• AKTUALNOŚCI SZKOLNE

          • Wydarzenia z życia szkoły 2020/2021

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

                 Po długim okresie nauki z wykorzystaniem technik i metod kształcenia  na odległość wszyscy uczniowie z uśmiechem na twarzy powrócili do sal lekcyjnych, by spotkać się ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami. Nic zatem  dziwnego, że tegoroczna uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego miała szczególny wymiar.Wszyscy uczniowie klas I-VIII raz nauczyciele pamiętać muszą, że w obecnym roku szkolnym  będą funkcjonować zgodnie z wytycznym GIS, czyli w tzw. reżimie sanitarnym. 
               O godz. 8.00  społeczność szkolna, wzięła udział we Mszy Świętej. Następnie wszyscy udali się do swoich sal lekcyjnych na spotkanie  z wychowawcami, aby zapoznać się z planem lekcji na nowy rok szkolny, który, mamy ogromną nadzieję, przebiegał będzie bez żadnych zakłóceń     

             

            POWITANIE JESIENI

             

            23 września 2020 roku w naszej szkole obchodiliśmy Dzień Jesieni. Nowa pora roku przywitała nas ciepłymi promieniami słońca. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała zabawom i grom na świeżym powietrzu. Nie zabrakło też kiełbasek z grilla, które wszystkim wyśmienicie smakowały. Uczniowie bawili się i cieszyli z miło spędzonego czasu. Pogoda i humor dopisywały wszystkim. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak każdego kolejnego dnia obserwować zmiany w przyrodzie, jakie przyniesie nam nowa pora roku.

             

            MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

            15 września 2020 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, rozwijania talentów, wiary we własne możliwości i odwagi w  pokonywaniu  trudności.

            Dzień Kropki to święto, które dotyka idei leżącej u podstaw edukacji. Każdy z nas ma jakiś talent, tylko nie każdy potrafi go w sobie odkryć. Z tej perspektywy Dzień Kropki to także marzenie o lepszej edukacji. Takiej, która uczy młodych ludzi wsłuchiwania się w siebie, buduje ich poczucie własnej wartości i przygotowuje do odnajdywania własnych niepowtarzalnych talentów.

            Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło na szkolnych korytarzach. Uczniowie i nauczyciele w tym dniu przyszli ubrani w kropki. Tego dnia powstał projekt kropki. Uczniowie wykonali rownież plakat dotyczący słowa kreatywność. Nie zabraklo przy tym wiele śmiechu i zabawy. Na koniec porozmawialismy o tym jak trudno jest porozumiewać się bez słów i nauczyliśmy się migac zwroty grzecznościowe - pomogła nam w tym piosenka " grzeczne słówka " MiguMig.

            Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na  nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Każde pisanie zaczynamy od postawienia kropki, bo od kropki wszystko się zaczyna.

             

                            WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

             

            16 września 2020 w naszej szkole odbyły sie wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przez kilka dni prowadzona była kampania wyborcza.. Przewodniczącą została uczennica klasy  VIII Maria Wilk. Wspomagać ją będą w pracy pozostali kandydac  .Liczymy na spełnienie wszystkich obietnic wyborczych. Życzymy powodzenia na zajmowanym stanowisku!

             

             

            PROJEKT EMOCJA

             

            Klasa III z naszej szkoły  zakończyła I moduł  KREATYWNOSC z miedzynarodowego projektu "Emocja ". Podczas realizacji I modułu uczniowie za pomocą burzy mózgów poznali emocje zarówno te dobre jak i te zle. Następnie wspólnie stworzyliśmy nasz "kącik emocji". Z wielkim zaciekawieniem uczniowie poznawali historię Vashti ( The Dot ) odkrywając swoje mocne strony. Rozmawialiśmy na temat kreatywności. Uczniowie projektowali swoje kropki po czym ożywiliśmy je za pomocą aplikacji Quiver. Uczniowie klasy 3 wysłuchali opowiadania " Blok rysunkowy " po czym rozwinęła się ciekawa dyskusja o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i potrzebny.

             

            PROJEKT_EMOCJA.mp4

             

            DZIEŃ CHLOPAKA

             

             30 września przypada Dzień Chłopaka i podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku dziewczynki z każdej klasy przygotowały niespodzianki  dla swoich kolegów. Były zabawy i smaczne poczęstunki. Samorząd Uczbiowskiz okazji tego Święta ogłosił Dzień Krawatu lub muszki. Osoby, które przyszły do szkoły w krawacie lub muszce nie były pytane.  Wszystkim chłopcom w dniu ich święta raz jeszcze składamy Najlepsze Życzenia!

             

            ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

            W tym roku święto to przypadło na 2 dzień października. Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 roku w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.

            Postanowiliśmy  poinformować Was, że jest takie wesołe święto. Znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora.

            Samorząd Uczniowski  ogłosił, żeby każdy uczeń  miał ubranie w kolorze żółtym i wręczył w tym dniu wszystkim uczniom i nauczycielom uśmiechniętą buźkę w kolorze żółtym. Wszyscy uśmiechliśmy się w tym dniu i byliśmy dla siebie życzliwi.

            Motto François Rabelais:

            „Śmiech - to szczere królestwo człowieka. Człowiek potrzebuje śmiechu, by zachować zdrowie.”

            Dzięki śmianiu się, które towarzyszy nam od urodzenia, stajemy się szczęśliwsi, zapominamy o troskach dnia codziennego, żyjąc chwilą.

            Uśmiech zbliża ludzi, sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu, odblokowuje emocje, poprawia nasze samopoczucie, korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i biologiczną człowieka.

             

            ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

            Kolejny raz w naszej szkole zorganizowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to akcja edukacyjna, która pozwala starszym i młodszym doskonale się bawić, a zarazem rozwijać swoje umiejętności matematyczne.

             

            Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zapomnieli, jak się mnoży, mieli okazję nadrobić zaległości. Do egzaminu przystąpili uczniowie starszych klas. Egzamin polegał na podaniu  poprawnych wyników mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Każdy, kto podał wszystkie poprawne odpowiedzi zdobywał tytuł "EKSPERT TABLICZKI MNOŻENIA" oraz otrzymywał certyfikat.

            Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy wszystkim uczestnikom. Za rok powtórzymy akcję! Bądźcie gotowi! smiley Już dziś zacznijcie ćwiczyć i powtarzać tabliczkę mnożenia.

            Klasa III przeprowadziła symulację rozprawy sądowej w sprawie dotyczącej kradzieży batona i bułki z szynką o łącznej wartości 10 zł. Rozprawa miała zbliżony charakter do rozpraw mających miejsce w rzeczywistości – brali w niej udział sędzia, prokurator, oskarżony, a także świadkowie zdarzenia. Rolę członków ławy przysięgłych sprawowali uczniowie klasy VIII, którzy uważnie obserwowali przebieg całej rozprawy. Poprzez udział w tak kreatywnej zabawie uczniowie nie tylko miło spędzili czas, ale także nauczyli się formułować wypowiedzi ustne, a także bronić własnego zdania. Ponadto, udział w symulacji umożliwił poznanie specyfiki pracy sądów powszechnych, a także przybliżył uczniom tematykę rozpraw sądowych. Każdy uczestnik miał możliwość wypowiedzenia się, dzięki czemu uczniowie wzmacniali pewność siebie.

             

            ROZPRAWA SĄDOWA

             

            Klasa III przeprowadziła symulację rozprawy sądowej w sprawie dotyczącej kradzieży batona i bułki z szynką o łącznej wartości 10 zł. Rozprawa miała zbliżony charakter do rozpraw mających miejsce w rzeczywistości – brali w niej udział sędzia, prokurator, oskarżony, a także świadkowie zdarzenia. Rolę członków ławy przysięgłych sprawowali uczniowie klasy VIII, którzy uważnie obserwowali przebieg całej rozprawy. Poprzez udział w tak kreatywnej zabawie uczniowie nie tylko miło spędzili czas, ale także nauczyli się formułować wypowiedzi ustne, a także bronić własnego zdania. Ponadto, udział w symulacji umożliwił poznanie specyfiki pracy sądów powszechnych, a także przybliżył uczniom tematykę rozpraw sądowych. Każdy uczestnik miał możliwość wypowiedzenia się, dzięki czemu uczniowie wzmacniali pewność siebie

             

             

            WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA

               19 października 2020 r. klasa II wzięła udział w zajęciach przyrodniczych dotyczących ochrony przyrody poprzez oszczędność wody. Głównym celem było rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie, jak również rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej oraz uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin.

            Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w eksperymentach mających na celu poznanie właściwości wody. Dzieci dowiedziały się, że woda przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, zachowując swą objętość, jak również poznały proces skraplania się pary wodnej, który przypominał opad deszczu.

            Wszyscy uczniowie już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!

             

            MOJA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

                 Uczniowie klasy I brali udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”, który realizowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Projekt połączony jest z ogólnopolską kampanią społeczną, w ramach której przypomina się rodzicom o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Przygotowane specjalnie dla nich książki zapraszają pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a także przyjemność czerpana z lektury- z tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Wyprawki czytelnicze zostały uroczyście wręczone uczniom przez p. dyrektor mgr Agatę Balcerzak oraz p. prezes Bożenę Padykułę.

             

            PROGRAM "PRZYGODY KOTA CIEPŁOSŁAWA"

                Uczniowie klas I - III wzięli udział w programie edukacyjnym "Przygody kota Ciepłosława". Celem programu było poszerzenie  wiedy na temat ciepła, sposobu jego wytwarzaniaoraz możliwości oszczędzania. w ramach rogramu dzieci zdobyły nową wiedzę i nauczyły sie podstaw ekologii. Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym "Zdrowe, smaczene, kolorowe - kupuję produkty krajowe", którego organizatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie.Celem konkursu było zwrócenie uwagi na artykuły rolno-spozywcze wytwarzane w Polsce z użyciem polskich surowców , pielęgnowanie czytania etykiet i informacji na opakowaniach produktów oraz promowania oznakowania "Produkt Polski".

             

            SZKOŁA DO HYMNU

             

                Każdego roku nasza szkoła przystępuje do akcji #szkoladohymnu. Data 11 listopada jest wyjątkowa dla każdego Polaka i wymaga wyjątkowej oprawy. Nauczanie zdalne nie przeszkodziło klasie IV w  uczczeniu tego dnia. 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie wraz z panią wychowawczynią  odśpiewali Hymn Narodowy.

             

            MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

            20 listopada 2020 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To właśnie 20 listopada 1989 r. został uchwalony jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących praw dziecka, czyli Konwencja o prawach dziecka.
            Pamiętajmy, że każdemu dziecku, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, wyznania, czy statusu materialnego, przysługują takie same prawa

             

            ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

            ,, Człowiek jest warty tyle, ile uczyni dobrego". 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji uczniowie klasy III,  w czasie zdalengo nauczania, wykonali pracę plastyczne na temat życzliwości i uśmiechu. Przesłaniem prac było  podkreślenie jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.
             
             
             
            ZATRZYMAJ JESIEŃ W SŁOIKU

             

            Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku, ze względu na bogactwo kolorów jakie nas otacza. Dostarcza nam również ogromnej ilości skarbów, które można w ciekawy sposób wykorzystać  do tworzenia  rżnych prac plastycznychi. Uczniowie z klasy III po zrealizowaniu tematyki  związanej  z jesienią  wykonali przepiękne prace o tematyce jesiennejpt."Zatrzymaj jesień w słoiku". Do ukazania  barw jesieni użyły różnobarwne  liście z wielu gatunków drzew i krzewów oraz inne skarby jesieni. Uczniwoe stworzyli ciekawe i bardzo pomysłowe jesienne kompozycje w słoikach.

             

            PROGRAM "GANG FAJNIAKÓW"

                W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klas I - III nasze szkoły wzięli udział w programie GANG FAJNIAKÓW organizowanym przez sieć sklepów " Biedronka". Celem programu było uczestniczenie w działaniach mających na celu ochronę przyrody;  zachęcanie i wdrażanie do eksperymentowania, obserwowania, poszukiwania oraz formułowania wniosków;  uwrażliwianie na piękno otaczającego nas środowiska przyrodniczego;  wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat;  umiejętność obserwacji faktów, zjawisk przyrodniczych, umiejętność formułowania wniosków, spostrzeżeń z nich wynikających; kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela;  kształtowanie wrażliwości słuchowej i koncentracji uwagi; zrozumienie tego, co się dzieje wokół nas. Uczniowie klas I -  III zapoznali się z czterema żywiołami jakimi są : Powietrze, Ziemia, Woda i Ogień. Na podsumowanie zajęć uczniowie wykonali indywidualne prace plastyczne każdego żywiołu.  

             
            PROGRAM EMOCJA - MODUŁ WYOBRAŹNIA
             
               Klasa III zrealizowała moduł 2 " Wyobraźnia" z międzynarodowego projektu Emocja . Uczniowie poznali czym jest wyobraźnia. Zapoznali się z opowiadaniem " Żółty balonik" oraz stworzyli swoje balony wyobraźni . Klasa III wyruszyła w podróż balonem do 4 pór roku. Uczniowie relaksowali się podczas masażu pleców, a także obejrzeli film " Miejsce na miotle". Na podsumowanie podczas nauki zdalnej każdy uczeń wykonał swoje drzewo wyobraźni.
             
            ROCZNICA STANU WOJENNEGO
             

            Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zachęca do włączenia się w kolejną edycję akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Akcja jest inicjatywą zapoczątkowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, który zachęca wszystkich do uczczenia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świeczki.dla ofiar, . Dokładnie 39 lat temu w Polsce został wprowadzony stan wojenny przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.  W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

            Każdego roku 13 grudnia o godz. 19. 30 Polacy zapalają znicze w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej. Świece te są symbolem pamięci o wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku stanu wojennego. Przedsięwzięcie nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W oknach swoich domów stawiali symboliczne świece, aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami.
             

            PROGRAM DLA SZKÓŁ
             

            Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w „Programie dla szkół”który zastąpił programy „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”.

                      Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie, upowszechnianie wiedzy o zdrowej zbilansowanej diecie, a także wiedzy o pochodzeniu dostarczanych produktów i ich powiązaniu z rolnictwem. program jest skierowany do dzieci z klas I-V w szkołach podstawowych. W ramach jego realizacji dzieci otrzymują bezpłatnie świeże owoce, warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Ponadto uczestniczą w działaniach edukacyjnych realizowanych przez szkołę na temat zdrowego odżywiania. Klasy I - V uczestniczyły w zdalnych zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania oraz prowadzenia zdrowego stylu życiu. Na podsumowanie uczniowie klasy III w domu przyrządzili zdrowe posiłki.

             

             

            AKCJA "RAZEM NA ŚWIĘTA"

             

                „Razem na Święta” to akcja MEN, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.W ramach tej akcji uczniowie naszej szkoły  przygotowali kartki świąteczne i ofiarowali je swoim najbliższym aby sprawic im radość w tym przedświątecznym czasie. Podjęliśmy się rownież szczytnego zadania - przedświątecznej zbiórki dla dzieci potrzebujących pomocy. Szkolne koło wolontariackie zorganizowało zbiorkę darów dla wychowanków Domu Dziecka w Skopaniu. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły wsparli wychowanków i przynieśli rozmaite produkty spożywcze, słodycze i artykuły higieniczne. Mimo nauki zdalnej zebraliśmy duzo darów. Przekazane produkty zostały spakowane i przekazane do Domu Dziecka w Skopaniu. Za wszystkie przyniesione produkty w imieniu wychowanków Domu Dziecka serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu przyczynimy się doradościi usmiechu dzieci z Domu Dziecka w okreśie światecznym.

             

            MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY

             

            Korzystając z zimowej aury klasy I-III z naszej szkoły uczestniczyły w lekcjach wychowania fizycznego na świeżym powietrzu. Tematem zajęć były zjazdy na sankach z wału, zabawy na śniegu. Celem lekcji było pokazanie i przypomnienie dzieciom jak aktywnie można  spędzać czas zimą. Zabawy było co nie miara zresztą zobaczcie sami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć „Zabawy na śniegu”, która przyniosła dzieciom wiele radości.

             

            DZIEŃ BABCI I DZIADKA

             

            Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszej szkoły, nie zapomniały o tak ważnych osobach w ich życiu, mimo panującej pandemii.

            Odświętnie ubrane zaśpiewały piękne „STO LAT” i złożyły najserdeczniejsze życzenia w formie on-line.

            Przygotowane wcześniej laurki i upominki poniosły z uśmiechem na twarzach do domów, gdzie mogli wręczyć je osobiście. Nagranie z występu, które mogliśmy uwiecznić, pozostanie pamiątką na długie lata.

            Zapraszamy do oglądniecia.  Dzien-Babci-i-Dziadka.mp4.mp4

             

            WALENTYNKI

             

            Piątek 12 lutego 2021 roku upłynął w szkole w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek.  Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową oraz Szkolny Konkurs Literacki na wiersz o  miłości/ przyjaźni, który adresowany był dla uczniów klas IV – VIII.   Nagrodę książkową otrzymała Aleksandra Nowak -  uczennica klasy szóstej za wiersz pod tytułem: „Miłość jak jabłoń”.  Z tej okazji uczniowie uczestniczyli  również w "Konkursie na najpiękniejszą kartkę walentynkową w języku angielskim". Prace konkursowe uczniowie nadsyłali drogą elektroniczną, lub dostarczali do szkoły. Konkurs cieszył się tak dużą popularnością, że jury miało nie lada problem z wyborem laureatów. Zwycięzcom gratulujemy,  Pamiętajmy o tym , że ,,miłe słówka” poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie Uczniowie przebywający w szkole przygotowali serduszka i kartki walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie.  Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. . Uczniowie klasy II i III pod opieką wychowawców z okazji tego święta przygotowali piękny taniec. Gratulujemy.

            Zapraszamy do oglądniecia.  walentynki.mp4

             

            DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

             

            Nasza szkoła przystąpiła do udziału w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu,w tym roku pod hasłem " Razem dlalepszego internetu "

            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to największa doroczna akcja na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. W tym roku DBI wypada we wtorek 9 lutego, ale obchody będą trwały przez cały luty i marzec. Nasza szkoła będzie wspierać akcję organizując szereg lokalnych  inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Zapraszamy do uczestnictwa.

                   

             

            CIEKAWA LEKCJA CHEMII

             

            W ramach domowego laboratorium nasi ósmoklasiści próbowali przekonać się:
            -  Dlaczego w zimie posypujemy oblodzone ulice solą?
            -  Jak reaguje kwas zawarty w occie na węglany budujące skorupkę jajka kurzego?
            Okazało się, że spośród: cukru, sody i soli to ta ostatnia najszybciej rozpuściła lód, a skorupka jajka zniknęła po zanurzeniu w occie.Warto zobaczyć efekty ich pracy!
            Uczniowie klasy 7 w ramach lekcji chemii podjęli się realizacji projektu pt. CO MOŻEMY ZROBIĆ, ABY ZADBAĆ O NASZĄ ZIEMSKĄ ATMOSFERĘ?
            Wykonali więc plakaty, na których przedstawili  propozycje swoich działań. Zachęcamy do podjęcia się tego wyzwania, aby zadbać o teraźniejsze i przyszłe życie na Ziemi.

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

             

            LICZBY CAŁKOWITE WOKÓŁ NAS.
             
            Uczniowie klasy 6 postanowili wykonać gry planszowe do nauki matematyki. Zainspirowali się serią lekcji dotyczącą LICZB CAŁKOWITYCH. Wymyślili więc własne gry lub wzorowali się na wcześniej już poznanych, których zasady opierają się na wykonywaniu zadań dotyczących np. dodawania, odejmowania liczb ujemnych, umieszczania liczb na osi liczbowej.
             
            Po powrocie do szkoły na pewno zaprosimy innych uczniów, aby sprawdzili z nami swoją wiedzę!
             
             

            MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W Polsce są organizowane liczne kampanie społeczne, między innymi „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz „Język polski jest ą – ę”.  W obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się również uczniowie naszej szkoły.  Podczas zajęć z wychowawcą i kółka polonistycznego oraz zajęć świetlicowych poznawali tajniki wiedzy o języku polskim, uczestnicząc w zabawach i ćwiczeniach związanych z poprawną polszczyzną. Celem zajęć była popularyzacja języka ojczystego i kształcenie świadomości językowej wśród uczniów naszej szkoły.                                Mamy nadzieję, że  uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy dbać o jego piękno i poprawność  językową.                                                                                                                                                                                                  

            DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

             

            W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…” – tymi słowami rozpoczyna się Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Dz.U. z 2011 r. Nr 32, poz. 160).

            Od kilku lat w naszej szkole odbywały się apele pamięci ku czci tych, którzy często spoczywają w bezimiennych grobach, a swoje życie poświęcili w walce o wolną Polskę. W tym roku dzień ten uczcimy nietypowo – na lekcjach języka polskiego i historii wspominamy sylwetki żołnierzy niezłomnych, którzy oddali  życie za naszą wolność. 

             

            DZIEŃ DINOZAURA

             

            Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – poczytać o ich zwyczajach, oglądać ilustracje, zrobić ciekawą prace plastyczną itp. Uczniowie klas I - III poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały..Z wielkim zainteresowaniem oglądali ilustracje i słuchali ciekawostek o dinozaurach.  Wspaniałą przygodę zakończyły wspólne zabawy oraz wykonanie pracy plastycznej związanej z dinozaurami. Uczniowie lubią obchodzić nietypowe święta. Dzień dinozaura obchodzony jest 26 lutego.

             

            LEKCJA OTWARTA

             

            4 marca 221 roku w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta w klasie I. Zajęcia obserwowały dzieci z przedszkola, Pani dyrektor i Prezes.  Tematyka zajęć dotyczyła edukacji przyrodniczej i plastycznej. Była ona kontynuacją spaceru, na który uczniowie klasy I wybrali się kilka dni wcześniej, w poszukiwaniu oznak wiosny. Wiosnę udało się znaleźć przede wszystkim w ogrodach, w parku, na łące i w słonku, które tego dnia mocno świeciło i napawało radosnym wiosennym nastrojem. Celem zajęć otwartych było poznawanie budowy roślin, przypomnienie informacji o tym, co jest potrzebne roślinom do życia,  a także kształtowanie i rozwijanie zainteresowań światem przyrody. Następnie uczniowie i dzieci współnie wykonali zwariowanego kurczaka.  Po zajęciech plastycznych wszystkie dzieci udały się na salę gimnastyczną, gdzie wspólnie bawli się.

                W zajęciach wykorzystano różne metody pracy i środki dydaktyczne.. Temat okazał się dla nich  bardzo ciekawy i pewnie dlatego zajęcie w ich ocenie wypadło bardzo dobrze.

             

            DZIEŃ DENTYSTY

             

            W piątek 5.03.2021r. obchodziliśmy “Dzień dentysty”.  Uczniowie poznali historię małego Tygryska, który nie lubił myć zębów. Mieli okazję dowiedzieć się jak dbać o higienę jamy ustnej, aby ich ząbki były zawsze zdrowe, a uśmiech błyszczał czystością. Dzieci dowiedziały się jakie są etapy mycia zębów i dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej. A także w jaki sposób czyścić swoje zęby. Przy pomocy “klockowej szczęki” miały okazję usunąć nieczystości z zębów za pomocą “nici dentystycznej w postaci sznureczka”. Na zakończenie dopasowały produkty, które szkodzą naszemu uzębieniu i wiedzą już, że należy ich unikać lub spożywać w małych ilościach.

             

            DZIEŃ KOBIET

             

            Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych  w Twym życiu zdarzeń… tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mężczyźni  wszystkim Paniom i Koleżankom  z okazji ich swięta.

            8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do naszego szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. W tym roku pomimo pandemii odbyła się akademia, którą przygotowali uczniowie z  klasy III. Chłopcy zachowali się jak dżentelmeni udowadniając to swoim występem artystycznym. Wszystkim bardzo podobała się piosenka wykonana przy akomanimecie akordeonu.

            Wszystko to odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczyny. 

             

            SPOTKANIE  Z MUZYKAMI

             

            W naszej szkole gościliśmy poetę i kompozytora muzycznego Pana Tadeusza Wywrockiego oraz wokalistę zespołu "iGramy z Pokusą" Pana Marcina Pokusę. Panowie przygotowali warsztaty muzyczne, na którym nasi uczniowie poznali rodzaje i brzmienie dętych instrumentów muzycznych oraz zagrali na tych instrumentach. Dzięki nim mamy możliwość kontaktu z żywą muzyką, a także wspaniałą okazję do odbywania podróży w zaczarowany świat dźwięków i artystycznych emocji. Kontakt z utworem muzycznym doskonali smak estetyczny, kształtuje wrażliwość młodych ludzi, rozwija ich kreatywność. Podczas spotkania uczniowie mają okazję poznać różne gatunki i trendy muzyczne,  zobaczyć prawdziwe instrumenty, usłyszeć naturalne ich brzmienie.
            Dziękujemy prowadzącym za dostarczenie nam wielu pozytywnych emocji i czekamy na kolejne spotkanie z muzyką.

             

             

            PROGRAM OWOCE, WARZYWA I MLEKO W SZKOLE

             

            W ramach programu "Owoce, warzywa i mleko w szkole" uczniowie klas I - III  wzięli udział w pogadanace o zdrowym żywieniu oraz poznali zasady piramidy żywieniowej. Na podsumowanie zajęć w każdej klasie odbyły się warsztaty kulinarne na których dzieci tworzyły dania ze zdrowych produktów. Między innymi stworzyli zdrowego kanapki, owocowe szaszłyki i sałatki. 

             

            DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA  - St. Patrick’s Day

            Dzień św. Patryka, obchodzony 17 marca,  to przede wszystkim święto narodowe Irlandii, a sam święty Patryk jest patronem tego kraju. Z uwagi na popularność kultury celtyckiej, święto obchodzone jest hucznie w wielu krajach na całym świecie. Jedną z najważniejszych tradycji tych obchodów jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowej barwie Irlandii, która nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy. Zielony odnosi się również do trzylistnej koniczyny (shamrock), która jest kojarzona głównie z obchodami tego święta – za jej pomocą, święty Patryk tłumaczył Irlandczykom istnienie Trójcy Świętej.

            W dniach poprzedzających Dzień Świętego Partyka, lekcje języka angielskiego poświęcone były pogłębianiu wiedzy o krajach anglojęzycznych, głównie o Irlandii i jej patronie. Dzieci zostały zaznajomione z położeniem geograficznym wyspy, oglądały prezentacje kulturowe oraz poznawały charakterystyczne słownictwo związane z obchodami Dnia św. Patryka. Oprócz tego, dzieci z zaciekawieniem wysłuchały legendy o św. Patryku oraz obejrzały pokaz tańca irlandzkiego. Podczas zajęć plastycznych klasy I-III przygotowały prace plastyczne nawiązujące tematyką do tego święta jak i samej Irlandii.

             

            POWITANIE WIOSNY

            Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po długim, zimowym śnie. Jak co roku społeczność  szkolna spotkała się, by pożegnać zimę i powitać wiosnę. Uczniowie klasy III zaprosili całą szkołę na przedstawienie, w którym pokazali swoją gotowość na nadejście wiosny. Trzecioklasiści przedstawili piękną inscenizację o wiośnie, zaśpiewali piosenki i pięknie zatańczyli. Nie zabrakło nawiązania do dnia wagarowicza. Po każdym występie publiczność szalała, nie szczędziła oklasków utalentowanym „wiosennym tancerzom”. To był dzień z pierwiastkiem pozytywnego szaleństwa! Witaj Wiosno!. Po występach uczniowie udali się na spacer z gaikiem wiosennym aby szukać oznak wiosny.

            Zapraszamy do oglądniecie filmów. video-1616140732.mp4

             

            DZIEŃ MAMY I TATY

             

            Dla wszystkich Mam i tatów  z okazji Ich Święta życzenia zdrowia, szczęścia, wytrwałości, powodzenia w życiu zawodowym i rodzinnym składają: Rada Pedagogiczna  oraz wszyscy uczniowie naszej Szkoły i Przedszkola.

            „Żyj nam Mamo wiele lat,                                                      

            bo bez Ciebie smutny świat.

            Bądź szczęśliwa i  radosna,                              

            niechaj w Twoim sercu zawsze gości wiosna.

            Uśmiechaj się do świata,

            on Ci umili Twego życia lata.

            Kocham Cię Mamo !”

             

            Zapraszamy do oglądnięcia filmów.

             

            Klasa I i II

            Klasa III