• AKTUALNOŚCI SZKOLNE

          • Wydarzenia z życia szkoły 2019/2020

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

             

            W dniu 2 września 2019 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. W apelu wzięli udział Pani Prezes Bożena Padykuła, Grono Pedagogiczne, uczniowie oraz rodzice  W nowym roku szkolnym powitała wszystkich  pani dyrektor Agata Balcerzak. Zebranym przedtawiła nowych nauczycieli, którzy rozpoczynają pracę w tym roku. Szczególne powitanie skierowała do uczniów klasy pierwszej, którzy rozpoczynają swoją edukację w szkole. Pani dyrektor życzyła  nauczycielom sukcesów zawodowych, natomiast uczniom uzyskiwania bardzo dobrych wyników w nauce.

             

            SPOTKANIE Z POLICJANTEM

             

            17 września 2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Mielcu. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Uczniowie odpowiadali na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Mieli także okazję do czynnego udziału poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udział wyczerpujących odpowiedzi. Spotkanie było interesujące i pouczające, a przekazana wiedza teoretyczna z pewnością znajdzie  zastosowanie w praktyce. Na zakończenie wizyty uczniowie  wręczyli panu policjantowi podziękowanie.

             

            SPRZĄTANIE ŚWIATA

             

            20 września 2019 w naszej szkole przeprowadzono akcję pod hasłem "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy". W tej akcji uczestniczyła cała społeczność uczniowska wraz z wychowawcami. Sprząteniem objęto teren szkoły oraz obszar przyszkolny w kierunku rzeki Wisłoki. Wyjście w teren poprzedzone zostało zajęciami, które miały na celu przypomnienie głównej idei akcji, zasad zbierania odpadów oraz zwrócono uwagę na bezpieczeństwo w czasie sprzątania. Akcja sprzątania przebiegła sprawnie, sprzatającym sprzyjała pogoda i dobra atmosfera. Wszyscy czuli satysfakcję z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska.

             

            WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W TUSZYMIE

             

                    24 wrześna 2019 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły w piękny jesienny dzień wyjechali na ciekawą wycieczkę do Nadleśnictwa w Tuszymie. Na początku wszystkie dzieci wzięły udział w multimedialnej lekcji przyrody, prowadzonej przez leśniczego w sali konferencyjnej. Z wielkim zachwytem podziwiali też wystawę przyrodniczą. Następnie udaliśmy się pod 400 letniego dęba, do którego mocno przytuleni wypowiadaliśmy swoje marzenia. Kolejnym punktem wycieczki był rezerwat koni. Mogliśmy je poobserwować a nawet pogłaskać. W szkółce leśnej widzieliśmy poletka sadzonek, bo to nie prawdziwa szkoła tylko część lasu, na którym hoduje się malutkie drzewka, żeby potem z nich wrósł duży las. W tej ten sposób powitaliśmy jesień. Na zakończenie wycieczki było pieczenie kiełbasek, które bardzo wszystkim smakowały.  Wyjazd był bardzo interesujący i z pewnością pojedziemy tam jeszcze.

             

              80. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

              25 września 2019 roku z okazji 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie klas VI – VIII opowiedzieli w bardzo  interesujący sposób o przyczynach wybuchu światowego konfliktu, wojnie obronnej 1939 roku, wojennej rzeczywistości, niemieckim terrorze, przebiegu działań wojennych w Polsce i na świecie oraz ich tragicznych skutków dla ludności cywilnej. Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się również o niezwykłych, dramatycznych losach polskich bohaterów walczących w czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem.  Wiersze, przygotowane pod kierunkiem polonistki pani Beaty Bobulskiej – Trzpis, recytowane przez uczennice klasy VII wzruszyły wszystkich zebranych na akademii.  Występ uświetniły pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej przygotowane pod kierunkiem muzyka pana Marcina Pokusy.   

             

             

            DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

             

            26 września 2019 roku  szkolną dyskoteką, uczciliśmy obchody Dnia Chłopaka. Na prośbę organizatorów - Samorządu Uczniowskiego - wszyscy przyszli elegancko ubrani. Na dyskotece wszyscy świetnie się bawili, muzyka porywała do tańca nawet "opornych" tancerzy  a zadbali o to chłopcy z klasy VI.  Samorząd Uczniowski zorganizował z tej okazji wiele konkursów.  Chłopcy zmierzyli się ze sobą w kilku konkurencjach:  tańczyli, prezentowali swoją sprawność fizyczną, odpowiadali na zagadki. Pani dyrektor złożyła wszystkim chłopcom życzenia i poczęstowała wszystkich słodyczami.

             

            IX SWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

             

            IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w tym roku obchodzony był 4 października 2019 roku. Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w tym wydarzeniu. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była  okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. W ramach projektu uczniowie klas 3 – 7 przygotowali również ciekawe  plakaty promujące w zabawny, humorystyczny sposób tabliczkę mnożenia. „Tabliczkową wiedzę” sprawdzano podczas krótkich egzaminów pisemnych.

            Wielu uczniów z naszej szkoły zdobyło tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

             

            ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

             

            4  października 2019 roku był Światowy Dzień Uśmiechu. Uczniowie naszej szkoły obchodzili go bardzo  radośnie. Były emotki, były dowcipy ale przede wszystkim było mnóstwo uśmiechów na twarzach.
             
            Troszkę faktów. Święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten przedstawia bezinteresowny uśmiech i radość życia. Wszyscy znamy powiedzenie „śmiech to zdrowie”. Potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Śmiech bywa zaraźliwy, dlatego zachęcamy wszystkich- dajcie się zarażać uśmiechem.
             
            DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
             
            14 października 2019 roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole akademia przygotowana przez uczniów klas III- VIII pod kierunkiem nauczycielI  Bożeny Midury - wąż i Marcina Pokusy.. W uroczystości wzięli udział: uczniowie, nauczyciele, pracownicy i zaproszeni goście. Uczniowie przedstawili humorystyczne scenki z życia szkoły, w których zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i wokalne. Wiele miłych i życzliwych słów skierowanych było do nauczycieli i pracowników skoły. Uczniowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie i troskę.  Na zakończenie uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Agata Balcerzak, która złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania wszystkim za ciżką pracę.
             
             

            "JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI…” - PASOWANIE NA UCZNIA

             

            14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klasy I.  Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy I zaprezentowały  swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Następnie „pierwszoklasiści” uroczyście ślubowali na sztandar szkoły.

            Po ślubowaniu Pani Dyrektor  dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach. Bądż wzorowym uczniem i dobrym kolegą”. Po pasowaniu uczniowe zostali udekorwani czpeczkami..Z okazji tej uroczystości wychowawczyni klasy pierwszej wręczyła uczniom dyplomy, Pani Prezes ksiązki, Pani dyrektor legitymacje a rodzice obdarowali dzieci pięknymi medalami. Po uroczystości uczniowie i rodzice udali ię na poczęstunek.

            SZKOŁA PAMIĘTA

            W związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamięta się o zmarłych, społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której głównym celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o lokalnych bohaterach.

                   Uczniowie klas VII I VIII oddali hołd bohaterom, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej koło budynku szkoły.Pani Beata Bobulska - Trzpis przypomniała historię tego wydarzenia, a uczniowie zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

                   Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły podjęli działania upamiętniające ważne postacie i ważne wydarzenia w lokalnej historii. Pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

             

            SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI WOJSKA POLSKIEGO

             

            Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości było okazją do zorganizowania  spotkania  z żołnierzami. Naszymi gośćmi byli żołnierze z I Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. Żołnierze opowiadali uczniom  o swojej służbie,  czym zajmują się żołnierze oraz jak trudna i ważna jest ich praca dla naszej ojczyzny oraz  prezentowali mundury oraz wyjaśniali znaczenie kolorystyki stroju. Uczniowie  dowiedzieli się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka. Uczniowie z uwagą słuchali wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa i co żołnierz robi na poligonie. Niemałą atrakcją okazała się maska przecigazowa oraz pałatka  Uczniowie mieli okazję zadawać wiele ciekawych pytań, przymierzyć różne żołnierskie nakrycia głowy oraz maski przeciwgazowe. Tematyka wojskowa zainteresowała nie tylko chłopców, również dziewczynki w przyszłości chcą zostać żołnierzami. Spotkanie to zostanie na długo w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy za bardzo ciekawy dzień w naszej szkole.

             

            AKADEMIA Z OKAZJI 101. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

               8 listopada 2019 r. w naszej szkole z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyła się bardzo uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas IV –VIII. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: pani Bożena Padykuła - Prezes Stowarzyszenia, pani Katarzyna Pyclik – przewodnicząca Rady Rodziców przy Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach, pan Zbigniew Babula - sołtys wsi Złotniki, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach pani Agata Balcerzak, nauczyciele, dzieci z 3 oddziałów przedszkolnych Przedszkola ,,Promyczek”. Poruszający, interesujący montaż słowno – muzyczny przypomniał trudną historię naszej Ojczyzny: od powstania kościuszkowskiego, trzy zabory, Wielką Emigrację, germanizację i rusyfikację - od utraty niepodległości aż po jej odzyskanie. Wiersze, pieśni i piosenki pięknie zaprezentowane przez dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas III -VIII  przypomniały wszystkim o ogromnym poświęceniu, męstwie, heroizmie i patriotyzmie Polaków, umiłowaniu przez nich Ojczyzny oraz potrzebie troski o Polskę współcześnie. Po występie uczniów głos zabrał pan Z. Babula, dziękując za możliwość uczestniczenia w tak podniosłej uroczystości. Podkreślił, że wszyscy mamy obowiązek być dobrymi Polakami i przywilej żyć w wolnej, pięknej Ojczyźnie. Uroczyste spotkanie zakończyło się ogłoszeniem wyników Szkolnego Konkursu Recytatorskiego i Pieśni Patriotycznej. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i piękne książki ufundowane przez Stowarzyszenie.

            Akademię przygotowali: część literacko – historyczną p, Beata Bobulska – Trzpis, część muzyczną p. Bożena Łach, p. Jolanta Padykuła, p. Monika Bieniek, p. Marcin Pokusa.    

             

            SZKOŁA DO HYMNU

            „11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Narodowe Święto Niepodległości ma radosny charakter. Wspólne śpiewanie to znak radości z wolnej ojczyzny, za którą tęsknili nasi przodkowie”.(Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski).

            Podobnie jak w ubiegłym roku w tym roku nasza szkoła prezyłączyla się do akcji "Szkoła do hymnu". W dniu 8 listopada dokładnie o symbolicznej godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała 4 zwrotki hymnu narodowego.

             

            WITAMINY JEMY ZDROWO ŻYJEMY

            W środę 13.11.2019 r. w naszej szkole, w ramach realizacji programu "Program dla szkół." odbyła się akcja "Witaminy jemy, zdrowo żyjemy", która miała na celu promowanie zdrowego stylu życia. Podczas akcji serwowane były posiłki przygotowane według pomysłu każdej z klas. Uczniowie częstowali pysznymi przekąskami w postaci zdrowych kanapek, deserów,  szaszłyków owocowych, oraz koktaili. Podczas przygotowań posiłków uczniowie byli uświadamiani jaką ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka odgrywa zdrowe odżywianie. Akcję rozpoczął występ uczniów z kl. II i III, którzy zaprezentowali piosenkę związaną z tematem, a potem wszyscy częstowali się pysznymi posiłkami.

             

            CZYTANIE Z GANGIEM SŁODZIAKÓW

            Dnia 15.11.2019 r. odbyło się w naszej szkole głośne czytanie przygotowane przez klasę II. Inspiracją do przygotowania wewnątrzszkolnego czytania były przygody ulubieńców dzieci, czyli gangu Słodziaków, uroczych mieszkańców magicznego lasu, którzy zdrowo się odżywiali i pomagali sobie wzajemnie w każdej sytuacji.

            Ci niezwykli przyjaciele to:lis Lucek, jeż Jerzyk, sowa Zosia, bóbr Borys, ryś Rysio i zając Zuzia.

            Tą inicjatywę uczniowie rozpoczęli od występu wokalnego, prezentując piosenkę pt. „Sensacja Rewelacja”, „Chodź poznaj Gang Słodziaków”. Po wspólnym śpiewaniu przeczytany został fragment książki pt.  „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. Uczniowie mogli chociaż na chwilę przenieść się w miejsce niezwykłego świata używając swojej wyobraźni. Mogli dowiedzieć się czym jest przyjaźń i w jaki sposób żyć zdrowo i wesoło oraz jak ważna jest współpraca i pomoc drugiemu człowiekowi w potrzebie.  

            Wydarzenie zakończyło się podsumowaniem  przeczytanego fragmentu książki poprzez pytania i zagadki zadawane przez ucznia II klasy – Maksymiliana Pyclika.

            Warto pamiętać o słowach Renaty Piątkowskiej  autorki książki opisującej przygody gangu słodziaków "Czytajmy dzieciom bajki, wiersze, opowiadania. Czytajmy im dobre książki. To chyba najprostszy sposób, by rozbudzić ich wyobraźnię i zainteresowanie otaczającym nas światem. A jeśli książka wywoła na buzi dziecka uśmiech, to możemy być pewni, że daliśmy mu najpiękniejszy prezent". 

            WARSZTATY KULINARNE

                  Uczniowie  naszej szkoły przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia i upiekli pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Po ostygnięciu  dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało, a w szkole unosił się wspaniały  aromat pieczonych  pierniczków, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Kolejna porcja wypieków już za rok.      

             

             

            SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

               Dnia 6 grudnia 2019 roku w piątek do naszej szkoły  przybył długo oczekiwany gość: Święty Mikołaj. Na tę okazję uczniowie  z wszystkich klas  przygotowali wiersze i piosenki. Święty Mikołaj przybył tradycyjnie z prezentami dla grzecznych dzieci. Po rozdaniu prezentów wykonane zostały zdjęcia grupowe z Mikołajem. Święty Mikołaju dziękujemy za prezenty i zapraszamy do nas za rok.
             

             

            SZKOLNA WIGILIA 

                19 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyło się bardzo uroczyste i wzruszające spotkanie wigilijne. Uczniowie klas I –VIII zaprezentowali przygotowane kolędy. Każda klasa w ciekawy sposób zaprezentowała wybraną kolędę. Następnie cała rodzina szkolna wesoło wspólnie kolędowała.  Po kolędowaniu tradycji stało się zadość – wszyscy zgromadzeni na uroczystej wigilii połamali się opłatkiem  i  składali sobie życzenia najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia. Następnie każda klasa wspólnie z wychowawcą   usiedła do  wigilijnego stołu i razem spożywała potrawy wigilijne.

             

             

            BAL KARNAWAŁOWY

             

            Karnawał to czas radości, rozrywki i zabawy. Po intensywnej nauce  w I półroczu uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci balu karnawałowego, który odbył się w naszej szkole we czwartek 30 stycznia 2020 roku. W udekorowanie holu górnego korytarza zaangażowali się wszyscy uczniowie ( szczególnie klas IV-VIII), zamienił się on w prawdziwą salę balową. Ozdobiony czerwonymi balonami i różnokolorowymi serpentynami zachęcał do szampańskiej zabawy. Strój dowolny, nie zabrakło jednak wspaniałych kostiumów wróżek, biedronek, księżniczek i rycerzy. Wszyscy bawili się znakomicie, humor dopisywał zarówno dzieciom, nauczycielom, jak i rodzicom. Były korowody, kółeczka, tańce w parach oraz różnorodne zabawy i konkursy przygotowane przez Pana Wodzireja,  który zapewnił oprawę muzyczną balu. Współczesna muzyka dyskotekowa przeplatana była tradycyjnymi piosenkami, które zachęcały do wspólnych pląsów, tańców i zabaw.  W przerwie zabawy uczniowie udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Pyszna pizza oraz różnorodne słodkości i napoje dodały uczniom sił do dalszej zabawy. Bal na pewno należał do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. ,, Szkoda, że parkietowe szaleństwo trwało tak krótko”- komentowali uczniowie, również nauczyciele i rodzice potańczyliby trochę dłużej. No cóż karnawał jeszcze trwa, a w szkole na kolejnym balu spotkamy się za rok.

             

            GRUPA ARTYSTYCZNA REKONSTRUKTO

              4. lutego 2020 roku gościliśmy w naszej szkole Grupę Artystyczną Rekonstrukto z Lublina. Pokaz historyczny "Wrzesień 1939’’ z dużym zainteresowaniem  obejrzeli uczniowie klas 0 – VIII. Rekonstruktorzy w bardzo interesujący sposób omówili sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej w przededniu wybuchu II wojny światowej, opowiedzieli o etosie polskiego ułana w polskim społeczeństwie. Zaprezentowali również  mundury wojskowe -  szeregowego i podoficera, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia bezpiecznych replik broni – pistoletu mp -31,granatnika, mauzera, zmierzenia maski przeciwgazowej.  Widzieli wyposażenie żołnierskiego plecaka. Wzięli udział w ,, mustrze na wesoło ‘’. Pokaz bardzo podobał się  wszystkim zebranym nauczycielom oraz uczniom naszej szkoły.

             

            PAMIĘTAMY O ZWIERZĘTACH

             

            Uczniowie  Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach wraz z nauczycielami zorganizowali akcję: ,, Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Przez listopad i grudzień 2019 roku zbieraliśmy karmę, koce, miski i różnorodne dary, które  w dniu 05 lutego 2020 roku przekazaliśmy Mieleckiemu Schronisku dla Zwierząt.  W akcję zaangażowali się nie tylko uczniowie szkoły podstawowej, ale także przedszkolaki. Zebrane dary osobiście dostarczyli uczniowie klasy  IV i V szkoły podstawowej, którzy pod opieką  p. Karoliny Wyki i p. Jadwigi Korzec odwiedzili podopiecznych schroniska. Była to z pewnością jedna z najciekawszych lekcji przyrody i biologii ucząca współczucia i empatii dla zwierząt.  Zima to trudny czas dla zwierząt, a dla ich właścicieli okres próby. Bądźmy zawsze odpowiedzialni za naszych małych podopiecznych w zagrodach, domach i w naszym najbliższym otoczeniu. Pomagajmy zwierzętom przetrwać zimę, nawet jeśli jest tak łagodna, jak w tym roku.

             

            SPOTKANIE Z DIETETYKIEM "NASZE SPOTKANIE POD LUPĄ"

             

            12 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z dietetykiem Panią Małgorzatą Michno. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I-VIII. Zadaniem dzieci było zgromadzenie a następnie przyniesienie opakowań produktów, które zdarza się im spożywać między głównymi posiłkami. Oprócz tego, każde dziecko proszone było o przyniesienie lupy, lub wypożyczenie szkolnej.  Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi na zdrowe odżywianie, oraz dietę odpowiednią dla dzieci w wieku szkolnym. Dodatkowo, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że z pozoru „niegroźne” przekąski, mogą okazać się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i utrudniać utrzymanie prawidłowej wagi.

            Zajęcia rozpoczęły się od ciekawej prezentacji multimedialnej, która poruszała kwestie prawidłowego odżywiania oraz błędów, które często nieświadomie popełniamy, a które mogą prowadzić nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu schorzeń. Dzieci uzyskały wiedzę, co powinny ze sobą zabierać do szkoły na drugie śniadanie, jakich produktów unikać, a które ograniczać. Następnie, dzieci proszone były o odczytywanie składników z opakowań, które przyniosły do szkoły. Kolejnym punktem spotkania była bardzo interesująca prezentacja dotycząca ilości cukru lub soli w artykułach, które dzieciom zdarza się spożywać między posiłkami. Pani Małgorzata, pokazując w jednej dłoni dany artykuł spożywczy, w drugiej z kolei trzymała woreczek z ilością cukru, która znajduje się w danym produkcie. Dzieci brały czynny udział w dyskusji oraz często dawały wyraz swojemu niedowierzaniu z powodu dużej ilości cukru/soli w produktach, które zdarza się im spożywać na co dzień. Na zakończenie spotkania uczniowie, bogatsi w wiedzę z zajęć, podsuwali swoje propozycje w jaki sposób zamieniać „złe” produkty na małokaloryczne, lekkostrawne i zdrowe zamienniki.

             

            ZDROWIE NA TALERZU

            W ramach realizacji programu unijnego „Owoce i warzywa w szkole” i „ Mleko w szkole” uczniowie  klas I - III  wykonali pracę plastyczną, pt. „Zdrowie na talerzu". Technika wykonania pracy była dowolna. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością. Podczas zdalnego nauczania uczniowie przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia w celu poprawy swojego zdrowia i kondycji fizycznej i wykorzystali je podczas wykonywania swoich prac.