• AKTUALNOŚCI SZKOLNE

          • Wydarzenia szkolne 2018/2019

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

            W dniu 3 września w naszej szkole miała  miejsce uroczysta  inauguracja  nowego roku szkolnego 2018/2019. Rozpoczęła się od wprowadzenia  sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego przez nauczycieli, społeczność uczniowską i rodziców. Wszystkich uczniów oraz przybyłych rodziców  powitała  pani  dyrektor Agata Balcerzak, która przekazała ważne informacje  dotyczące  organizacji  nowego roku szkolnego i życzyła społeczności uczniowskiej samych sukcesów w nauce. Do uczniów i pracowników szkoły słowa skierowała również pani prezes Bożena Padykuła.  Po uroczystości uczniowie udali się do sal, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami by zapoznać  się z planem zajęć na nowy rok szkolny. 
            Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce a nauczycielom satysfakcji i radości z wykonywanej pracy.

             

            WARSZTATY PSZCZELARSKIE

            W dniu 10.09.2018 uczniowie klas młodszych miali możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Swą wiedzą podzielili się z nami pszczelarze, którzy przeprowadzili  bardzo ciekawe warsztaty. Zaproszeni Goście przybyli w towarzystwie swoich przyjaciół - pszczół, które przyjechały do nas w szklanym ulu. Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Dowiedzieli się ile kwiatów muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Obserwowały z bliska rój pszczół i odszukiwały królową. Na zakończenie mogli przymierzyć mini strój pszczelarza – specjalny dla dzieci oraz obejrzeć przybory, których używają w swojej codziennej pracy.

             

            ,,Sprzątanie Świata”  2018

                               ,,akcja- segregacja; 2xwięcej, 2xczyściej” - pod takim hasłem odbyła się 20 września 2018 roku ekologiczna akcja  Sprzątania Świata  z udziałem uczniów  Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach. Akcja ta stała się już tradycją naszej gminy i corocznie inspiruje mieszkańców, a w szczególności młodzież i dzieci do czynienia swojego otoczenia czystszym i zdrowszym. W tegorocznym porządkowaniu najbliższej okolicy udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły podstawowej. Wyjścia w teren – zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem- poprzedzone zostały zajęciami, które miały na celu przypomnienie głównej idei akcji,  zasad zbierania odpadów oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie sprzątania. Uczniowie dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem ruszyli spod szkoły, by pod opieką  swoich nauczycieli sprzątać wyznaczone tereny. Akcja przebiegała sprawnie, przyjemne z pożytecznym- tak ,,wielkie sprzątanie” skwitowali nasi uczniowie mając na uwadze piękną, słoneczną pogodę. Ze względu na jednorazowy charakter impreza miała znaczenie symboliczne, bez wątpienia jednak pozwoliła obudzić refleksję nad stanem środowiska naturalnego i przysłużyła się rozwijaniu odpowiedzialności za jego kondycję.

             

            POŚWIĘCENIE KRZYŻA

                           22 września 2018 roku odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża z elementami metaloplastyki autorstwa artysty-rzeźbiarza pana Józefa Opali, współorganizowana przez GRH im. Wojciecha Lisa "Mściciela" i Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego w Złotnikach. Krzyż został zamontowany po kilkudziesięciu latach na mogile osób rozstrzelanych przez Niemców 3 listopada 1943 r. w Złotnikach, pochowanych na mieleckiej nekropolii. Krzyż postawiony i ufundowany przez  stowarzyszenie "Prawda i pamięć" oraz przez sympatyków, zgodnie z decyzją Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, został poświęcony przez ks. Prałata Janusza Kłęczka. Uroczystość odbyła się z udziałem pocztu sztandarowego Społecznej Szkoły Podstawowej i Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego w Złotnikach,  młodzieży szkolnej i środowisk patriotycznych. Młodziż szkolna  odczytała apel poległych oraz złożyła znicze. Przedstwiciele stowarzyszeń, Pan Prezydent Mielca oraz Jednostka Strzelecka 2093 im.gen broni Sikorskiego złożyli wiązanki.

                                                                               

               POWITANIE JESIENI

                 "Pani Jesień do Nas przyszła i wesoło śpiewa Nam, strój jej zdobią złote liście, na bębenku dla Niej gram …” Nasi uczniowie z klas I - VIII w środę 26 września 2018 roku  świętowali nadejście jednej z najpiękniejszych pór roku – jesieni. W pogodnych nastrojach uczniowie piekli kiełbaski i bawili się przy ognisku. Pogoda i humory dopisywały wszystkim. Dzieci swobodnie korzystały z placu  zabaw i boiska szkolnego, szaleństwom nie było końca. Ale nie obyło się bez zdrowej rywalizacji podczas gry w piłkę. Wszyscy w radosnych nastrojach powitali jesień.

             

            VIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

            W naszej szkole 28 września 2018 roku  uczniowie świętowali VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMTDAY). Obchody miały na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także przypomnieć o jej przydatności w życiu codziennym. Dzieci i młodzież przez cały tydzień powtarzali tabliczkę mnożenia w szkole, w domu, na podwórku i przy wielu innych sytuacjach. W tym dniu szkoła też wyglądała inaczej. Na korytarzach pojawiły się plakaty reklamujące WMTDAY oraz  gazetka, z której uczniowie mogli czerpać informacje na temat tabliczki mnożenia.

            W tym dniu zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.

            Gratulujemy Mistrzom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy . 

             

            40. ROCZNICA WYBORU PAPIEŻA JANA PAWŁA II

            16. października 2018 roku w naszej szkole odbyła się niezwykle uroczysta akademia z okazji 40. rocznicy wyboru Papieża Jana Pawła II. Uczniowie klas IV –VIII pięknymi wierszami   oraz wzruszającymi pieśniami uczcili to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie. Uczniowie starszych  klas wzięli również udział w konkursie o Janie Pawle II. Akademię przygotowali: polonistki pani Beata Bobulska –Trzpis i pani Monika Kiełb, nauczyciel religii pan Bartosz Dulik  oraz nauczyciel muzyki pan Marcin Pokusa.

             

            SPOTKANIE Z GRUPĄ ARTYSTYCZNĄ REKONSTRUKTORSKĄ

              24 października 2018 roku uczniowie klas I–VIII wzięli udział w pokazie historycznym "Ku niepodległej’’, przygotowanym przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy na temat przyczyn wybuchu, przebiegu i skutków polskich powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, sytuacji pod zaborami, okresu Księstwa Warszawskiego oraz  I wojny światowej. Obejrzeli stroje z epoki: szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I brygady Legionów Polskich oraz kolekcje replik broni używanych przez powstańców i w czasie I wojny światowej. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o roli kobiet w czasie walk zbrojnych. Spotkanie – opowieść tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i Ojczyznę poszerzyło wiedzę historyczną uczniów.

             

            SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM KRUS I PANIĄ POLICJANT

            26 października 2018 roku w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela KRUS -u oraz panią st. sierżant Ewelinę Ziębę. Uczniowie klas I –VIII obejrzeli film pt."Rodzina Porażków’’ mówiący o bezpieczeństwie dzieci na wsi. Przedstawiciel KRUS –u omówił ukazane na filmie sytuacje oraz przypomniał o konieczności przestrzegania zasad bhp w czasie wykonywania różnych prac polowych i gospodarskich. Pani policjant w ciekawy i bardzo przystępny sposób przybliżyła zebranym na spotkaniu uczniom aspekty odpowiedzialności prawnej i karnej nieletnich w sytuacjach demoralizacji i przestępstw. Omówiła różnorodne sytuacje niebezpieczne z udziałem dzieci, jakie mogą zaistnieć w czasie prac na wsi. Spotkanie było ciekawe i bardzo potrzebne, aby móc uniknąć sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu nieletnich.

             

            PATRIOTYCZNIE W ZŁOTNIKACH

            W naszej szkole uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się 8 listopada 2018 roku w dostojnej atmosferze. Cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście licznie spotkali się na wieczornicy patriotycznej poświęconej Ojczyźnie i bohaterom, którzy oddali za nią życie.  Można było  odczuć odświętną, patriotyczną atmosferę. Wszyscy  dumnie przypinali   symboliczne biało-czerwone kotyliony. Głowy dziewczynek zdobiły piękne wianki w barwach narodowych.  Uroczysta wieczornica rozpoczęła się w pięknie udekorowanej sali. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali   montaż słowno-muzycznym w którym wierszami, pieśniami i narracją przypomnieli  nam  chwile gdy nasz naród zdawał egzamin ze swojego patriotyzmu. Były to odniesienia do czasów zaborów, postaci Józefa Piłsudskiego, 123 lat niewoli, radości  z odzyskania niepodległości. Występ uświetniony został śpiewem pieśni patriotycznych do którego ochoczo przyłączyli się zgromadzeni goście. Wszyscy  w skupieniu i zadumie wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

            W tym dniu  odbyło się również  nadanie imion około stuletnim dębom, rosnącym przed budynkiem szkoły. Inicjatorami tej akcji był Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego w Złotnikach. Na cześć 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, drzewa otrzymały imiona Dąb Wolności i Dąb Niepodległości.  Wszyscy zgromadzeni zapamiętają ten dzień jako piękną lekcję patriotyzmu.

            9 listopada 2018 roku o godz. 11.11 społeczność szkolna włączając się w akcję „Rekord dla Niepodległej”, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy. Na zakończenie zostały wręczone nagrody w szkolnych konkursach: plastycznym i pieśni patriotycznych.

            Mamy nadzieję, że młodzi patrioci zapamiętają te „ lekcje patriotyzmu”,  będą szanować symbole narodowe i oddawać  cześć Polsce nie tylko od święta.

             

            WYCIECZKA DO MUZEUM ULMÓW

            W dniu 20 listipada 2018 roku uczniowie klasy VII iVIII pod opieka p. Beaty BobulskieTrzpis i p. Jadwigi Korzec  uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dzięki zgromadzonym eksponatom, które zobaczyli oraz  przekazanym przez przewodników informacjom uczniowie  poszerzyli swoją wiedzę na temat historii Żydów  w Polsce, w naszej najbliższej okolicy, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Poznali  relacje polsko – żydowskie z tego okresu. Zarówno heroiczne działania Polaków, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom w tym dramatycznym dla nich czasie, ale także przykłady współpracy z okupantem.

            Wizyta w muzeum była dla uczniów nie tylko atrakcyjną i cenną lekcją historii, ale przede wszystkim lekcją refleksji i zadumy nad okrucieństwem, jakie dotknęło nasz kraj i nasz region w nieodległej przeszłości.

             

            BIEG PO ZDROWIE .....

                              Uczniowie klasy IV Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach przez kilka tygodni brali udział w Programie Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej  pt. ,,Bieg po zdrowie”. Głównym celem programu było zapobieganie paleniu papierosów zarówno obecnie, jak i w przyszłości, w dorosłym życiu. Zajęcia zrealizowano przy użyciu zróżnicowanych metod aktywizujących, dostosowanych do wieku uczestników. Podczas cyklu zajęć dzieci poznały składniki dymu tytoniowego,  liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, tworzyły antyreklamy, plakaty, uczyły się zachowań asertywnych. Ciekawym wyzwaniem okazało się opracowanie poradnika w formie komiksu: ,,Jak zrobić, żeby nie palić papierosów”. Uczniowie wykorzystując ciekawe materiały z ćwiczeń wymyślali różne sytuacje w których są częstowani papierosami – i co wtedy?  Głównym celem programu  było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e- papierosów , przekazanie wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych i zalet nie palenia. Analizując ankietę uczniowską podsumowującą zajęcia wiemy, iż założone cele zostały zrealizowane.

             

            SPOTKANIE Z PANIĄ CHOREOGRAF

            13 grudnia 2018 roku uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w spotkaniu z panią Alicją Skopińską – Parys, która pracuje jako choreograf tańca ludowego w Samorządowym Domu Kultury w Mielcu. Podczas spotkania pani Alicja w bardzo ciekawy sposób przedstawiła informacje z zakresu polskich tańców narodowych i tańców regionalnych. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć oraz przymierzyć niektóre stroje charakterystyczne dla danego rodzaju tańca. Pod koniec spotkania chętni uczniowie pod okiem pani Alicji zatańczyli wspólnie poloneza.

             

            SZKOLNA WIGILIA

            20 grudnia tradycyjnie w naszej szkole odbyła się szkolna wigilia, w której uczestniczyli pani prezes Bożena Padykuła, pani dyrektor Agata Balcerzak, nauczyciele oraz uczniowie klas I –VIII. Po przeczytaniu frg. Pisma Świętego mówiącego o narodzeniu Pana Jezusa i odmówieniu modlitwy wszyscy zebrani złożyli sobie nawzajem życzenia zdrowych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Następnie zasiedli do pięknie udekorowanych stołów, na których pojawił się barszcz z grzybami, owoce i pierniczki upieczone przez uczniów z klas I –III. Po posiłku przyszedł czas na wesołe kolędowanie. Piękne polskie kolędy i góralskie pastorałki śpiewał pan Marcin Pokusa, nauczyciel muzyki, akompaniując sobie na skrzypcach. Szkolne spotkanie wigilijne zakończyło wspólne śpiewanie wielu polskich kolęd.  

                         POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ!

                         Uczniowie  Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach wraz  znauczycielami zorganizowali akcję: ,, Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Przez cały listopad i grudzień 2018 roku zbieraliśmy karmę, koce, miski i różnorodne dary, które  w dniu 16 stycznia 2019 roku przekazaliśmy mieleckiemu schronisku dla zwierząt.  W akcję zaangażowali się nie tylko uczniowie szkoły podstawowej, ale także przedszkolacy. Zebrane dary osobiście dostarczyli uczniowie klasy  IV i V szkoły podstawowej, którzy pod opieką   p. Moniki Kiełb i p. Jadwigi Korzec odwiedzili podopiecznych schroniska. Była to z pewnością jedna z najciekawszych godzin wychowawczych oraz lekcji przyrody i biologii ucząca współczucia i empatii dla zwierząt.  Zima to trudny czas dla zwierząt, a dla ich właścicieli okres próby. Bądźmy zawsze odpowiedzialni za naszych małych podopiecznych w zagrodach, domach i w naszym najbliższym otoczeniu.   Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę!

             

            WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN

            22 stycznia 2019 roku uczniowie klas IV-VIII pojechali na wycieczkę do Parku Trampolin JumpWorld w Rzeszowie.  Park rozrywki prowadzony jest przez braci Kłeczek – akrobatów, którzy ze swoimi fantastycznymi występami doszli do finału popularnego programu „Mam Talent!”.  Trampoliny okazały się wielką atrakcja dla naszej młodzieży – uczniowi mogli na nich skakać, odbijać się od ścian, skakać do wielkiego basenu wypełnionego gąbkami bezpiecznie wykonywać salta i inne akrobacje w powietrzu. Nasz wyjazd był idealnym połączeniem zabawy i  okazji do rozwoju sprawności fizycznej. Dodatkową atrakcją okazała się obecność sławnych braci Kłeczek, którzy pomagali uczniom wykonywać akrobacje, uczyli ich oraz zaprezentowali własne umiejętności. Po skończonej zabawie młodzież miała okazję do zrobienia sobie z nimi wspólnego zdjęcia i zdobycia autografu.

             

            MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

            21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Aby uczcić święto mowy ojczystej, w naszej szkole zorganizowaliśmy serię konkursów polonistycznych. Uczniowie klas I-III mogli wykazać się w trudnej sztuce – pięknym czytaniu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania, gdzie musiały zaprezentować przygotowany przez siebie tekst, a następnie odczytać wylosowany, nieznany im fragment prozy. Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie:

            I miejsce – Zofia Grzech (kl. III) i Kacper Łabaj (kl. II)

            II miejsce – Gabriela Swiątek (kl. II)

            III miejsce – Julia Pogoda (kl. II)

            Wyróżnienie – Oliwia Kawa (kl. III)

            Starsi uczniowie zmierzyli się z ortografią. W Szkolnym Konkursie Ortograficznym wzięły udział dwie grupy – klasy IV-VI i VII-VIII. Ich zadaniem było napisać dyktando, nie popełniając przy tym błędów ortograficznych. To trudne zadanie udało się tylko Annie Gurbale z klasy V. Nagrodzeni w konkursie ortograficznym zostali:

            Klasy IV-VI:

            I miejsce - Anna Gurbała (kl. V)

            II miejsce – Kacper Kozioł (kl. VI)

            III miejsce – Maria Wilk (kl. VI)

            Klasy VII-VIII:

            I miejsce – Magdalena Latawiec (kl. VIII)

            II miejsce – Wiktoria Dobosz (kl. VII)

            III miejsce – Aleksandra Ciejka (kl. VIII)

            Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy sukcesów!

             

            NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

                6 marca 2019 roku okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie klas V-VIII przybliżyli sytuację polityczną na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej, opowiedzieli o skutkach przejęcia władzy przez komunistów oraz formach walki z polskimi patriotami - Żołnierzami Wyklętymi, cywilnymi i wojskowymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, bohaterskimi żołnierzami Wojska Polskiego walczącymi w szeregach Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionach Chłopskich, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Uczestnicy patriotycznej akademii z uwagą i dużym skupieniem wysłuchali opowieści o losach Żołnierzy Niezłomnych: Zygmuncie Szyndzielarzu- ps.Łupaszka, Hieronimie Dekutowskim ps. Zapora, Józefie Kurasiu ps.Ogień, Danucie Siedzikównej ps.Inka, Tadeuszu Kuncewiczu ps,Podkowa. Akademię przygotowała nauczycielka języka polskiego i historii p. Beata Bobulska – Trzpis, dekorację p. Anna Juwa – Skowron nauczycielka plastyki.

             

            SPOTKANIE WIELKANOCNE

                   Wielkanoc to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodemu pokoleniu. Dlatego jak co roku, cała społeczność szkolna spotkała się w okresie przedświątecznym, aby wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas.
            W świąteczny nastrój wprowadzili nas uczniowie prezentując wykonane na zajęciach w szkole  piękne wielkanocne pisanki, okazałe palmy, stroiki, kolorowe kwiaty, babki,  które zdobiły przygotowany przez nauczycieli i uczniów stół wielkanocny. Dopełnieniem tej niepowtarzalnej, wielkanocnej atmosfery była prezentacja przedtawiona przez Pana Bartka nawiązująca do obyczajów i tradycji wielkanocnych. Życzenia świąteczne złożyła zgromadzonym pani Dyrektor oraz pani Prezes i tradycyjnie już wszyscy poczęstowali się wielkanocnym jajeczkiem oraz świąteczną babką. Takie miłe spotkania służą integracji społeczności szkolnej  kultywują tradycje świąteczne.

             

            AKADEMIA Z OKAZJI 3 MAJA

             

            W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisanaa jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi. Dni te są znakomitą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Patriotyzm i Ojczyzna. 30  kwietnia uczniowie klas I -VIII w swoim wystąpieniu przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli nam tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. i starali się wyjaśnić, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. O doniosłości chwili świadczyła również obecność flagi. Młodzież  przygotowała i przedstawiła w sposób bardzo ciekawy  - słowem, gestem i piosenką – cenną lekcję historii, wkładając w to dużo serca i zaangażowania. Uroczystości przygotowała  p. Beata Bobulska-Trzpis, Anna Juwa-Skowron oraz Bożena Łach.

            MARATON  CZYTANIA

            W poniedziałek 13 maja na zaproszenie pani bibliotekarki Zofii Załuckiej z Filii Gminnej Biblioteki w Złotnikach, nasi uczniowie byli uczestnikami Maratonu Czytania. Akcja ta odbywała się w bibliotece już po raz dziewiąty. Organizowana jest w ramach ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek.

            Uczniowie wszystkich klas przychodzili do biblioteki, by wspólnie, na głos poczytać fragmenty ciekawych książek. Dzięki temu mieli okazję poznać tytuły, których jeszcze nie czytali. Czytanie krótkich części utworów zachęciło naszych uczniów do wypożyczenia i regularnego czytania książek.

             

            Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

            We wtorek 21 maja klasy 4-8 wraz z opiekunami uczestniczyły w miejskich obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość ta została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu.

            Coroczne świętowanie Dnia Godności przypomina nam o tym, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są obecne w naszym społeczeństwie, należy się im szacunek, pomoc i godne traktowanie. 

            Mieleckie obchody Dnia Godności rozpoczęły się przemarszem przez ulice miasta, w którym uczniowie naszej szkoły licznie uczestniczyli.  Po zakończonym marszu, w niebo zostały wypuszczone pomarańczowe baloniki - kolor pomarańczowy jest symbolem tego dnia. Ostatnim punktem imprezy były wspaniałe  występy muzyczne i taneczne osób niepełnosprawnych, które oglądaliśmy w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

            Uczestnictwo w takim wydarzeniu jest dla nas lekcją tolerancji, szacunku, równouprawnienia i i podmiotowości. Osoby niepełnosprawne są wśród nas. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie są gotowi do pomocy potrzebującym.

             

            ,, Mikrosamochód rodem z Podkarpacia MR - 300 ’’

              10. 06.2019 roku uczniowie klas IV –VIII uczestniczyli w spotkaniu w Filii nr 4 Biblioteki Publicznej w Mielcu z panem Piotrem Ludianem wykładowcą Politechniki Rzeszowskiej, pasjonatem mikrusów. W spotkaniu uczestniczyli również pan Jerzy Klementowski, pan Wacław Świerczyński, pan Mirosław Tarnowski oraz studenci Politechniki Rzeszowskiej, członkowie koła naukowego. Pierwszą częścią spotkania była interesująca prezentacja na temat zabytkowych samochodów z lat 50-tych i 60- tych. Następnie uczniowie mieli możliwość obejrzenia samochodu mikrus, o którym w niezwykle ciekawy sposób opowiadał jego właściciel. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również inne eksponaty zaprezentowane na świeżym powietrzu : motorowery, motocykle  oraz modele motoszybowców. W drugiej części spotkania uczniowie dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania biblioteki, zbiorach bibliotecznych, możliwości zapisania się do biblioteki. Spotkanie bardzo się  wszystkim podobało.