• Aktywna Tablica

          • Wracamy do baśni i bajek

          • W ostatnim czasie dużo mówi się o potrzebie czytania dzieciom książek. W dobie telewizyjnych kreskówek i gier komputerowych zapomina się, że czytanie bajek sprawia dziecku nie tylko ogromną radość, rozwija wyobraźnię, bogaci zasób słownictwa, wzbogaca sferę przeżyć, ale również pozwala obcować z żywym człowiekiem, dzielić się spostrzeżeniami i przeżyciami, zadawać pytania i uzyskiwać na nie odpowiedzi.

            Telewizyjne medium wyparło książkę, prasę i bezpośrednie kontakty rodziców z dziećmi ich wspólne spacery czy wyprawy do kina. Czytanie książek przez dorosłych, gesty przy tym okazywane dziecku np. przytulenie, całus, uśmiech budzą w nim poczucie bezpieczeństwa, zaufanie
            i miło
            ść do otaczającego świata, ludzi, a przede wszystkim budują pozytywny obraz samego siebie.

            Szczególnie ważny jest kontakt z książką u dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Sposoby oddziaływania na dzieci w tym czasie, kształtowane nawyki, umiejętności i zdobywana wiedza, często się utrwalają i ujawniają w postawach człowieka dorosłego.

            Warto zatem wyrobić nawyk czytania i zapał do książek czytając dziecku na głos.

            Aby ten nawyk prawidłowo ukształtować ogłosiliśmy w naszej szkole konkurs Baśnie, bajki, bajeczkicelem, którego jest zapoznanie z treścią dziesięciu baśni i bajek pochodzących z różnych krajów. Wybór nie był przypadkowy, bowiem od dawna znany jest pogląd , że baśnie wszechstronnie wpływają na osobowość dziecka. Z tego powodu możemy postawić ją w rzędzie środków kształtujących poglądy, zapatrywania
            i formy postępowania.

            Baśnie i bajki istnieją od pradziejów. Ich źródłem są oryginalne ludowe opowieści, które od wieków przekazywane były po wsiach, krążyły przekazywane z ust do ust, przechodząc z pokolenia na pokolenie, spełniając funkcję wychowawczą.

             Motywy z ludowych opowieści często się powtarzają, co świadczy o tym, że wędrują one we wszystkich kręgach kulturowych. Biedne Kopciuszki, na które czeka gdzieśpiękny królewicz, głuptaski zdolne udowodnić, że ich niesprawiedliwie oceniono można spotkać w zaczarowanym świecie pod różnymi szerokościami geograficznymi. Dlatego do konkursu wybrałyśmy baśnie pochodzące z różnych stron, aby ukazać ich uniwersalną zasadę: Na dobrych i sprawiedliwych zawsze czeka nagroda.

            Współcześni psychologowie skłaniają się ku tezie, że baśńoddziaływuje na wyobraźnię dziecka, pozwala wczuć się w motywy ludzi i ich przeżycia. Kształtuje stosunek do wartości moralnych. Uczy oceniać szlachetne cechy charakteru, a potępiać zło. Dobierając baśnie i bajki do konkursu kierowałyśmy się tymi założeniami i wybrałyśmy tylko te utwory, w który jest jasny przekaz wartości moralnych.

            Prezentacja baśni i bajek odbywa się w cyklu miesięcznym. W pierwszym tygodniu każdego miesiąca zawieszamy pytanie dotyczące treści oraz kolorową ilustrację przedstawiając charakterystyczną scenę z baśni zaplanowanej na dany miesiąc. SA one umieszczane na gazetce, która znajduje się w korytarzu szkolnym. .

            Dzieci z klasy drugiej i trzeciej baśnie czytają samodzielnie. Maluchom z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej pomagają nauczyciele (wychowawcy) oraz rodzice poprzez czytanie baśni lub opowiadanie. Zdobyte informacje dzieci zapisują na karteczkach (tytuł baśni, imię
            i nazwisko autora, własne imię i nazwisko, klasę oraz odpowiedź
            na pytanie miesiąca).Prawidłowe odpowiedzi dzieci umieszczają w pudełku.
            W ostatnim tygodniu każdego miesiąca (podczas przerwy) odbywa się losowanie. Dzieci, które zostały wylosowane, otrzymują brawa i nagrody. W tym dniu na gazetce z ilustracją umieszczony zostaje tytuł kolejnej ba
            śni miesiąca.

            Konkurs zainteresował dzieci i pobudził do poszukiwań w swoich zbiorach, baśni, z którymi dzieci chciały podzielić się ze swoimi kolegami. Po przeczytaniu treści wybranego utworu prowadziliśmy rozmowy, kto jest dobry, kto zły i za co spotkała go kara. Dodam, że do naszej zabawy włączyli się rodzice, którzy kupili swoim dzieciom zbiory baśni pod choinkę.

            Oprócz prezentacji baśni i bajek powzięłyśmy szereg działań umożliwiających prezentację zdobytych wiadomości. W czerwcu każda klasa zaprezentuje krótkie scenki z wybranych baśni i przeprowadzony zostanie konkurs ze znajomości ich treści. Pobudzałyśmy zainteresowanie dzieci baśniowym światemzapraszają do naszej szkoły aktorów, którzy z udziałem publiczności odgrywali nieznane uczniom bajki. Te spotkania były okazją do podpatrywania warsztatu pracy aktorów i zdobywania w małych dawkach wiedzy o teatrze.

            Widząc zaangażowanie u dzieci mogę stwierdzić, że spotkania z baśniami i bajkami nie były czasem straconym. Jeżeli poprzez nasz konkurs rodzice więcej czasu poświęcą na czytanie i opowiadanie baśni, to w rodzinach nie zniknie tradycja czytania do poduszki, a opowiadanie nie będzie rzadkością. Tak ukształtowany smak przyszłego czytelnika wyzwoli w nim chęć korzystania z książek, która jest miarą powodzenia
            w nauce i w życiu dorosłym.

            Referat opracowały Marzena Rysiak, Działowska Teresa