• AKTUALNOŚCI SZKOLNE

          • Wydarzenia z zycia szkoły 2015/2016

          • NATIVE SPEAKER W NASZEJ SZKOLE

            17 maja 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Lisą Pawlik, która urodziła się i wychował w Stanach Zjednoczonych. W trakcie spotkania uczniowie klas IV-VI wysłuchali informacji o Stanach Zjednoczonych w języku angielskim. Ponadto, odpowiadali na pytania zadane przez Panią Lisę oraz zadawali pytania naszemu gościowi. Dzięki takiemu doświadczeniu nasi uczniowie mogli przekonać się czy są w stanie porozumieć się z osoba, która posługuje się tylko językiem angielskim. Na zakończenie Pani Lisa poczęstowała uczniów pysznymi, amerykańskimi ciasteczkami, które sama upiekła. Ten słodki gest sprawił, że na wszystkich twarzach zagościł piękny uśmiech.

             

             

            Udział w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

             

            W dniu 12 maja 2016 roku uczniowie klas IV – VI pod opieką p. Beaty Bobulskiej – Trzpis i p. Barbary Ćwięki  wzięli udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  zorganizowanym po raz trzeci przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Mielcu.

               Impreza ma na celu integrację osób niepełnosprawnych i ich rodzin z osobami działającymi na ich rzecz, przedstawicielami władz , organizacji, instytucji i wielu  szkół z terenu miasta Mielca i powiatu mieleckiego. Bardzo ważne jest włączenie osób niepełnosprawnych intelektualnie do udziału w życiu społecznym, zaprezentowanie ich możliwości oraz zmiana istniejących stereotypów dotyczących funkcjonowania  i przydatności społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Symbolem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  jest kolor pomarańczowy. Każdy z uczestników imprezy otrzymał w tym kolorze jakiś element: balonik lub chusteczkę.

              Obchody Dnia Godności rozpoczął przemarsz zgromadzonych uczestników spod Urzędu Miejskiego w Mielcu na Plac Armii Krajowej. Wiceprezydent Miasta Mielca Jan Myśliwiec powitał wszystkich uczestników imprezy i przekazał klucze do Mielca osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W pomarańczowym pochodzie przy dźwiękach orkiestry dętej z Dobrynina dotarliśmy na plac Armii Krajowej, gdzie wypuściliśmy do nieba baloniki. Wysłuchaliśmy przemówień licznych gości. Byliśmy świadkami wręczenia statuetki Niepokonany panu Jackowi Tejchmie, dyrektorowi Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu oraz wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego ,, Gdyby każdy był taki sam, nikt nikomu nie byłby potrzebny”. Z dużym zaciekawieniem obejrzeliśmy piękne występy dzieci z OREW –U  i grupy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mielcu. Niestety imprezę przerwała nawałnica z gradem.

               Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczestniczyli w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Rozumieją cel takich imprez i potrzebę tolerancji wobec osób z różnymi dysfunkcjami. Udział w marszu był świetną okazją do integrowania się z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.   

             

             

            Wycieczka do skansenu

             

            W dniu 12. maja 2016 roku uczniowie klas I –VI Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach wybrali się na wycieczkę do skansenu w Kolbuszowej. Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Pod opieką przewodników zwiedzali obiekty znajdujące się na terenie Muzeum Kultury Ludowej. Widzieli wiernie odtworzone zagrody wiejskie, chaty z wyposażeniem charakterystycznym dla osad Lasowiaków, wiatrak, kuźnię, kościół przeniesiony z Rzochowa k. Mielca, młyn wodny. Dzięki wspaniałym opowieściom pani przewodnik dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat zwyczajów, wierzeń , zachowań i mentalności mieszkańców wsi przełomu XIX I XX wieku. Dużą atrakcją było stadko czarnych owiec pasące się przy jednej z chat.

                  Wycieczka do skansenu była niezapomnianą podróżą w czasie i wspaniałą  żywą lekcją historii. Dzieci zobaczyły, jak kiedyś wyglądała polska wieś. Wszyscy uczestnicy wycieczki  dużym zainteresowaniem oglądali zabytki architektury drewnianej odtworzone malowniczo w Parku Etnograficznym. Pobyt w skansenie zakończyły zakupy rękodzieła sztuki ludowej.

             

            Akademia z okazji 3 Maja

               W dniu 4 maja 2016 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach  z okazji 225.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział: p. Prezes Bożena Padykuła, p. Dyrektor Agata Balcerzak , przewodnicząca  Rady Rodziców p. Katarzyna Róg, Grono Pedagogiczne oraz wszyscy uczniowie szkoły i dzieci z przedszkola ,,Promyczek”.   Uroczystość przygotowana przez uczniów klas IV- VI pod opieką p. Beaty Bobulskiej – Trzpis w ciekawy sposób przybliżyła sytuację polityczną w Europie w XVIII wieku, wydarzenia historyczne związane z próbami ratowania Rzeczpospolitej oraz uchwaleniem pierwszej w Europie , a drugiej na świeci e Konstytucji 3 Maja 1791 roku.  Uczestnicy akademii wysłuchali z uwagą wierszy i kilku utworów patriotycznych zaprezentowanych przez szkolny chór, którego opiekunem jest p. Waldemar Ozga.    Na uwagę zasługiwała piękna dekoracja przygotowana przez p. Annę  Juwę - Skowron  oraz stroje młodych aktorów, szczególnie carycy Katarzyny II ( w tę rolę wcieliła się uczennica klasy VI Patrycja Zięba) i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ( rola Tomasza Głodzika z klasy VI).

              Uroczystość  z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja miała podniosły, patriotyczny charakter. Oklaski świadczyły o tym,  jak bardzo się wszystkim podobała. Relację fotograficzną  z przebiegu akademii opracowała tradycyjnie p. Katarzyna Róg.

             

            Karetka pogotowia

             

            Dnia 19.04.2016 r. do naszej szkoły przyjechała Karetka Pogotowia z Powiatowego Centrum Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Podczas tej wizyty, Ratownicy Medyczni pokazali uczniom na czym polega ich praca oraz jak wyglądają niezbędne sprzęty potrzebne do ratowania ludzkiego życia. Każde z uczniówi miało okazję oglądnąć karetkę pogotowia od środka. Dodatkową atrakcją był sygnał wozu i jego koguty.

                               

            Spotkanie wielkanocne 

            W dniu 23 marca 2016 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne. Od lat w czasie przedświątecznym organizowane są zajęcia i konkursy dla dzieci w celu podtrzymywania polskich tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Uczniowie klas I-VI wzięli udział w interesujących warsztatach kulinarnych. Upiekli pyszne babeczki i baranki wielkanocne. Poznali różnorodne techniki zdobienia pisanek, wykonali piękne i oryginalne ozdoby na świąteczny stół. Przy świątecznym stole wszyscy skłóadali sobie życzenia.

             

                     Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            W dniu 1. marca 2016 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych.  Uczniowie klasy VI w interesujący sposób przekazali młodszym kolegom informacje o Żołnierzach Wyklętych oraz Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.. To polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca jest poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.   W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

              Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne tworzyli antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

            Wraz z Armią Czerwoną, która co prawda przyczyniła się do wyzwolenia spod niemieckiej okupacji, przyszli do Polski agenci NKWD i specjalne oddziały, przygotowujące grunt pod wprowadzenie władzy komunistycznej. Aby tego dokonać, musieli pozbyć się  Armii Krajowej i innych partyzantek i organizacji. Stosowali terror, deportowali cywilów, a żołnierzy AK wysyłali do obozów koncentracyjnych lub zabijali. Później wprowadzanie nowej władzy siłą przejęły polskie służby - Urząd Bezpieczeństwa i milicja. Mimo wycofania się armii niemieckiej, część partyzantów i żołnierzy AK nie uznała końca wojny i kontynuowała walkę przeciwko okupacji radzieckiej. Dziesiątki tysięcy partyzantów (wg różnych źródeł w sumie między 100 a 200 tys. osób), wywodzących się z Armii Krajowej i innych organizacji, walczyło przeciwko narzuconej przez Związek Radziecki władzą, instalującej w kraju komunizm.

              Celem żołnierzy wyklętych była walka z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa, m.in. wojskiem, milicją i UB i osiągnięcie niezależności Polski od ZSRR. Organizowali zamachy na funkcjonariuszy milicji i służb bezpieczeństwa, a także wydawali i wykonywali wyroki śmierci na tajnych współpracowników i informatorów.

              Masowa walka przeciw władzy komunistycznej skończyła się w 1947 roku. Małe grupy i pojedyncze osoby - jak wspomniany wyżej Franczak - pozostali w podziemiu aż do lat 60. W latach 1944-1956 zginęło prawie 9 tysięcy partyzantów i niemal 10 tysięcy funkcjonariuszy organów władzy.

             Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych jest hołdem złożonym wszystkim żołnierzom, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny i swoich ideałów.   

             

                        

            Ferie artystycznie i sportowo.

            W pierwszym tygodniu ferii chętni uczniowie kl. I – VI mieli okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w nszej szkole  o różnorodnej tematyce. Podczas wspólnych spotkań uczniowie poza dużą dawką pozytywnych emocji i wspaniałej zabawy doskonalili również współpracę i współdziałanie w grupie oraz w zespole.

             Na czas ferii zaplanowano dla dzieci wiele atrakcji i niespodzianek min.: zajęcia ruchowo - sportowe, zabawy z chustą animacyjną, warsztaty kulinarne, wycieczki terenowe,  gry i zabawy ruchowo -muzyczne; zabawy konstrukcyjne: budowle z klocków różnego typu; zajęcia plastyczne: wykonywanie plakatów „Bezpieczne ferie”, prace z masy solnej. Ponadto wszyscy uczestnicy za każdy dzień udanej zabawy dostawali drobny upominek. Życzymy udanego wypoczynku w drugim tygodniu ferii i bezpiecznego powrotu do szkoły.

             

            Dzień Babci i Dziadka

             

            Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach, a organizowana jest przez uczniów klas I – VI wraz z wychowawczyniami.
            W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 22 stycznia 2016 r. Aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków do szkoły przybyło wiele zaproszonych babć i dziadków. Zebranych seniorów i wszystkich gości serdecznie powitała pani dyrektor szkoły mgr Agata Balcerzak, składając serdeczne życzenia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny. Były deklamowane wierszyki, piosenki, przedstawienie teatralne pt. "Rzepka" oraz tańce. Warto zaznaczyć, że każdy z  uczniów wziął czynny udział w przedstawieniu. 
            Po odśpiewaniu „100 lat” dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Po uroczystości nastąpiła chwila dla fotografa, kiedy to można było wykonać wspólne zdjęcie z babcią i dziadkiem. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości… Jedna z sentencji głosi: „Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

             

            Spotkanie wigilijne

             

             21 grudnia 2015 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Mielec-Pan Józef Piątek, członkowie Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego w Złotnikach: Pani Bożena Padykuła, Pani Marta Szot,  Pan Władysław Padykuła, sołtys wsi Złotniki-Pani Zofia Załucka, przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Katarzyna Róg, przyjaciele  oraz sponsorzy.

            Uczniowie naszej szkoły w interesujący sposób opowiedzieli o pięknych polskich zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia: oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę, Wigilii, pustym miejscu dla samotnego wędrowca, dzieleniu się opłatkiem, mocy składanych życzeń, tradycyjnych potrawach, bogatej symbolice choinki i pasterce. Występ uświetniło wykonanie kolęd i pastorałek przez chór szkolny. Wzruszającą uroczystość przygotowaną przez nauczycieli oraz uczniów klas I –VI zakończyły życzenia zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2016. Po zakończeniu części artystycznej społeczność  szkolna oraz zaproszeni goście zasiedli wspólnie do wigilijnego stołu.

            Spotkanie opłatkowe uświetnił  Pan Marcin Pokusa-góral z Żywiecczyzny, który opowiedział o świątecznych zwyczajach panujących w jego regionie a także umilił czas grając na skrzypcach staropolskie kolędy.

             

             

            Spotkanie z policjantem    

             

                Dnia 13 listopada 2015 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyło się spotkanie z oficerem prasowym Komendanta Powiatowego Policji w Mielcu p. Urszulą Chmurą.

               W pierwszej części spotkania uczniowie klas I –VI rozmawiali na temat podstawowych zasad ruchu drogowego dotyczących bezpieczeństwa i obowiązujących w czasie poruszania się pieszo i rowerem w drodze do szkoły. Pani Urszula  Chmura podkreślała, jak ważne jest właściwe noszenie świateł odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno – zimowym po zmroku oraz poruszanie się dzieci lewą stroną drogi.

               Druga część spotkania skierowana została do uczniów klas starszych i dotyczyła procedur w przypadkach przemocy rówieśniczej (psychicznej i fizycznej), konsekwencji i odpowiedzialności karnej w sytuacjach niszczenia mienia prywatnego i wspólnego. Uczniowie dowiedzieli się również o licznych zagrożeniach związanych  z niewłaściwym, nieodpowiedzialnym korzystaniem z Internetu.

               W czasie spotkania dzieci przypomniały sobie również numery alarmowe (997 i 112) oraz zasady tzw. ograniczonego zaufania wobec osób nieznajomych.

               Bardzo ciekawe spotkanie zakończyły podziękowania złożone w imieniu wszystkich uczniów szkoły przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Natalię Duszkiewicz.

             

             

                   Akademia z okazji 11 Listopada

              9 października 2015 roku  z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległość przez Polskę w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyła się uroczysta akademia.

            Uczniowie klas II – VI w przygotowanym przedstawieniu „ Pociąg do wolności” opowiedzieli o wydarzeniach historycznych, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość  i na powrót znalazła się na mapach świata. Walka całych pokoleń Polaków, ich  głęboki patriotyzm, heroizm i poświęcenie doprowadziły do odzyskania upragnionej wolności. Wiersze zaprezentowane przez uczniów zawierały przekaz, że należy pamiętać  o wszystkich poległych żołnierzach, dbać o ich mogiły, czcić pamięć. Dzięki ich odwadze bohaterów żyjemy w wolnym, suwerennym państwie oraz mamy możliwość  wszechstronnego rozwoju, pielęgnowania polskich tradycji i pracy dla dobra Polski i Polaków.  Uroczystość z okazji  11 Listopada skłania do refleksji nad koniecznością wzorowego wypełniania obywatelskich powinności i prezentowania postawy patriotycznej.

            Uroczystość uświetnił wzruszający koncert pieśni legionowych w wykonaniu chóru szkolnego.

                

             

               Pasowanie na czytelnika                 

             

            W dniu 4.11.2015r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I.  W tym dniu Pani Zofia  przypomniała uczniom zasady korzystania z biblioteki oraz zasady obchodzenia się z książką. Uczniowie mieli okazję zaobserwować jak uzupełnia się kartę biblioteczną, mogli samodzielnie przybijać pieczątkę. Przeglądali zbiory biblioteczne, poznali zasady rozmieszczenia książek w bibliotece. Na koniec złożyli uroczystą przysięgę i kolejno zostali pasowani na czytelnika. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki, które z pewnością  przeczytają z dużym zaciekawieniem!!

                       

                 

             

                                           Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

             

               Dnia 13 października 2015 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbyła się z okazji  Dnia Edukacji Narodowej uroczysta akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas II –VI w pięknych wierszach i piosenkach wyrazili swój szacunek i wdzięczność dla pełnej poświęcenia, ważnej i trudnej pracy pedagogów pracujących w naszej szkole. Uroczystość uświetnił koncert uczennic klasy III - Kornelii Hyjek  i klasy VI - Natalii Duszkiewicz. Do utworu gitarowego w wykonaniu Kornelii Hyjek układ taneczny zaprezentowała uczennica klasy III Maria Wilk. Wzruszającą akademię   zakończyły piękne życzenia, które złożyła Pani wicestarosta Maria Napieracz, Pani prezes Bożena Padykua  oraz pani  dyrektor Agata Balcerzak  wszystkim nauczycielom. W imieniu uczniów szkoły życzenia złożyła przewodnicząca SU Natalia Duszkiewicz.

             

             

            Pasowanie na ucznia                                    

            W dniu 13 padziernika 2015 roku Społeczna Szkoła Podstawowa  w Złotnkach  szeroko otwarła swoje drzwi i przyjęła w swoje szeregi 8 pierwszoklasistów. Po krótkiej prezentacji swoich umiejętności, w obecności Rodziców, Rady Pedagogicznej i całej społeczności szkolnej uroczystego aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Agata Balcerzak. Rozpoczęta 1 września „podróż w cudowny świat nauki”  będzie trwać - niech będzie owocna, pełna pasji, zaangażowania, satysfakcji. Dziękujemy Trójce Klasowej i Wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.                  

             

             

            Wycieczka do teatru do Tarnowa

            8 października 2015 roku uczniowie z klas I - VI pojechali na wycieczkę do Tarnowa. Głównym celem wyjazdu była wizyta w teatrze im Ludwika Solskiego w Tarnowie i obejrzenie sztuki ,,Tajemniczy  ogród”.

            Wizyta w teatrze to miłe chwile dla uczniów.  Sztuka Frances Hodgson Burnett   ,,Tajemniczy ogród” to magiczna opowieść o  potrzebie miłości ,poszukiwaniu przyjaźni i o potrzebie kontaktu z naturą. Spektakl w reżyserii  Tomasz Obara i scenografii Anny Sekuły zawierał sytuacje realne, komiczne, a nawet tajemnicze. Sztuka wszystkim się podobała i wywarła na widzach duże wrażenie.

             

             

            Wycieczka do fabryki bombek choinkowych

            5 październka 2015 roku uczniowie klasy 1 z wychowawcą brali udział w wycieczce do fabryki bombek w Nowej Dębie gdzie zapoznali się z procesem wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych.
            W trakcie zwiedzania fabryki dzieci uczestniczyły w warsztatach i malowały własne bombki. Na jednokolorowych bombkach tworzyły fantazyjne wzory własnego pomysłu. Była to największa atrakcja wycieczki. Dzieci mogły tym samym zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży.
            Po warsztatach uczniowie obejrzeli film przedstawiający technologię tworzenia bombek. Następnie udali się na zwiedzanie kolejnych sal, do "srebrzalni", gdzie zobaczyli, jak powstają szklane ozdoby za pomocą związku azotanu srebra. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania.- tak powstają prawdziwe dzieła sztuki. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia.  Na pamiątkę każde dziecko otrzymało własnoręcznie ozdobioną bombkę, którą ozdobi swoją choince.

             

            V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

              25 września 2015 roku odbyły się w naszej szkole obchody V Światowego Dzienia Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w grach i zabawach dotyczących znajomości tabliczki mnożenia.

             

             

            Spotkanie z ratownikami medycznymi z Mielca

            24 września 2015 rou gościliśmy w naszej szkole  Ratowników Medycznych ze Stacji Pogotowaia Ratunkowego w Mielcu. To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym wzięły udział wszystkie dzieci z naszej szkoły.
            Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych Ratowników Medycznych  było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w  sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

              Na samym początku ratownicy przedstawili prezentację multimedialną na temat bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych zwłaszcza na lodzie. Następnie  opowiedzieli uczniom na czym polega ich praca i umiejętność kierowania zespołami ratownictwa medycznego. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomili uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.
            Dzieci pod okiem instruktorów  ćwiczyły na fantomach uciski ratownicze. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym  i nasi wychowankowie nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku. Będą wiedzieli jak mogą pomóc i być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

              Panom Ratownikom bardzo dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie.

             

            DZIEŃ CHŁOPAKA

            30 września 2015r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas I-VI zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. W tym dniu swoje święto obchodzili wszyscy chłopcy. Oprócz tradycyjnych życzeń dziewczyny zorganizowały dla chłopców wiele konkursów z nagrodami.Zabawa jak to zwykle bywa była udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca nawet najbardziej opornych. Uczniowie bawili się świetnie do samego końca, a szczególnie chłopcy, którzy czuli się "mile połechtani" tym, że ta zabawa jest właśnie z okazji ich święta

             

            Powitanie jesieni

            16 września 2015 r. uczniowie naszej szkoły powitali jesień zabawami w plenerze, konkurencjami sportowymi, gniskiem.Celem tego spotkania była integracja wszystkich uczniów oraz organizacja wolnego czasu. Pogoda w tym dniu dopisała i dzieci z radością wybiegły za szkołę, aby pomóc w przygotowaniach. Wspólnie z paniami i rodzicami  uczniowie szybko uporali się z rozpaleniem drew  i już po chwili każdy mógł piec kiełbaskę, grzejąc się przy ognisku. Pachnący chleb i upieczone kiełbaski wyśmienicie smakowały na świeżym powietrzu i dały energię do dalszych zabaw na boisku szkolnym. Kiełbaski i pieczywo zostały sfinansowane  z środków powiatu mieleckieg w ramach małych grantów. Dzieci grały m.in. w piłkę nożną, a dobry humor nie opuszczał ich ani na chwilę. Po zakończeniu biesiady uczniowie zalali wodą dogasające ognisko i w radosnych nastrojach wrócili bezpiecznie do domów.

             

             

            Sprzątanie świata

            "Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania Świata – Polska. W ramach tegorocznej edycji kampanii  zwracano szczególną uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.

            Dnia 18.09.2015 r. uczniowie Spłecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach przyłączyli się również do tej akcji. W praktycznej lekcji ekologii uczestniczyli uczniowie klas I - V. Akcja zaczęła się pogadanką, wygłoszoną przez uczniów klasy VI, którzy uświadomili wszystkim cel tej akcji.  Następnie uczestnicy akcji sprzątali teren wokół szkoły. Później spotkali się, by wspólnie posegregować zebrane odpady. Klasy starsze uprzątnęły teren za szkołą  i rowy przy drodze. Zebrane śmieci starali się segregować. „Wyprawa – poprawa” – to hasło mówi też o tym, że jesteśmy współodpowiedzialni za miejsce, w którym żyjemy. W tym roku wyjątkowo ku naszemu zdziwieniu zebraliśmy o wiele mniej śmieci niż w ubiegłych latach.
            Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety. Pomaga ona w kształtowaniu postaw, które w przeszłości powinny stać się stylem naszego życia. Za okazaną pomoc w realizacji szkolnej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2015” serdecznie dziękujemy.

             

            Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

             

            1 września  2015 roku odbyła sie inauguracja roku szkolnego 2015/2016.  Na tej uroczystoości spotkali się: dyrektor szkoły, pani Agata Balcerzak, preses stowarzyszenia - pani Bożena Padykuła, nauczyciele, uczniowie i rodzice.  Radę Rodziców reprezentowała przewodnicząca, pani Katarzyna Róg. Na poczatku pani dyrektor powitała wszystkich zgromadzonych i przedstawiła nowozatrudnionych nauczycieli. Przekazała także informacje na temat organizacji pracy szkoły w bieżącym roku szkolnym. Następnie głos zabrała pani prezes. życząc wszyskim uczniom owocnej nauki, a nauczycielom sukcesów w pracy. Na koniec uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.