• O SZKOLE

Krótka historia szkoły

Założona została prawdopodobnie w 1869 roku. Działkę pod budowę szkoły podarowała hr. Karolina Tarnowska, ówczesna właścicielka Chorzelowa.

W 1906 nauczyciel (tylko jeden był w tym czasie w Złotnikach) Jan Gniewek, rozpoczął starania o budowę nowej szkoły.

Budowę rozpoczęto 30 lipca 1910 roku, a ukończono z końcem sierpnia 1911 roku. 7 października 1911 roku poświęcenia nowej szkoły dokonał ks. Franciszek Pawlikowski.

W latach następnych uczęszczało do szkoły w Złotnikach około 100 uczniów. Jak wynika z zapisów w pozostałościach starej kroniki w roku szkolnym 1926/27 w szkole w Złotnikach uczyło się 7 roczników. Liczba uczniów w tym czasie wynosiła 79. Uczyło w niej dwoje nauczycieli.

Figura Serca Pana Jezusa znajdująca się obok szkoły została wybudowana w miesiącu czerwcu i lipcu 1928 roku ze składek mieszkańców Złotnik.

Uczono, obchodzono rocznice, przygotowywano przedstawienia, aż nadszedł rok 1939, a wraz z nim II wojna światowa. Na uwagę z tego okresu zasługuje wydarzenie z dnia 2 listopada 1943 roku, kiedy to obok szkoły w Złotnikach zostali zastrzeleni dwaj granatowi policjanci. Niemcy, w odwecie za ich zabicie, przywieźli następnego dnia do Złotnik dziesięciu zakładników z więzienia w Rzeszowie, na których dokonali mordu. To wydarzenie mieszkańcy Złotnik uczcili wmurowaniem 1966 roku tablicy pamiątkowej na frontowej ścianie szkoły.

Dzień 6 sierpnia 1944 roku był dniem wyzwolenia Mielca i okolic w tym także Złotnik. Po wojnie szkołę należało wyremontować. Szkoła była bardzo zniszczona. W dniu 15 listopada 1946 roku na wiejskim zebraniu postanowiono zebrać pieniądze wśród mieszkańców Złotnik na potrzeby szkoły. Zebrano fundusze i wykonano najbardziej potrzebne prace. W roku szkolnym 1948/49 w szkole było sześć klas i dwoje nauczycieli, w roku następnym 7 klas i troje nauczycieli. W 1949 roku rozpoczęto budowę nowego budynku gospodarczego, który był ukończony w 1950 roku. W 1954/55 roku przydzielono do szkoły czwartego nauczyciela. Zmiany przyniósł rok 1957. Do szkoły doprowadzono elektryczność. Od 1958 roku w szkole pracuje pięcioro nauczycieli. Do roku 1960 dzieci uczyły się religii w szkole. Od roku szkolnego 1962/63 uczy w szkole już 7 nauczycieli. W tym samym roku był prowadzony kurs wieczorowy dla dorosłych w zakresie siódmej klasy szkoły podstawowej. Uczęszczało 13 osób.

W latach 1965-68 rozbudowano szkołę. W roku szkolnym 1970/71 zostaje wprowadzone ognisko przedszkolne, do którego uczęszczają 6-ciolatki. Zajęcia w ognisku odbywają się trzy razy w tygodniu po 3 godziny dziennie tj. 9 godzin tygodniowo.

Rok szkolny 1972/73 przynosi następne zmiany. Wprowadzono do szkół podstawowych funkcję dyrektora szkoły. Kierownicy szkół zostali przemianowani na dyrektorów szkół.

W ognisku przedszkolnym została zwiększona liczba godzin. Zajęcia odbywały się codziennie po 3 godziny. Na placu szkolnym wybudowano boisko do piłki ręcznej.

Wraz ze zmianą podziału administracyjnego kraju nastąpiła reorganizacja systemu szkolnego. W miejsce Wydziałów Oświaty przy Powiatowych Radach Narodowych utworzono Szkoły Gminne, pod które należały wszystkie szkoły z terenu gminy. Władzę oświatową sprawują gminni dyrektorzy szkół. W roku szkolnym 1973/74 nastąpiła reorganizacja Szkoły Podstawowej w Złotnikach. Szkoła Podstawowa w Złotnikach staje się ośmioklasową szkołą zbiorczą do której uczęszczają uczniowie ze Złotnik i sąsiedniego Chrząstowa, gdzie pozostała szkoła filialna.

W roku 1989 następują ważne zmiany w państwie. Zmienia się ustrój kraju z socjalistycznego na demokratyczny. Do szkoły zostaje przywrócona nauka religii.

1 stycznia 1994 r. Gmina Mielec przejęła prowadzenie szkół podstawowych. W następnych latach dokonano gruntowego remontu i przebudowy budynku szkoły. Dzięki temu baza lokalowa i dydaktyczna szkoły nie odbiega od standardów krajowych.

Tak szkoła funkcjonowała tylko do 31 sierpnia 2012 roku. Radni Gminy Mielec 12 kwietnia 2012 roku na XX sesji zadecydowali o jej likwidacji. Niestety, nie wystarczyło głosów radnych, którzy docenili rolę naszej szkoły w środowisku.

Szkoła dalej żyje! 1 września 2012 roku rozpoczęła działalność Społeczna Szkoła Podstawowa w Złotnikach oraz Społeczne Przedszkole "Promyczek" w Złotnikach. Obie placówki prowadzi Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego w Złotnikach, które zawiązało się 25 lutego 2012 roku. W taki sposób społeczeństwo Złotnik zdało egzamin z dojrzałości społecznej i dało świadectwo, że lata spędzone w Tej Naszej Szkole ukształtowały odpowiedzialnych i mądrych Polaków.