• O SZKOLE

          • Złotniki i okolice

          • Trochę o Złotnikach i okolicy.

            Wieś Złotniki leży “o krok” na północ od Mielca , w województwie podkarpackim . Pierwsza wzmianka o Złotnikach datuje się na przełomie XI i XII wieku. Wiemy, że w 1320 r. Złotniki stanowiły nazwę służebną, oznaczającą ludzi trudniących się wyrobem kosztowności dla dworu książęcego, w tym wypadku zapewne dla grodu w Połańcu. W 1510 r. pojawiła się w źródłach pierwsza wzmianka o Markowej Woli i Pogwizdowie. Na przestrzeni czasu można zaobserwować proces zlewania się trzech oddzielnych osad : Markowa Wola, Pogwizdów i Złotniki w jedną wieś zwaną Złotnikami.

             

            Co w okolicznych miejscowościach?

             

            Okolice Mielca obfitują w wiele miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym.

             

            Z uwagi na duże walory przyrodnicze i krajobrazowe, niemal cała wschodnia cześć gminy Mielec znalazła się w granicach Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowskiego obszaru Chronionego Krajobrazu obejmującego lasy ( w tym: rezerwat “Buczyna” opodal Mielca ) łąki, zadrzewia śródpolne i dolinę Wisłoki.

             

            W Wojsławiu obiektem godnym zainteresowania jest klasyczny dwór zbudowany w drugiej połowie XVIII w., a rozbudowany w latach 1910-1912. Park otaczający dwór istniał już w pierwszej połowie XVIII w.

             

            We wsi Rzochów zachował się do dzisiaj rynek ( niegdyś to było miasteczko ). Z zabytków godny uwagi jest również drewniany kościółek z XIX wieku.

             

            W Rzemieniu podziwiać można: starą gotycką wieżę obronną “turris”z XV wieku, otoczoną czterobastionowym wałem ziemnym z bramą wjazdową i zwodzonym mostem oraz przylegające od północy podzamcze zwane przygródkiem, otoczone w XVII wieku dodatkowymi urządzeniami obronnymi, jak też fosą. Z historycznych źródeł wynika, że zamek wzniesiono już w początkach XV wieku.

             

            W Przecławiu zabytkową budowlą jest renesansowy zamek. W XIX w. obiekt ten został przebudowany przez Rejów na okazały zamek w stylu neogotyku angielskiego. Do jednego z narożników przylega neogotycka wieżyczka z 1880 r. W Przecławiu znajduje się ponadto późnogotycki kościół parafialny z XVI w. , kościółek św. Bernardyna z XVIII w. oraz oficyna z XIX w.

             

            We wsi Zgórsko usytuowany jest kościółek modrzewiowy z 1761 r. Ołtarz główny wykonany jest w stylu barokowym, a dwa boczne w stylu rokoko. Na uwag? zasługuje stara dzwonnica z XVIII w., o trzech arkadach na dzwony.

             

            W Chorzelowie pseudogotycki kościół zbudowany został w 1910 r. na miejscu poprzedniego, drewnianego z 1667 r. Ze starej budowli przeniesiono renesansowe ołtarze oraz dwa dzwony z gotycką inskrypcją. Zaś miejscowa kaplica pochodzi z 1850 r. Zachowały się także pozostałości zespołu dworskiego - murowany dwór z XVII w. W Chorzelowskim dworze znajdowała się biblioteka oraz cenne archiwum rodowe Tarnowskich. Niestety w czasie pożaru zbiory uległy zniszczeniu.

             

            We wsi Tuszów Narodowy 20 maja 1881 roku urodził się generał Władysław Sikorski, premier emigracyjnego rządu polskiego podczas okupacji hitlerowskiej oraz naczelny dowódca polskich sił zbrojnych na Zachodzie.

             

            Jedną z najstarszych osad są Gawłuszowice. Znajduje się tu stary kościół modrzewiowy z XVII w. Zbudowano go w 1677 r. i należy on do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce.

             

            W Baranowie Sandomierskim na trasie Mielec – Tarnobrzeg renesansowy zamek zwany “małym Wawelem” wraz z zabytkowym zespołem parkowym.