• AKTUALNOŚCI SZKOLNE

          • Wydarzenia z życia szkoły 2022/2023.

          •  

             

             

            UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

                 1 września 2022  rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów. Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 dla uczniów naszej szkoły była niecodzienna, bowiem płązona jest z jubileuszem 10 lecia powstania szkoły. Nowy rok rozpoczęliśmy od mszy świętej na którą wybraliśmy się ze sztandarem.. Po mszy świętej cała społeczność szkolna zgromadziła się w szkole. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych rodziców,  uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi, życząc uczniom wiary we własne możliwości, a nauczycielom i rodzicom wytrwałości w walce o tożsamość i marzenia dzieci. Życzyła także, aby rok ten upłynął na spełnianiu marzeń, a każda mała porażka była fundamentem przyszłego sukcesu. Następnie uczniowie przedstawili  krótki program artystyczny.. Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.

            W nowym roku szkolnym życzymy wielu sukcesów wszystkim uczniom,  nauczycielom i rodzicom.

             

            FESTYN Z OKAZJI 10 LECIA SZKOŁY

              W piękną, słoneczną pogodę 2 września 2022 w naszej szkole zapanowała radosna atmosfera zabawy. Tego właśnie dnia odbył się Festyn z okazji 10 - lecia istnienia szkoły, który zorganizował Zarząd Stowarzyszenia z dyrektorem i nauczycielami.

            Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji. Były zawody sportowe, rozgrywki między klasowe, zabawy z animatorem oraz wiele ciekawych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.  Niecodzienną atrakcją były zamki dmuchane na których wszyscy mogli radośnie spędzić czas.  Rodzice i nauczyciele usmażyli dla wszystkich uczestników festynu smaczną kiełbaskę. Zmęczeni po zabawach chętnie poczęstowali się kiełbaską. W tym pierwszym dniu szkoły wszyscy radośnie i wesoło spędzili wspólnie czas.

            Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji festynu.

             

            DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

                    W dniu 09.09.2022 w naszej szkole obchodzony był „Dzień Pierwszej Pomocy”.   Z tej okazji do szkoły zostali zaproszeni Ratownicy Medyczni Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Celem spotkania było nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub ataku choroby w celu ochrony życia i zdrowia.  Uczniowie dowiedzieli się również , jak postępować w przypadku omdlenia , zadławienia, krwotoku z nosa, oparzenia, złamania czy urazu.          

                      Wychowankowie ćwiczyli pod opieką Ratowników Medycznych : ocenę stanu poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej oraz jak postępować przy zatrzymaniu oddechu i krążenia.  Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach.  Zajęcia uświadomiły im, jakie korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym. 

             

             

            PROFILAKTYKA CHORÓB ZAKAŹNYCH

            W ramach tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych zostały przeprowadzone zajęcia dla wszystkich uczniów w szkole. Zrealizowane treści służą kształtowaniu zachowań prozdrowotnych dzieci i młodzieży, a także postaw odpowiedzialności za zdrowie własne oraz osób z najbliższego otoczenia. Głównym celem tych spotkań jest zwiększenie świadomości uczniów na temat dróg rozprzestrzenia się wirusów oraz sposobów zapobiegania infekcjom. Tematyka zajęć jest ściśle związana z działaniami na rzecz zahamowania pandemii korona wirusa i profilaktyką zachorowań na inne choroby zakaźne, ze szczególnym uwzględnieniem roli szczepień ochronnych.

             

            MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

            15 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Ten szczególny dzień inaczej nazywany jest Dniem Kreatywności czy Pomysłowości. Dzień Kropki swój początek ma w książce Peter’a H. Reynolds’a pt. „The Dot” (czyli „Kropka”), która opowiada historię pewnej dziewczynki o imieniu Vashti. To wspaniała opowieść o sile, kreatywności i talencie, które drzemią w każdym z nas. Czasem musimy tylko trafić na właściwy bodziec, lub osobę, która w nas uwierzy i pomoże rozwinąć skrzydła. Historia ta pomaga dać wiarę we własne możliwości. Jest ciepła, mądra i zabawna.

            W związku z tym szczególnym dniem, uczniowie oraz nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w kropki, grochy i groszki. Dzieci zostały zaznajomione z historią Vashti, młodsze klasy wykonywały prace plastyczne związane ze świętem Kropki, oraz chętnie pozowały do zdjęć. Zapraszamy do naszej galerii!

             

            ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA”  2022

                 ,,Wszystkie śmieci są nasze- pod takim hasłem odbyła się 16 września 2022 roku ekologiczna akcja : Sprzątania Świata  z udziałem uczniów oraz nauczycieli  Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach. Akcja ta stała się już tradycją naszej szkoły i corocznie inspiruje  młodzież i dzieci do czynienia swojego otoczenia czystszym i zdrowszym. W tegorocznym porządkowaniu najbliższej okolicy udział wzięli najmłodsi uczniowie naszej szkoły.  Wyjście w teren    poprzedzone zostało krótkim apelem, który miał na celu przypomnienie głównej idei akcji,  zasad zbierania odpadów oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo uczestników akcji w czasie sprzątania. Uczniowie  zaopatrzeni w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem ruszyli spod szkoły, by pod opieką  swoich nauczycieli sprzątać wyznaczone tereny. Akcja przebiegała sprawnie, a podczas ,,wielkiego sprzątania” mieliśmy piękną, słoneczną pogodę.                                                                                                             
                   Ze względu na jednorazowy charakter impreza miała znaczenie symboliczne, bez wątpienia jednak pozwoliła obudzić refleksję nad stanem środowiska naturalnego i przysłużyła się rozwijaniu odpowiedzialności za jego kondycję.

             

            DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

            Z okazji Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole odbył się konkurs pięknego czytania. Reprezentanci każdej z kl. 4-8 zmierzyli się z fragmentem prozy i poezji. Ich wysiłki zostały nagrodzone w postaci książkowych upominków. Każdy uczestnik wykazał się dobrą dykcją, modulacją głosu i nienaganną postawą. Bezkonkurencyjna okazała się Zofia Grzech z kl. 7, która uzyskała I miejsce.

                          Wszystkim dziękujemy za udział i odwagę i zachęcamy do doskonalenia swoich czytelniczych umiejętności.

             

            WYCIECZKA DO TEATRU

              5 października uczniowie klas IV –VIII naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl pt.,, Tajemniczy ogród ”. Sztuka na podstawie powieści brytyjskiej pisarki Frances Hodgson Burnett została przetłumaczona na język polski przez Jadwigę Włodarkiewicz, adaptacji dokonał reżyser Tomasz Obara, scenografia Anna Sekuła, muzyka  Bolesław Rawski.

            Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało. Z zapartym tchem śledziliśmy przygody bohaterów ,, Tajemniczego ogrodu”. Podziwialiśmy wspaniałą grę wszystkich aktorów, efekty specjalne ( kurtynę deszczu, mgłę), efekty dźwiękowe, dekoracje i oświetlenie. Pamiętaliśmy o właściwym zachowaniu się w czasie spektaklu oraz zasadach bezpieczeństwa w czasie podróży autokarem. Wycieczka była bardzo udana.    

             

            7 PAŹDZIERNIK- ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

            Już kolejny rok-w październiku nasza szkoła włącza się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym dniu rozwiązujemy różne quizy, pracujemy z grami matematycznymi, ćwiczymy tabliczkę mnożenia  na wiele sposobów. Zawsze jest wyjątkowo kreatywnie i wesoło.

             

                 PASOWANIE NA UCZNIA

            13 października 2022 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Społecznej  Szkoły Podstawowej w Złotnikach. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor.. Pierwszaki głośno i z przekonaniem ślubowały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz ślubowali  rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. W uroczystości uczestniczyli uczniowie z klas I - III oraz rodzice. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

             

              DOŚWIADCZENIA – CHEMIA

            Chemia klasa 8. Badanie odczynu roztworu z użyciem naturalnych wskaźników. Nasi ósmoklasiści zdobywali praktyczną wiedzę chemiczną. Badali odczyny roztworów używając samodzielnie wykonanego wywaru  z czerwonej kapusty. Było aktywnie i kolorowo:)

             

             Wycieczka do " Pałacyku Oborskich" na wystawę "Oświetlenie. Historie wybrane"

                     25 października uczniowie  ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach wybrali się na wycieczkę do Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” w Mielcu na warsztaty zwiazane z wystawą „Oświetlenie. Historie wybrane”. Dzieci dzięki animowanemu filmowi wraz  z kosmonautą Beniem przeniosły się w czasie i dowiedziały się co tak naprawdę świeci w nocy. Zobaczyły również co oświetlało jaskinie oraz średniowieczne zamki. Poznały historie oświetlenia od pradziejów poprzez lichtarze, pochodnie w średniowieczu i nowożytności, losy Ignacego Łukasiewicza, czasy elektyfikacji, aż do końca epoki PRL-u. Zobaczyły również prehistoryczną grotę i jej mieszkańca jaskiniowca, dawny zamek i  wyposażenie rycerza, kolekcję przepięknych lamp naftowych, uliczkę Mielca sprzed około 100 lat i pokoik „wyjęty żywcem” z minionej epoki .
                    Wycieczkę zakończyliśmy spcerem po bulwarach. Radośni i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
                  

             

            WYCIECZKA DO MIELCA

                      28 października uczniowie klas V i VI z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości wybrali się na wycieczkę do Mielca. Pod Pomnikiem Wolności przy ulicy Adama Mickiewicza dowiedzieli się o historii wzniesionego przez mielczan monumentu, pod którym już 11 listopada odbędą się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Na Cmentarzu Parafialnym, na którym spoczywają w mogiłach zbiorowych żołnierze polegli w czasie
            I wojny światowej, uczniowie w skupieniu wysłuchali opowieści o przyczynach, przebiegu i zakończeniu I wojny światowej w Galicji i na terenach 3 zaborów. Zapalili znicze oraz oddali w cichej modlitwie część poległym za naszą Ojczyznę bohaterom. Ostatnim pomnikiem, pod którym się zatrzymaliśmy, był Pomnik Żołnierzy AK usytuowany przy ulicy Sienkiewicza. Uczniowie również pod tym pomnikiem uczcili minutą ciszy wszystkich patriotów walczących i poległych za Ojczyznę w czasie II wojny światowej. Wycieczka  miała na celu uczczenie pamięci wszystkich walczących i poległych w obronie Polski żołnierzy, kształtowanie postawy patriotycznej, uczenie szacunku dla historii i tradycji.  

             

            Uczczenie pamięci rozstrzelanych 3 listopada 1943 roku Polaków

               3 listopada uczniowie klas IV -VIII z okazji 79. rocznicy uczcili pamięć rozstrzelanych w 1943 roku 10 zakładników.
            W czasie uroczystego apelu przed budynkiem naszej szkoły zebrani: pani Prezes Bożena Padykuła, pani Dyrektor Agata Balcerzak, nauczyciele oraz uczniowie wysłuchali historii, która miała miejsce 3 listopada 1943 roku w pobliżu Szkoły Podstawowej w Złotnikach. Niemcy w odwecie za zastrzelenie przez partyzantów dwóch granatowych policjantów z Mielca przywieźli z więzienia w Tarnowie 10 zakładników i ich rozstrzelali. Ofiary zbrodni zostały pochowane na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu. W czasie apelu głos zabrała pani Prezes Bożena Padykuła, której Tato, pan Ireneusz Indyk, był naocznym świadkiem tych wstrząsających wydarzeń. Pani Prezes przekazała zebranym interesujące informacje na temat przebiegu zdarzeń 3. listopada 1943 roku. Co roku młodzież naszej szkoły czci pamięć zamordowanych przez niemieckiego okupanta. Pod tablicą umieszczoną na ścianie szkoły zawierającą nazwiska wszystkich rozstrzelanych Polaków zapalono znicze oraz uczczono ich pamięć modlitwą.    

             

             

            WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI BOCHNIA

                      8 listopada bieżącego roku uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Kopalni Soli  Bochnia. Celem wyjazdu było zwiedzanie kopalni, której początki sięgają 1298 roku.
                     Pod szybem Campi, uczniowie mogli obejrzeć lokomotywę i wagoniki, służące do lat 90 XX wieku do transportu górników pod ziemią. Obecnie są one wielką atrakcją dla oczekujących na zwiedzanie, zwłaszcza że zajmując miejsca górników, można przez chwilę poczuć to, co ludzie pracujący w kopalni. W budynku szybu Campi można zobaczyć także zainstalowaną w 1930 r. maszynę parową, wyprodukowaną w 1909 roku w Hucie Laura w Chorzowie.  Po tradycyjnym górniczym powitaniu z przewodnikami, podzieleni na grupy wszyscy udali się do windy, którą zjechali do kopalni. Już sama podróż windą jadącą z prędkością 4 metrów na sekundę przeszło 170 metrów pod ziemię, była niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. Następnie był czas na kolejną atrakcję, czyli przejazd kolejką do miejsca oddalonego o około kilometr od szybu, od którego rozpoczynało się zwiedzanie. Trasę turystyczną stanowi sieć komór i korytarzy o unikatowych kształtach, a także budowie geologicznej. Podczas wędrówki towarzyszą zwiedzającym górnicy, ludzie zarządzający kopalnią, czy tez polski król Bolesław Wstydliwy. Dużą atrakcją są komory z zamontowanymi kieratami transportowymi, Stajnia Mysiur, w której do lat 60 XX wieku przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie. W komorze zachował się oryginalny drewniany, przeszło stuletni żłób.
                       Uczniów bardzo zaciekawiła Kaplica Świętej Kingi, znajdująca się na poziomie August na głębokości 212 m pod ziemią. Jest ona największą i najlepiej zachowaną kaplicą w bocheńskiej kopalni. Powstała po 1747 r., początkowo była to niewielka wnęka, z czasem powiększała się, by osiągnąć dzisiejsze rozmiary. Jej kształt jest nieregularny, z wyraźnie zarysowanymi częściami, które stanowią prezbiterium i zakrystia. Głównymi elementami wyposażenia są: ołtarz św. Kingi, ołtarz św. Barbary, wykuta w soli ambona oraz liczne rzeźby m. in. św. Mikołaja, św. Elżbiety. Zwiedzanie kaplicy było doskonałą okazją do przypomnienia legendy o św. Kindze, tak bardzo związanej z polskimi kopalniami soli i pracującymi
            w nich górnikami.  Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja Ważynek, sklep z pamiątkami, a nawet boisko sportowe oraz plac zabaw. Był to doskonały moment na przerwę,
            po interesującym zwiedzaniu. Po krótkim odpoczynku, pełni wrażeń i ciekawych wspomnień uczniowie wyjechali windą na powierzchnię oraz pożegnali przewodników, dziękując za bardzo ciekawe zwiedzanie.  Po tym dniu pełnym wrażeń, wszyscy szczęśliwie wrócili do Złotnik.

             

             

            Akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

              10 listopada z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyła się w naszej szkole uroczysta  akademia przygotowana przez nauczycieli i uczniów klas I -VIII. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Agata Balcerzak witając wszystkich zebranych. Przybliżyła historię Polski przed i po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Podkreśliła, że data
            11 listopada to symbol walki naszego narodu o wolność, ważny symbol wiary i zwycięstwa dla wszystkich Polaków.

            Część artystyczną rozpoczęła klasa II prezentując poruszający układ taneczny ,, Flaga biało – czerwona''. Uczniowie
            klasy I, II i III uczcili pięknymi wierszami i piosenkami o tematyce patriotycznej rocznicę odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. W drugiej części akademii wystąpili uczniowie klas IV – VIII. Zaprezentowali interesujący montaż słowno – muzyczny opowiadający o trudnej historii naszej Ojczyzny, bohaterstwie  i poświęceniu pokoleń Polak
            ów, dążeniach do wywalczenia wolności w czasie powstań narodowych, wspaniałych Polakach oraz Józefie Piłsudskim.

            O historii Ognia Niepodległości, który został po raz pierwszy przekazany do naszej szkoły przez Strzelca Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu przez Marię Wilk, opowiedziała p. Beata Bobulska -Trzpis, polonistka i nauczycielka historii. Od 19 lat, na tydzień przed rocznicą Odzyskania Niepodległości, na cmentarzu polskich legionistów w Kostiuchnówce na Ukrainie rozpalany jest Ogień Niepodległości. W czasie trwania I wojny światowej w miejscowości Kostiuchnówka przez 3 dni - od 4 do 6 lipca 1916 roku – bohaterscy Legioniści skutecznie odpierali napór przeważających liczebnie Rosjan. Dysproporcja sił obu stron była znaczna. Bitwa potwierdziła wielką wartość bojową polskich oddziałów walczących o niepodległość naszego kraju. Cena za wykazany w krwawej bitwie hart ducha i poświęcenie była ogromna. Sztafeta rowerowa z Hufca Zgierz pokonuje prawie 700 km, przewozi ogień do Warszawy. Przekazując ogień na drodze swojego przejazdu, przypomina jednocześnie o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa. 11 listopada podczas Centralnych obchodów Święta Niepodległości Ogień składany jest na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W tradycji naszej szkoły jest wspólne wykonanie polskiego hymnu. Wszyscy uczestniczący w akademii w skupieniu odśpiewali 4 zwrotki hymnu. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie podniosłej uroczystości, piękny występ szkolnego chóru prowadzonego przez pana Marcina Pokusę oraz patriotyczną dekorację. 

             

             

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

                   20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Najważniejszym dokumentem w tym temacie jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych
             i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Konwencja nakazuje, by we wszelkich działaniach dotyczących dziecka kierować się jego najwyższym dobrem. Uczniowie klas 4-8 na lekcjach z pedagogiem szkolnym przypomnieli sobie swoje prawa i wskazali jak je rozumieć i jak z nich świadomie oraz mądrze korzystać. Każda klasa przygotowała plakat.

             

             

            Spektakl ,, W krainie mitów”

            1 grudnia uczniowie klas IV – VIII obejrzeli spektakl pt ,, W krainie mitów ’’. Z dużym zainteresowaniem śledziliśmy niezwykłe przygody pomysłowych bohaterów w tajemniczej mitologicznej krainie. Poznaliśmy historię mitologicznych postaci: Syzyfa, króla Midasa, Prometeusza i Ikara.  Przedstawienie bardzo nam się podobało. Poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat mitów. Wiemy, co oznaczają związki frazeologiczne: syzyfowa praca, puszka Pandory, labirynt, stajnia Augiasza, lot Ikara. Wyjazd oraz bilety na przedstawienie zostały zasponsorowane przez Zarząd Stowarzyszenia.

             

            Razem dla Mai

                       Kiermasz charytatywny w szkole trwał dwa dni. Nasi uczniowie z pomocą rodziców przygotowali domowe ciasta, ciasteczka, babeczki i wiele innych smakołyków, które w poniedziałek i wtorek kupowali za symboliczną opłatą. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, ale przede wszystkim niezwykłym zaangażowaniem rodziców i dzieci. Wypieki były smaczne i pięknie przygotowane. Zebrane środki zostaną przekazane na rzecz Mai Watracz z Mielca. Uczniowie czas świąteczny zaczęli od pomagania. To bardzo ważne, żeby wiedzieli, dlaczego warto brać udział w takich okolicznościach. Poznają w ten sposób marzenia dzieci, które często są inne niż ich. Skłania to do przemyśleń i ustalenia hierarchii wartości. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie tak szczytnego celu.

             

             

             Z wizytą w Schronisku dla Zwierząt ,,Pies i Kot” w Mielcu

            Uczniowie  Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach wraz z nauczycielami zorganizowali akcję: ,, Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Przez listopad i grudzień 2022 roku zbieraliśmy karmę, koce, miski oraz różnorodne dary, które  w dniu 15 grudnia 2022 roku przekazaliśmy Mieleckiemu Schronisku dla Zwierząt ,,Pies i Kot”.  W akcję zaangażowali się nie tylko uczniowie szkoły podstawowej, ale także przedszkolacy. Zebrane dary osobiście dostarczyli uczniowie klasy  VI i VIII szkoły podstawowej, którzy pod opieką  p. Jolanty Padykuły i p. Jadwigi Korzec odwiedzili podopiecznych schroniska. Była to z pewnością jedna z ciekawszych lekcji przyrody i biologii ucząca współczucia i empatii dla zwierząt. Zima to trudny czas dla zwierząt, a dla ich właścicieli okres próby. Bądźmy zawsze odpowiedzialni za naszych małych podopiecznych w zagrodach, domach i w naszym najbliższym otoczeniu.                                                                    Pomagajmy zwierzętom przetrwać zimę!

             

             

            AKCJE CHARYTATYWNE DLA FILIPKA BIESIA I MAI WATRACZ

                    Uczniowie i nauczyciele Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach zawsze angażują się chętnie
            w pomoc potrzebującym. W listopadzie włączyliśmy się bardzo aktywnie w dwie akcje charytatywne dla Filipa Biesia i Mai Watracz.1,5 roczny chłopczyk pochodzący
             z gminy Przecław urodził się z niewykształconymi rączkami. Jest podopiecznym Fundacji Siepomaga, która zbiera środki na jego leczenie, kosztowną operację w Paley European Institute. Nasi uczniowie zebrali bardzo dużo pięknych zabawek, puzzli, książek i różnych cennych gadżetów. Zostały one wszystkie przekazane współpracującej od lat z naszą szkołą Jednostce Strzeleckiej 2093 im. Gen. Broni Władysława Sikorskiego w Mielcu organizującej kiermasz, z którego cały dochód zasilił konto Filipka. Nasza szkoła została nominowana
             w akcji ,, Powiat mielecki pompuje ''. Wzięliśmy, jak wiele szkół, instytucji w powiecie mieleckim, udział
            w Heartchallenge. Podjęliśmy wyzwanie, które miało na celu pomóc finansowo Filipkowi Biesiowi i Mai Watracz. Wykonaliśmy sprawnie zadanie
             i opublikowaliśmy je na stronie szkoły. Dla 6 – letniej Mai Watracz z Mielca, również podopiecznej Fundacji Siepomaga, został zorganizowany kiermasz ciast i ciasteczek. Dziewczynka cierpi od urodzenia, na wiele chorób (polidaktylię, szpotawość lewej stopy, niedorozwój kości udowej, zniekształcenie stawu biodrowego, zakotwiczenie rdzenia kręgowego). W czasie dwudniowego kiermaszu charytatywnego udało się zebrać 1330, 40 zł. To kwota naprawdę imponująca, gdyż nasza placówka liczy niewielu uczniów. Zaangażowanie w przygotowanie i zakup pysznych, domowych ciast i ciasteczek ze strony rodziców i uczniów było ogromne. Wizyta Taty Mai i pana Łukasza Przybyło - zastępcy dowódcy Jednostki , która w I Mieleckiej Gali Wolontariatu zajęła I miejsce w kategorii Organizacja Charytatywna Powiatu Mieleckiego - w naszej szkole była bardzo wzruszająca. Udział w akcjach charytatywnych uczy altruizmu,empatii, wrażliwości i życzliwości. Warto bezinteresownie pomagać, szczególnie chorym dzieciom, dla których zdrowie jest najważniejsze. Wszystkie podjęte działania zaangażowały Rodziców naszych uczniów oraz całą szkolną społeczność: uczniów, nauczycieli, wychowawców, panią pedagog, Samorząd Szkolny, Szkolne Koło Wolontariackie.

             

             "Mistrzowie Energii"

                  Tuż przed feriami uczniowie wraz z pedagogiem szkolnym zrealizowali projekt edukacyjny w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną, do której należy nasza szkoła. "Mistrzowie Energii". To akcja mówiąca o tym jak oszczędzać energię, dlaczego to takie ważne i jednocześnie jak dbać o zdrowe nawyki cyfrowe. Klasy IV-VIII po zapoznaniu się z tematem, wywiązały się z powierzonych zadań, a I-III chętnie wzięły udział w przygotowanej lekcji. Zaplanowane aktywności wpłynęły na umiejętność współdziałania w zespole i na wzajemną komunikację. Zdobyte informacje uświadamiają jak istotne są nawet małe zmiany dla ochrony środowiska naturalnego i dla nich samych.

             

            " Dzień Bezpiecznego Internetu "

            Dzień Bezpiecznego Internetu jest ogólnoświatową inicjatywą, której początki sięgają roku 2004, kiedy to z inicjatywy Komisji Europejskiej zainaugurowano obchody dnia poświęconego bezpieczeństwu w sieci.  Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
                        W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia, który w roku 2023 obchodzony jest pod hasłem: „Chcesz o tym porozmawiać?”.
            W środę 8 lutego 2023 r. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się pokaz filmu pt.: „Bezpieczny Internet”, na którym przedstawiono zalety korzystania z Internetu, zagrożenia, na jakie jest narażona młodzież oraz w jaki sposób uchronić się przed niebezpieczeństwem czyhającym w sieci.
            Spotkanie przygotowała pani Anna Bogusiak a uczestniczyły w nim klasy 4-8 naszej szkoły.

             

            Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

             

                      1 marca w naszej szkole  z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli nauczyciele i uczniowie  klas I – VIII. Zebrani wysłuchali w skupieniu o bardzo trudnej sytuacji politycznej w Polsce po zakończeniu II wojny światowej, polityce polskich i sowieckich władz komunistycznej Polski wobec żołnierzy Podziemnia Niepodległościowego, przyczynach nierównej walki polskich żołnierzy Podziemia Niepodległościowego Przypomniane zostały postacie i tragiczne losy bohaterskich Żołnierzy Niezłomnych : rotmistrza Witolda Pileckiego ps. ,, Witold’’, majora Hieronima Dekutowskiego pseudonim ,, Zapora’’, majora Zygmunta Szendzielarza
             ps. ,, Łupaszka’’, Józefa Franczaka ps. ,, Lalek ’’, podpulkownika Łukasza Cieplińskiego
             ps. ,, Pług’’, generała brygady Polskich Sił Zbrojnych Emila Fieldorfa ps. ,, Nil’’, sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. ,,Inka’’. Chór szkolny wykonał pieśń ,, Biały krzyż ‘’. Akademie przygotowała p. Beata Bobulska – Trzpis. Oprawa plastyczna akademii p. Jolanta Padykuła, oprawa muzyczna p. Marcin Pokusa. 

             

             

            "ŚWIATOWY DZIEŃ GOFRA"

            W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Gofra. Święto to przypada na 25 marca.  Dzień Gofrów wywodzi się ze Skandynawii, a mieszkańcy tego regionu mają wręcz obsesję na temat tych słodkości. Same gofry znane były już w średniowieczu i mimo upływu setek lat, nadal trudno się im oprzeć... Uczniowie
            klas I -III wspólnie z nauczycielami przygotowali pyszne i pachnące gofry z owocami i bitą śmietaną, którymi mogli się delektować.

             

            ,,Góra Grosza”

            W trakcie trwającej XXI edycji akcji ,,Góra Grosza", której głównym organizatorem jest Towarzystwo ,,Nasz Dom", w szkole została przeprowadzona zbiórka monet. Nadszedł czas podsumowania akcji. Razem udało się uzbierać 286 złotych i 70 groszy, a to blisko 10 kilogramów. Celem całego przedsięwzięcia jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. Biorąc udział w tego typu akcjach dzieci uczą się empatii, ale i oszczędności. Ważne tu było wspólne działanie w myśl zasady: ,,Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza  jest największa na świecie". Dziękujemy uczniom za zaangażowanie.

             

            Turniej Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom".

            W dniu 28.03.2023r. w remizie OSP w Chorzelowie został przeprowadzony etap gminny Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom". Udział wzięły cztery uczennice szkoły.

             

             

            ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - "SZUKAŁEM WAS..."

            W piątek, 31.03.br., w Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach odbył się apel upamiętniający 18. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Młodzież bardzo aktywnie włączyła się w przygotowanie uroczystości. Dzieci podkreślały, że choć nie było im dane żyć za czasów pontyfikatu Papieża Polaka, jest im On w szczególny sposób bliski.

            ,,Był wielkim przyjacielem dzieci i młodzieży. Pokładał w młodych ludziach ogromną nadzieję. To właśnie do młodych skierował tuż przed śmiercią słowa: Szukałem was… teraz wy przyszliście do mnie. Zebraliśmy się tu dziś, by symbolicznie znów przyjść do Papieża, przypomnieć sobie Jego życie i nauczanie, aby na zawsze pozostał w naszych myślach i sercach.” – tymi słowami Michał prowadzący uroczystość przywitał zebranych.

            Życie, przesłania i pontyfikat Papieża Polaka przeplatane były przepięknym śpiewem i recytacją poezji o Ojcu Świętym, jak i wierszami autorstwa samego Karola Wojtyły. Uczniowie wysłuchali także dwóch utworów w formie poezji śpiewanej, której tekst stworzył Jan Paweł II.

            By uczcić Papieża nasi uczniowie napisali wiersze i listy, w których wyrażali swoją miłość i podziw dla Ojca Świętego. Oto jeden z nich:

            Drogi Janie Pawle II!

            Piszę do Ciebie ten list, ponieważ jesteś moją wielką inspiracją. Mam 15 lat i jestem uczniem Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach.

            Jak wcześniej wspomniałem, jesteś moim wielkim autorytetem. Jak mało kto potrafiłeś kochać wszystkich…bez wyjątku. Nie zwracałeś uwagi na kraj, pochodzenie, kolor skóry czy nawet wyznawaną religię.

            Ponadto, potrafiłeś przebaczać. Niewiele osób jest w stanie zdobyć się na wyraz miłości dla oprawcy. Ty, wybaczyłeś swojemu zamachowcy. Nie bałeś się spotkać z nim, porozmawiać twarzą w twarz.

            Ogromne wrażenie wywarł na mnie Twój patriotyzm i miłość do Ojczyzny. Miałeś bardzo duży wpływ na upadek komunizmu z Polsce. Dzięki Twoim przemówieniom i pielgrzymkom do kraju, zagrzewałeś Polaków do walki i dawałeś nadzieję na wolność i pełną suwerenność naszej Ojczyzny.

            Kończąc mój list, chciałbym zaznaczyć, że podziwiam Cię również jako chrześcijanina. Twoja miłość i oddanie w stosunku do Boga były niesamowite i godne naśladowania. Uważam, że jesteś jednym z najważniejszych Polaków w historii. Jestem Twoim wielkim fanem i każdego dnia staram się żyć tak jak Ty, drogi Ojcze Święty.

            Oczywiście, nie zabrakło Barki - ulubionej pieśni Karola Wojtyły. Uczniowie przepięknie odśpiewali też Litanię do św. Jana Pawła II i utwór Moje miasto, Wadowice. Uzdolniona muzycznie młodzież towarzyszyła grając na instrumentach. Uroczystość została uświetniona także przez p. Marcina Pokusę, który w stroju góralskim, przy akompaniamencie skrzypiec, wykonał pieśń napisaną po śmierci Papieża.

              

             

             

            KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM

             

            W kwietniu w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną z życzeniami w języku angielskim. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV – VIII. Celem tego świątecznego współzawodnictwa było:

            ·        Doskonalenie umiejętności językowych

            ·        Popularyzowanie tradycji świątecznych krajów anglojęzycznych

            ·        Doskonalenie umiejętności plastycznych

            ·        Rozwijanie wyobraźni i estetyki

            Przy ocenianiu prac brane były pod uwagę:

            ·        Poprawność gramatyczna oraz leksykalna

            ·        Pomysłowość i estetyka

            Laureatkami konkursu zostały Zofia Grzechz klasy VII oraz Ina Rajcaz klasy V. 

             

             

            22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

            Dzień ten ustanowiono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów przeciwko naturze i środowisku życia człowieka. Corocznym obchodom przyświeca zawsze inne hasło, będące odzwierciedleniem aktualnych problemów ekologicznych , podnoszonych na arenie państwowej i światowej . Dzień Ziemi 2023 roku obchodzimy pod hasłem: „Zmieniaj nawyki- nie klimat”. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je gwarantujemy sobie lepsze zdrowie , a nawet życie . Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi- dla niej nasz szkolny apel.

             

            Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

                   4 maja odbyła się w naszej szkole bardzo uroczysta akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas I – III przedstawili piękny program artystyczny: taniec z flagami oraz wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. związanej Uczniowie klasy V i VII zaprezentowali interesujące przedstawienie ,, W szkolnej bibliotece”. Występy uczniów wszystkim zgromadzonym w czasie akademii bardzo się podobały.

             

             

            Turniej z języka angielskiego „Be Pro on Great Britain”

            20 kwietnia 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu odbył się Turniej Wiedzy dla Szkół Podstawowych. Celem turnieju było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim oraz wzbogacenie wiedzy o życiu kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym Wielkiej Brytanii.

            W turnieju brała udział uczennica naszej szkoły Zofia Grzech, która zajęła drugie miejsce! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Rozdanie nagród rzeczowych oraz dyplomów będzie miało miejsce w budynku I LO w Mielcu 1 czerwca.

             

             

             

            ZDROWY STYL ŻYCIA

            Rozpowszechnienie zdrowego stylu życia to proces pomagający w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych oraz zachęcający do regularnej aktywności fizycznej. We wtorek, na zaproszenie p. Anity Górniak i p. Karoliny Wyki, gościliśmy w szkole dietetyk, p. Renatę Karaś. Formą zajęć była interesująca prelekcja połączona z prezentacją multimedialną oraz rozmową o zasadach zdrowego odżywiania. Pani dietetyk zwróciła uwagę na dużą wartość picia wody, rolę owoców i warzyw, a także bardzo dokładnie omówiła jak powinien wyglądać prawidłowo zbilansowany posiłek przedstawiając Talerz Zdrowego Żywienia. Druga część spotkania odbyła się w środę i były to warsztaty, na których uczniowie wykonywali zdrowe posiłki na wspólne śniadanie. Był to bardzo przyjemnie spędzony czas. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomogli przygotować swoim dzieciom wszystkie potrzebne produkty. Stoły ze smakołykami wyglądały obłędnie. Uczniowie pod kierunkiem p. Anity przygotowali też wielką Piramidę Żywienia, a podsumowaniem akcji jest ogłoszony przez p. Karolinę konkurs polegający na zrobieniu plakatu w języku angielskim, pt. "Healthy lifestyle", którego wyniki poznamy na początku czerwca. Oby wszystkie zdobyte wiadomości dzieci umiały i chciały wcielić w życie, na pewno wyjdzie to każdemu na dobre.

             

             

            Wycieczka na „Pokazy z fizyki” organizowane przez pracowników Katedry  Wydziału Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakładu Optyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej  

                                                                               Nic nie staje się realne, dopóki nie jest doświadczone”

            John Keats 

            02.06.2023r. uczniowie klasy VIII Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach wraz z opiekunami i  kolegami ze szkół: Tuszowa Narodowego, Jaślan oraz Borków Nizińskich udali się na wycieczkę do Rzeszowa na „Pokazy z fizyki” organizowane przez Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej. Ideą pokazów z fizyki jest popularyzacja nauk przyrodniczych i pomoc w ich nauczaniu, poprzez prezentację tematycznie dobranych interesujących eksperymentów. Pokazywane doświadczenia są w większości niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, ale są również i takie, które można wykonać samemu w domu. Pokazy, jak co roku budziły zaciekawienie wśród uczniów i bardzo się wszystkim podobały. Były one jak zwykle widowiskowe i dotyczyły różnych działów fizyki:  elektromagnetyzmu, ciśnienia, zasad zachowania, fal i akustyki. Doświadczenia demonstrowali wykładowcy z Rzeszowa oraz Lublina, a komizm słowny i sytuacyjny, z jakim prezentowali oni prawa i zjawiska fizyki sprawił, że uczniowie obejrzeli ,,pokazy z fizyki” z ogromnym zainteresowaniem.

            W drugiej części wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie.

            W zbiorach muzealnych znajdują się między innymi: 

            • zbiory w postaci odrestaurowanych zabytkowych samochodów, 
            • samoloty wojskowe i cywilne,
            • pojazdy wojskowe w tym czołg T-34,
            • zabytkowe motocykle,
            • umundurowanie polskich służb mundurowych od 1945 r. do czasów obecnych ,
            • przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły nam dawniej,
            • zabytkowy sprzęt sportowy.    
            • RTV – sprzęt radiowo-telewizyjny.                                                                                                                                        Zbiory muzeum były gromadzone ok. 15 lat poprzez zakupy na giełdach samochodowych i giełdach staroci, a oglądane  przez  uczniów eksponaty wzbudziły ogromne zainteresowanie.

            Wycieczka do Warszawy

                W dniach:  6 - 7 czerwca 2023 roku uczniowie z klas IV- VIII naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.  Po sprawnym dotarciu do stolicy wyruszyliśmy najpierw                              w kierunku Stadionu PGE Narodowego i już na początku duże wrażenie zrobiła na nas wielkość tego obiektu oraz spora liczba schodów do pokonania. W końcu dotarliśmy na punkt widokowy z którego mogliśmy podziwiać cały stadion oraz panoramę Warszawy.
                Krajobraz stolicy- już z panią przewodnik, podziwialiśmy również z  tarasu widokowego Pałacu Kultury         i Nauki. Z trzydziestego piętra rozciąga się niesamowity widok na rozświetloną słońcem  Warszawę. Następnym punktem w programie naszej wycieczki było odnalezienie słynnego pomnika Syrenki Warszawskiej, skorzystaliśmy więc z szybkiego transportu, czyli warszawskiego metra, i sprawnie dotarliśmy na Bulwary Wiślane. Pomnik Syreny w Warszawie znajduje się na Wybrzeżu Kościuszkowskim, nieopodal Mostu Świętokrzyskiego.                                                                  
            Następnie udaliśmy się na plac marszałka Józefa Piłsudskiego - do Grobu Nieznanego Żołnierza, którego ideą jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Tam poznaliśmy jego historię, a także  z zainteresowaniem podglądaliśmy żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pełniących w tym czasie honorową wartę przed grobem. Obserwowaliśmy również jej zmianę. Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty 2 listopada 1925 roku, pod kolumnadą Pałacu Saskiego. W tym dniu złożono do niego szczątki niezidentyfikowanego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa
            Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, a także  podziwiać znajdujący się tam pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Z kolei w Bazylice Świętego Krzyża mieliśmy możliwość obejrzeć urny z sercami Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta wmurowane w filary tejże świątyni. Kolejnym ważnym obiektem na naszej trasie był Zamek Królewski w Warszawie  oraz Plac Zamkowy, na którym znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy.  Obecnie zamek pełni  funkcje muzealne i reprezentacyjne, pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu. W dalszej części wycieczki odbyliśmy spacer wzdłuż murów obronnych Starego Miasta, po to by dotrzeć do Pomnika Małego Powstańca znajdującego się przy ulicy Podwale. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego, a nam uświadamia jak młode osoby walczyły w obronie naszej stolicy.Dalszym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki z pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. Najbardziej urzekający był widok Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się Pomnik Syrenki. Dodatkowej magii temu miejscu nadawał kataryniarz, który wygrywaną muzyką przeniósł nas Warszawy tamtych lat.                                                   
                    W drugim dniu zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Historii Żydów Polskich- Polin, gdzie prześledziliśmy 1000 lat historii Żydów na ziemiach polskich. Poznaliśmy opowieści o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach, a także historie o miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce. Dotarliśmy do informacji znanych z kronik i gazet oraz tych znanych z ulic żydowskich dzielnic. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy przebywać w strefie eksperymentowej z blisko dwustoma eksponatami ze świata przyrody i fizyki. Każdy z eksponatów dostarczał nam nowych wrażeń, a także wiedzy. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była wizyta w teatrze robotycznym, w którym roboty wcieliły się w role aktorów i zaprezentowały nam krótki spektakl. Pobyt w Centrum Nauki Kopernik był dla nas inspirującym i wciągającym spotkaniem z nauką. Ostatnim etapem naszego pobytu w Warszawie był spacer w Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej.  Jest to elegancka aranżacja złożona z rabat kwiatowych, szklarni, ogrodów ziołowych i trawników na dachu biblioteki uniwersyteckiej. Późnym wieczorem, 7 czerwca wróciliśmy do Złotnik. Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki - z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

             

            Wycieczka do Krakowa

                      06.06.2023 roku uczniowie klas I – III wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego, położonego na terenie krakowskiego Lasu Wolskiego na wzgórzu Pustelnik. Uczniowie mogli podziwiać bardzo wiele ciekawych gatunków zwierząt m.in. małpy, lwy, tygrysy, żyrafy, słonie, zebry oraz wiele ptaków drapieżnych. Następnie udaliśmy się na spotkanie z panią przewodnik, która zaprowadziła uczniów na Zamek na Wawelu, gdzie spacerowaliśmy po dziedzińcu oraz zeszliśmy Smoczą Jamą nad Wisłę. Po wyjściu z jaskini dzieci zobaczyły pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem. W drugiej kolejności wybraliśmy się na Rynek Główny, gdzie uczniowie poznali najważniejsze zabytki Krakowa: Barbakan, Bramę Floriańską, ul. Floriańską, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz pomnik Adama Mickiewicza. Etapem kończącym zwiedzanie Rynku był wspólny posiłek i chwila oddechu. Wycieczka chociaż jednodniowa dała dzieciom wiele radości i pewien zastrzyk wiedzy. Pełni pozytywnych wrażeń, zaopatrzeni w pamiątki i upominki dla najbliższych wróciliśmy do domu.

             

            DZIEŃ PRZYJAŹNI

            Dziś w naszej szkole odbył się Dzień Przyjaźni. Obchody tego dnia rozpoczęło rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego ,,W kilku strofach o przyjaźni", w którym to młodzi ludzie próbowali swoich sił pisząc wiersze o przyjaźni. Pani pedagog przygotowała dla dzieci materiały, które miały służyć podjęciu refleksji na temat cech prawdziwego przyjaciela i przepisu na przyjaźń. Po części oficjalnej nastąpiła sesja zdjęciowa w instagramowej ramce, podczas której można było zrobić sobie zdjęcie ze swoim przyjacielem.