• Aktywna Tablica

          • Uroczystość z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

          • Pamięć wiecznie żywa


            W Szkole Podstawowej w Złotnikach 7 listopada br. odbyła się wieczornica patriotyczna dla uczczenia 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 65. rocznicy rozstrzelania zakładników przed budynkiem szkoły.

            Uroczystość rozpoczęła dyrektor Teresa Waręda, która przywitała przybyłych gości, m.in. wójta Gminy Mielec – Władysława Ochalika, radnych – Andrzeja Kędziora i Jana Duszkiewicza, ks. proboszcza Waldemara Cioska, sołtysa wsi Złotniki – Eugeniusza Pyzia oraz świadków wydarzeń sprzed 65 laty – ks. kanonika Eugeniusza Kowalczyka, Edmunda Maziarza, Ireneusza Indyka
            i Józefa Duszkiewicza.

            Po słowie wstępnym uczniowie zaprezentowali lekcję historii, ukazując długą i żmudną drogę Polaków ku niepodległości. Dzieci, nie tylko pięknymi, wzruszającymi recytacjami i pieśnią, ale także galowym strojem, dali wyraz swojemu patriotyzmowi. Podczas występów w śpiew pieśni włączyli się wszyscy zgromadzeni na widowni.

            Po słowno – muzycznej inscenizacji głos zabrali zaproszeni goście, dziękując pani dyrektor i nauczycielkom, które przygotowały młodzież (Marzenie Rysiak, Marcie Kędzior, Ewie Kawie i Katarzynie Olejarz) oraz uczniom za zaangażowanie w patriotyczne przedstawienie. Jednocześnie podkreślili jego wartość dydaktyczną, wychowawczą i artystyczną.

            Druga część uroczystości związana z tragicznymi wydarzeniami z 1943 r. rozpoczęła się od wspomnień naocznych świadków, którzy podzielili się swoimi przeżyciami z tamtych dni. Dramat rozpoczął się 2 XI 1943 r. od rozstrzelania przez partyzantów dwóch „granatowych” policjantów. Ludność cywilna w obawie przed pacyfikacją wsi uciekła do sąsiednich miejscowości lub ukryła się w domach. W zemście za akcję partyzantów, na drugi dzień 3 XI 1943 r. Niemcy przywieźli z więzienia w Rzeszowie zakładników, których rozstrzelali w pobliżu budynku szkoły. Życie stracili:

            Rudolf Auriga - kierownik szkoły w Rzeszowie

            Władysław Kyc – prof. gimnazjum w Rzeszowie

            Bronisław Pryjda – sędzia, prawnik z Dębicy

            Rudolf Pryjda – prawnik z Dębicy

            Józef Czernik – rolnik

            Stanisław Drupka – rolnik

            Franciszek Gut – rolnik

            Stanisław Ożóg – rolnik

            Franciszek Sieradzki – rolnik

            Jan Różański – dyżurny ruchu z Dębicy.

            Po wyzwoleniu Złotnik spod okupacji hitlerowskiej, 27 X 1944 r. przeprowadzono ekshumację zwłok rozstrzelonych zakładników. Rodziny czterech ofiar zabrały zwłoki, aby pochować je w swojej miejscowości. Pozostali spoczęli na cmentarzu parafialnym w Mielcu. Dla upamiętnienia tej tragedii ludność Złotnik na budynku miejscowej szkoły wmurowała pamiątkową tablicę, a na cmentarzu postawiono obelisk z nazwiskami ofiar.

            Wszyscy zgromadzeni na sali w ciszy i skupieniu wysłuchali przejmujących relacji osób opowiadających. Następnie odbył się uroczysty apel poległych. Pod pamiątkową tablicą uczniowie szkoły zapalili znicze (przed uroczystością udali się na cmentarz, chcąc upamiętnić tamte wydarzenia). Rocznicowa wieczornica zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego.


            Opracowała K. Olejarz