• Aktywna Tablica

          • Jak uczyć się języka angielskiego?-poradnik dla ucznia i rodzica

          • Odkąd istniało szkolnictwo istotną rolę odgrywała w nim nauka języka obcego. Nauczanie języka angielskiego jest istotnym elementem programu szkolnego w świetle przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Język angielski jest powszechnie uważany za międzynarodowy język komunikacji w transporcie, handlu, przemyśle, sztuce, sporcie, szkolnictwie wyższym, w  świecie polityki, wojskowości, a także w turystyce i rozrywce.
            W świetle powyższych argumentów rozpoczęcie nauki języka obcego w kl. IV, a nawet wcze
            śniej, daje dziecku okazję do zdobycia rzetelnej wiedzy o tym języku, w wieku, w którym nauka języka jest naturalnym elementem rozwoju dziecka.

            Jak uczyć się języka angielskiego- wskazówki i porady dla uczniów.

            Przede wszystkim należy starać się otaczać językiemobcym co dzień, nawet żyjąc w kraju, w którym się tego języka nie używa. Można to robić w różnych sytuacjach życia codziennego, m.in. poprzez czytanie w języku angielskim opisów produktów, otaczających nas reklam, tytułów sztuk/filmów, bywanie w instytucjach promujących kulturę i język angielski. Polecam oglądanie filmów w wersji oryginalnej, szczególnie kreskówki, których język jest prosty i łatwy. Polecam również słuchanie kaset (chociażby tych do podręcznika szkolnego).Wielu ciekawych słów można się nauczyć z tekstów piosenek. Proponuję wchodzić na czaty obcojęzyczne w internecie (wskazana kontrola rodzica) i próbować się komunikować. Polecam czytanie książek w oryginale (szczególnie bajek), które dostosowane są do poziomu podstawowego. Warto również korzystać z programów multimedialnych z tekstami,
            z ćwiczeniami leksykalnymi i gramatycznymi. Chociaż trudno nauczyć się z nich mówienia, znakomicie wspierają naukę języka, wzbogacając zasób słownictwa i struktur.

            Jak uczyć się słówek?

            Wizualizując je, czyli wyobrażając sobie każde słowo w głowie. Np. myślimy strongi widzimy muskularnego mężczyznę. Najlepiej uczyć się słów całymi frazami .Np. nie wkuwamy samego słowa kino, ale np. iść do kina. Od razu zapamiętamy czasownik iśći zaimek do. Zapiski uzupełniaj odwzorowaniami graficznymi, rysunkami. Polecam prowadzenie dodatkowych zeszytów, zwrotów i wyrażeń. To ważne ,aby mieć wszystkie notatki
            w jednym miejscu, a nie na lu
            źnych kartkach. Przy robieniu notatek korzystaj z kolorowych długopisów-to naprawdę ważne. Wieszaj w domu na różnych przedmiotach kartki z ich angielskimi nazwami albo np. rysunki owoców z ich angielską nazwą. Spróbuj wykonać prostą potrawę np. angielskie śniadanie, sałatkę grecką wg przepisów w języku angielskim-poznasz nazwy składników.

            Jak uczyć się gramatyki?

            Trudno uczyć się suchych reguł czy tabel. Gramatykę podobnie jak słówka najlepiej zapamiętywać w kontekście, za pomocą przykładowych zdań.


            Pamiętaj:

            • w nauce języka angielskiego najważniejsza systematyczność, ucz się języka codziennie choćby po kilkanaście minut (oczywiście im więcej tym lepiej)
            • zadania odrabiaj w tym dniu , w którym zostało ono zadane ,kiedy pamiętasz jeszcze wyjaśnienia nauczyciela
            • zorganizuj sobie własny warsztat pracy- tj. miejsce do nauki, dobry słownik (firmy, które wydają dobre słowniki to Oxford University Press, Longman, Collins, PWN), podręczniki, książki, kasety, gry edukacyjne.
            • nigdy nie mów, że nic nie jest zadane-jeśli naprawdę wszystko umiesz, do czasu nauki dolicz np. programy telewizyjne w języku obcym, literaturę, czasopisma(np. Easy English, English Junior),komputerowe gry edukacyjne.

            Jak zmotywować dziecko do nauki języka angielskiego-porady dla rodziców.

            Obowiązkowa nauka języka obcego w szkole podstawowej w świetle reformy oświaty jest w klasach IV-VI w wymiarze dwóch lub trzech godzin tygodniowo z możliwością wprowadzenia nauki języka obcego już w klasach I-III. Należy jednak zauważyć, że uczniowie od 10-13 roku życia nie stanowią spójnej grupy pod względem rozwojowym.
            Uczniowie 10-letni to jeszcze dzieci, które lubią zabawy tematyczne, rysowanie, śpiewanie. Dzieci te mają na ogół dobrą pamięć mechaniczną i łatwość powtarzania ze słuchu, nie mają one jednak dużej motywacji do nauki języka obcego(nie w pełni rozumieją wartość tej nauki).
            Z kolei uczniowie 11-13 letni zaczynają już sobie zdawać sprawę z przydatności znajomości języka obcego. Jednakże w tym momencie pojawia się inna trudność. Ze względu na wchodzenie w ten etap rozwoju, w którym dzieci przemieniają się w dorosłych pojawiają się liczne problemy emocjonalne oraz potrzeba niezależności
            i akceptacji, nie ze strony rodzica i nauczyciela, ale ze strony rówie
            śników i młodzieży starszej. Wymaga to szczególnych umiejętności, aby rozbudzić w tych uczniach zainteresowanie przedmiotem i uświadomić im ,że być może od ocen z tego właśnie przedmiotu będzie zależała ich przyszłość.
            Istotną rolę w pozytywnym motywowaniu uczniów mogą odegrać rodzice, ponieważ to dom jest miejscem, gdzie dziecko spędza najwięcej czasu i z którym jest bardziej związane emocjonalnie.
            Najważniejsze jest zachęcanie dziecka do nauki przez wszelkie logiczne argumenty i dobry przykład. Życie codzienne we współczesnym świecie stwarza wiele sytuacji, w których język angielski okazuje się przydatny np. telewizja kablowa i satelitarna, gry komputerowe, relatywnie większa niż kiedyśmożliwość wyjazdów zagranicznych, dostępność obcojęzycznych czasopism i literatury. Można zasugerować dziecku zapoznawanie się z tekstami piosenek zagranicznych piosenkarzy w oryginale czy wartość znajomości języka obcego dla wykonywania przyszłego wymarzonego zawodu ze względu na możliwość podjęcia pracy za granicą i wyjazdów służbowych. Nie bez znaczenia jako argument jest też moda (cośczym można zaimponować rówieśnikom). Chwila gdy dziecko zaczyna się uczyć języka może być też okazją dla rodzica aby sam podjął naukę języka lub odświeżył swoją wiedzę.
            Przy zachęcaniu i motywowaniu ucznia ważne jest aby rodzice zdawali sobie sprawę z realnych możliwości dziecka. Od osób wykazujących brak zdolności językowych trudno wymagać szybkiego i pełnego opanowania języka, ale z drugiej strony nie znaczy to, że dziecko niezdolne można całkowicie usprawiedliwić, bądź niepowodzenia dziecka od razu tłumaczyć słabymi zdolnościami. Przez pochwałę ,zachętę i wspólna naukę można zmobilizować dziecko tak, aby poznało przynajmniej podstawy języka i umiało kiedyśprzetłumaczyć ze słownikiem prosty tekst. Ponadto rodzic, który uważnie obserwuje swoje dziecko wie, jaki jest jego styl uczenia się: czy jest wzrokowcem i musi dużo pisać i czytać, słuchowcem-który uczy się mówiąc i słuchając, czy kinestetykiem, który najlepiej uczy się przez aktywność fizyczną. Badania wykazują, że najwięcej jest wzrokowców i słuchowców. Dziecku o określonych skłonnościach można pomóc podpowiadając lub organizują odpowiednie formy pracy, pisanie, słuchanie, czy gry edukacyjne.

            Kolejną istotną sprawą jest zorganizowanie dziecku warsztatu pracychodzi tu przede wszystkim o miejsce do nauki oraz niezbędne pomoce: głównie zeszyt przedmiotowy, zeszyt ćwiczeń, podręcznik a w dalszej kolejności dobry słownik, kasety, czasopisma , komputer i gry edukacyjne, ewentualnie dodatkowe kursy językowe. Rodzice mogą dopomóc dziecku w nauce poprzez przypominanie ,aby na lekcji uważnie słuchało i wykonywało polecenia nauczyciela i wykorzystywało czas na naukę ,szczególnie jeśli rodzice sami nie są w stanie pomóc dziecku. Można to osiągnąć przez pochwałę i zachętę ale też przez codzienne kontrolowanie dziecka czy ma uzupełniony zeszyt i ćwiczenia i czy pracuje w domu. W nauce języka najważniejsza jest systematyczność. Zadania powinien odrabiać w tym dniu ,w którym zostało ono zadane. Uczeń zawsze ma do opanowania materiał ustny ,słowa, zwroty, gramatyka. Nie może więc twierdzić że nic nie jest zadane.

            Uczenie się języka obcego przez dziecko w znacznym stopniu przypomina się uczenie języka ojczystego, gdzie dziecko wcześniej słucha, kojarzy i wykonuje polecenia, a mówić zaczyna kiedy czuję się do tego gotowe.

            Mała porada, jak kupić dobry słownik i na co zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim słownik powinien posiadać prawidłową transkrypcję fonetyczną czyli każde słowo powinno zawierać objaśnienie w nawiasie jak je wymawiać. Dobre słowniki zawierają dodatki np. wykaz czasowników nieregularnych, nazwy geograficzne, wykaz imion. Warto zaopatrzyć dziecko w taki słownik. Firmy, które wydają dobre słowniki to: Oxford University Press, Longman, Collins, Cambridge, PWN.W sklepach można też zakupić wiele czasopism do nauki języka np. Easy English, English Junior. Warto też zaopatrzyć ucznia w podręcznik do gramatyki z wyjaśnieniami po polsku.

            Bibliografia


            1.”Program nauczania języka angielskiego dla klas IV-VI szkoły podstawowej” A. Dzierżawska- Wyd. PWN.
            2.Jak się samodzielnie uczyć języka- A. Łukawska.
            3.”Jak wciągnąć dziecko w naukę języka obcego.P. Dżereń.
            4.”Program nauczania języka angielskiego. M. Ellis, M. Niesobska, A. Rak. Oxford University Press .
            5.”The Practice of English Language Teaching.J. Harmer.
            6.”Jak uczyć języka angielskiegoC. Edelman. Wyd. Lektor.

            Referat opracowała Małgorzata Malicka