach z dużym zaangażowaniem. Odszyfrowaliśmy hasło spotkania, które brzmiało: ,, BRAWO ZŁOTNIKI!’’. W dowód wdzięczności wręczyliśmy pani Joasi własnoręcznie wykonane podziękowania. Spotkanie w bibliotece bardzo nam się podobało. Zachęciło nas do przygotowania podobnych zadań przy omawianiu kolejnej lektury w klasie IV.

            Po wizycie w bibliotece przeszliśmy pod rzeźbę mieleckiego Gryfa, znajdującego się na mieleckiej Starówce. Wysłuchaliśmy opowieści na temat gryfa w historii ludzkości, samej rzeźby, jego cech, misji wobec ludzi, funkcjonowania w literaturze i sztuce. Obejrzeliśmy piękne fotografie - kolaże ,, Stary i nowy Mielec’’, umieszczone na przystankach autobusowych. Z uwagą podziwialiśmy  zabytkowe kamieniczki w rynku. Wymienialiśmy dawne i współczesne zawody, w których pracowali i pracują obecnie mielczanie. Wstąpiliśmy również do pizzerii. O historii tej popularnej potrawy opowiedział nam nasz Bruno. Do szkoły wróciliśmy autobusemz zachowaniem wszystkich zasad obowiązujących w czasie pandemii.  Po raz kolejny dowiedzieliśmy się wielu bardzo interesujących rzeczy o naszym mieście i regionie. Wycieczka bardzo nam się podobała. Pogoda była słoneczna, spacer po mieleckiej Starówce był bardzo przyjemny.

             

            Akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            4 marca  nauczyciele i uczniowie klas I –VIII uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych biorąc udział w uroczystej akademii. Gośćmi byli przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2093 im.gen. broni Władyslawa Sikorskiego p. Łukasz Przybyło i Maria Wilk. W I części spotkania uczniowie przybliżyli zebranym  historię Żołnierzy Wyklętych walczących o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej. W II części spotkania goście w bardzo interesujący sposób opowiedzieli o budowanym na Górce Cyranowskiej pomniku czczącym pamięć Żołnierzy Wyklętych, Biegu ,,Tropem Wilczym’’, który odbędzie się w dniu 6 marca w lesie  na Górce Cyranowskiej oraz o działalności Jednostki Strzeleckiej, możliwości zapisania się do drużyny. Uczniowie zadawali pytania na temat współczesnych form patriotyzmu, możliwości pomocy uchodźcom wojny na Ukrainie. Uroczystość rozwija i kształtuje postawy patriotyczne u dzieci i młodzieży. Akademię przygotowały p. Beata Bobulska –Trzpis i p. Jolanta Padykuła. Akcję chartytatywną na rzecz ofiar wojny na Ukrainie koordynują: opiekun Samorządu Szkolnego p. Bożena Midura – Wąż i opiekun Koła Wolontariackiego p. Monika Bieniek.

             

            Dzień Kolorowej Skarpetki

            W poniedziałek świętowaliśmy nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.ale także dzień solidarności z osobami z Zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2006 roku dzięki Światowemu Stowarzyszeniu Osób z Zespołem Downa. Od tego czasu co roku promuje się zakładanie w tym dniu dwóch kolorowych skarpetek nie od pary. Ta nowa tradycja ma podkreślać naszą solidarność z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Złotnikach również włączyli się do akcji, wkładając w tym dniu kolorowe, różne skarpetki.

            Dzieci z klas I-III w ramach zajęć plastycznych wykonały dwie skarpetki nie do pary różnymi technikami plastycznymi, wzięły udział w prezentacji pt. „21 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOLEM DOWNA.” Po przedstawieniu prezentacji odbyła się pogadanka dotycząca tematki święta.

             

            DZIEŃ KOBIET

             

            Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych  w Twym życiu zdarzeń… tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni  wszystkim Paniom i Koleżankom  z okazji ich swięta.

            8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do naszego szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. W tym roku odbył się koncert, którą przygotował  Pan Marcin Pokusa, Pan Bartosz Dulik i Pan Kacper Jurek. Panowie wyśpiewali bardzo dużo życzeń dla małych i duzych pań. Wszystkim bardzo podobał się koncert.

            Wszystko to odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczyny. 

             

            Powitanie wiosny

            „Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała,

            A do życia powolutku budzi się przyroda cała"

            (T. Boy - Żeleński)

            Nareszcie nadeszła wiosna! W poniedziałek, 21 marca, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice, nie zabrakło również strojów w kolorach wiosennych. Uczniowie klas I -III wraz z wychowawcami udali się na wiosenny spacer po okolicy. Z gaikiem w ręku szukali oznak wiosny.

             

             

            DZIEŃ BEZ PLECAKA

            Dzień bez plecaka” ( z ang. no backpack day ) to dzień, w którym uczniowie przychodzą do szkoły bez plecaków czy tornistrów, a przybory szkolne przynoszą w nietypowych przedmiotach. Co można wziąć zamiast plecaka? No właśnie, tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Liczy się pomysłowość i spryt.

            Również uczniowie naszej szkoły w prima aprilis po raz pierwszy dołączyli do tej ogólnopolskiej akcji. Pomysłów nie brakowało , swoje książki, zeszyty i piórniki spakowali m. in. do pudełek, reklamówek, koszyków na zakupy, walizek, skrzynek na narzędzia, szuflad, a nawet… koszy na śmieci.

            Uczniowie pokazali, że inicjatywa, która dotarła do Polski ze Stanów Zjednoczonych ( tam ma trochę inny charakter i cel ) , może być ciekawa i zabawna.

            Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

             

            WIZYTA DENTOBUSA

                      DENTOBUS to  mobilny gabinet stomatologiczny, który dociera do szkół i przedszkoli w województwie podkarpackim, by promować, edukować zdrowie jamy ustnej  oraz leczyć zęby dzieci i młodzieży . Wszystkie zabiegi stomatologiczne w DENTOBUSIE są bezpłatne. Mobilne g a b i n e t y  stomatologiczne zostały sfinansowane przez Ministerstwo Zdrowia. 

            Naszą szkołę DENTOBUS odwiedził w środę 6 kwietnia 2022 roku.. Skorzystanie ze świadczeń w dentobusie pozwoli na ocenę stanu zdrowia  dziecka w zakresie jamy ustnej, ustalenie planu leczenia, jak również podjęcie niezbędnego leczenia stomatologicznego. Można  również uzyskać informacje o zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy. Uczniowie zostali również poinformowania o higienie jamy ustnej.

             

            SPOTKANIE WIELKANOCNE

            Na stole święcone, a obok baranek, koszyczek pełny barwnych pisanek i tak znamienne w polskim krajobrazie w bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie. Zielony barwinek, fiołki i żonkile Barwami stroją uroczyste chwile. W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie, gdy wielkanocne na stole śniadanie”.

            Wielkanoc to jedno z najradośniejszych świąt, poprzedzone świątecznymi przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze bazie i pierwiosnki. Czas skłaniający do refleksji i zadumy. Zgodnie z wielkanocną tradycją w naszej szkole  przy świątecznym stole spotkali się 12 kwietnia 2017 roku uczniowie ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach  wraz z wychowawcami, dyrekcją i pracownikami szkoły. Przepięknie nakryte stoły i wiosenne dekoracje zachęcały wszystkich do świętowania. Na stołach znalazło się wiele świątecznych przysmaków i dekoracji przygotowanych przez uczniów   na warsztatach plastycznych i kulinarnych.

            Spotkanie rozpoczęto od przedstawienia przez uczniów  zwyczajów świąt wielkanocnych i ich symboliki. Następnie jak co roku, uczniowie, nauczyciele i pracownicy  podzielili   się świątecznym jajkiem, składając sobie najserdeczniejsze życzenia.  Zebrani próbowali również  własnoręcznie przygotowanych  wypieków i spędzali wspól nie czas w bardzo miłej świątecznej atmosferze.  Wielu dzieciom zajęcia te sprawiły tak dużo radości, że wręcz nie mogą doczekać się przygotowań do kolejnych świąt Wielkiej Nocy.

             

            DZIEŃ ZIEMII

             

                              22 kwietnia – każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi.  Dzień ten ustanowiono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów przeciwko naturze i  środowisku życia człowieka. Corocznym obchodom przyświeca zawsze inne  hasło, będące odzwierciedleniem aktualnych problemów ekologicznych , podnoszonych na arenie państwowej i światowej . Dzień Ziemi 2022 roku  obchodzimy pod hasłem:  ,,Inwestujemy w naszą planetę”niestety  w cieniu wojny w Ukrainie.  Uczniowie klas IV - VII  przygotowali montaż słowno- muzyczny pod hasłem : ,,Ratujmy Ziemię” oraz scenkę ekologiczną pod tytułem: ,,Jak uczyliśmy Jasia szanować przyrodę”.  Na początku  apelu wspaniale zaprezentowały się dzieci  z naszego  przedszkola, które wierszami , piosenkami oraz pięknymi strojami i rekwizytami wprowadziły wszystkich słuchaczy w nastrój ekologicznego święta. Nastepnie uczniowie klas IV - VII przypomnieli wszystkim jak należy dbać o naszą plantę.

             

            Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            29.04.2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji majowych świąt. Uczniowie klas I – III w ciekawy sposób zaprezentowali program artystyczny na temat Dnia Flagi. Deklamowali wiersze o tematyce patriotycznej, zaśpiewali piosenki o polskiej fladze, miłości i szacunku do symboli narodowych. Druga część akademii poświęcona była 231.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas IV – VIII  wierszami i pieśniami patriotycznymi uczcili święto uchwalenia pierwszej w Europie , a drugiej na świecie konstytucji. Przybliżyli  zebranym historię Rzeczpospolitej, postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,  Hugona Kołłątaja, walczących w obronie konstytucji 3 maja 1791 roku Tadeusza Kościuszkę i jego kosynierów. Występ wszystkich uczniów bardzo podobał się zebranym w czasie uroczystości.

            Kochanej Mamusi…

                  Dzień Matki – to szczególne święto, które honoruje wszystkie Mamy, stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie.
                  We wtorek 30 maja w naszej szkole odbyły się wielkie uroczystości z okazji Dnia Matki. Na zaproszenie dzieci przybyli do szkoły niezwykli goście – Mamusie, które eleganckie i dumne z radością czekały na ten dzień. Dyrektor szkoły Pani Agata Balcerzak powitała zebranych i złożyła im serdeczne życzenia. Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim drogim Mamusiom poprzez występy artystyczne. Były piosenki, wiersze, tańce i inscenizacje  wraz z życzeniami  wykonane przez uczniów klas I - III. Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych gości  malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech.
                  Po wspaniałych występach Mamy otrzymały upominki z okazji ich święta.  Cała uroczystość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

            Dzień Dziecka

             

            "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

            Tego dnia uśmiech nie schodził z dziecięcych twarzy, Dzień Dziecka w naszej szkole  był długo oczekiwanym spotkaniem, zabawą, integracją po spędzonych w izolacji miesiącach.

            Na uczniów czekało moc atrakcji. Wspólne zabawy sportowe, dmuchane zjeżdzalnie na których radośnie zjeżdżali i bawili się, lody, poczęstunek w postaci słodyczy p[rzygotowany przez rodziców.

            Dla chętnych Pan Kacper Jurek  przygotowaał ciekawe konkurencje sportowe. Wielu uczniów brało  w nich udział.

            Miło było usłyszeć hałas powracającej radości!

             

            Wycieczka do Wrocławia

             

            W dniach 13-14 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV- VIII Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach  pod opieką p. dyrektor: Agaty Balcerzak oraz nauczycieli:  p. Beaty Bobulskiej- Trzpis, p. Karoliny Wyki oraz   p. Jadwigi Korzec, byli na dwudniowej  wycieczce  w przepięknym Wrocławiu.
            Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od przeniesienia się w czasie o 1000 lat.  Po spotkaniu z przewodnikiem- sympatycznym panem Andrzejem-spacerowaliśmy po najstarszej części miasta czyli Wyspach Odrzańskich. Zwiedziliśmy  Ostrów Tumski, a tu gotycką Katedrę p w. Jana Chrzciciela z XIII i XIV wieku i najstarszy kościół Wrocławia czyli maleńki romański kościółek św. Idziego. Na lewobrzeżnej części miasta odwiedziliśmy dziedziniec i ogród Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zwanego potocznie Ossolineum. Pan Andrzej opowiedział nam o niezwykłych zbiorach m. in. rękopisie „Pana Tadeusza”, czy „Chłopów”, wspaniałych zbiorach grafiki i malarstwa, przywołał pamięć wybitnych Polaków i historię związaną z kultywowaniem tradycji narodowych w czasach zaborów.
            Następny etap zwiedzania to wrocławski Rynek, gdzie czekał na nas gotycko-renesansowy Ratusz, fasady kamieniczek z ich niezwykłą historią oraz piękna fontanna.

            Naszą wycieczkę kontynuowaliśmy udając się na seans w Panoramie Racławickiej,  jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można wielkie malowidło (15x114m), które dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren), "przeniosło" nas w czasy zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki.

            Po duchowej uczcie w Panoramie Racławickiej Mostem Tumskim przeszliśmy na wyspę Piasek, gdzie mieści się przystań statków odrzańskich-tu popłynęliśmy parostatkiem w godzinny rejs po Odrze.
            Po zakwaterowaniu i obiadokolacji jeszcze wieczorny spacer po wrocławskim rynku zakończony odtańczeniem ,, Belgijki” z uczestnikami innych grup wycieczkowych.
            Kolejny dzień naszego pobytu we Wrocławiu rozpoczęliśmy od Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego- największego pod względem liczebności zwierząt i najstarszego ZOO w Polsce. Tu  zwiedziliśmy m. in. Afrykarium- Oceanarium, obiekt unikatowy w Europie przedstawiający faunę i florę Czarnego Lądu oraz różnorodność jego ekosystemów związanych głównie ze środowiskiem wodnym.
            Po obiedzie udaliśmy się w okolicę Hali Stulecia – obiektu wpisanego na listę UNESCO, Wytwórni Filmów Fabularnych, Pergoli, Iglicy, Wrocławskiego Centrum Kongresowego….., i obejrzeliśmy pokaz największej w Polsce fontanny multimedialnej, która wzbudza ogromne zainteresowanie zarówno turystów z kraju i zagranicy.

            Wrocław to miasto wielowiekowej tradycji, przeplatające kulturę polską, niemiecką i czeską. To tutaj licznych zabytków i porządku strzegą krasnale- szliśmy często ich tropem. I chociaż Wrocław powitał nas deszczem  na początku zwiedzania, w kolejnych godzinach  nasza wycieczka przebiegała już w pięknym słońcu- może to sprawka krasnali? Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do swoich domów, chcąc jak najszybciej podzielić się niezapomnianymi wrażeniami, już nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki za rok.

             

             

             

             

            OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SZKOLNA „OLIMPUS”

             

             W II półroczu roku szkolnego 2021/2022 uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach mieli możliwość uczestnictwa w olimpiadzie przedmiotowej „Olimpus”- sesja wiosenna.  Olimpiada miała zasięg ogólnopolski i była testem wielokrotnego wyboru składającym się z 30 pytań.

            Terminy olimpiad:

            29-03-2022 r. - matematyka;

            30-03-2022 r. - język angielski.

            Olimpiady stanowią istotne rozszerzenie programów nauczania, są urozmaiceniem programu zajęć, a także stanowią zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów. Olimpiady opracowane są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Każdy z testów był opracowany w atrakcyjnej formie graficznej.

                        W naszej szkole chętnych uczniów nie brakowało: zgłosiło się 13 uczestników z języka angielskiego oraz 8 uczniów z matematyki. Dla najlepszych olimpijczyków przewidziane były atrakcyjne nagrody książkowe, dyplomy laureata oraz dyplomy uznania.