• Realizowane projekty

          • Ożywić pola

          • Program  organizowany  jest przez "Łowca Polskiego" we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, Lasami Państwowymi i Zarządem Głównym Polskiego Związku Łowieckiego i  skierowany do młodzieży. Jego  celem jest wzmacnianie wrażliwości ekologicznej młodych ludzi i edukacja ekologiczna młodzieży szkolnej.

            Główne zadania programu, to  obok zadania zakładania nowych remiz śródpolnych, pielęgnacja remiz założonych wcześniej, remiz dziko rosnących oraz obserwacja  życia przyrodniczego w ww. remizach. Program  nakierowany został również  na temat ratowania populacji zagrożonych gatunków  w Polsce.

            Kolejne edycje programu przebiegały pod hasłem: "Ożywić pola 2006. Rok kuropatwy". „Rok bobra”, „Rok cietrzewia”, "Rok zająca".

            W "Roku zająca" uczniowie Naszej Szkoły otrzymali nowoczesne, wykorzystujące informatyczne zdobycze XXI wieku, pomoce edukacyjne, takie jak gra na telefon komórkowy "Zając Maciuś", audiobook (do ściągnięcia ze strony WWW.ozywicpola.pl) o zającu czy gra komputerowa "Życie głuszca", przekazana uczestnikom programu "Ożywić pola" przez partnera programu – Fundację Ochrony Głuszca oraz wiele filmów edukacyjnych o życiu bobra i zająca oraz plansze edukacyjne.

            Edycja szósta to program pod hasłem "Ożywić pola 2010-2011. Rok sarny" i realizowana jest  w okresie od jesieni 2010 roku do grudnia 2011 roku – także po to, by szkołom uczestniczącym w programie dać możliwość dwukrotnego działania w terenie, wiosną i jesienią 2011 roku i tym samym wzbogacić efekty ekologiczne programu.

            Nasza Szkoła zgłosiła się do udziału w ww. edycji i ustaliła  do zrealizowania tego programu zadania:

            - wyspowe nasadzanie drzew i krzewów, czyli tworzenie tzw. remiz śródpolnych,

            - wzbogacanie ekotonów polno leśnych,

            - stworzenie bardzo korzystnych warunków żerowych i osłonowych dla zwierząt bytujących w naszych polnych ekosystemach (zające, kuropatwy, bażanty, sarny, ptactwo śpiewające itd.),

            - pielęgnacja (i dosadzenia dodatkowych roślin) już istniejących remiz,

            - ważnym elementem programu – zgodnie z hasłem "Rok sarny" – będzie przeprowadzenie przez Naszą Szkołę zajęć lekcyjnych (ew. z udziałem myśliwych) na temat sytuacji sarny w Polsce, a także lekcji poświęconej ochronie zagrożonych gatunków zwierzyny drobnej, aby uczulić młodzież szkolną na sytuację sarny i innych zwierząt bytujących na terenach polnych.

            - kolejnym zadaniem będzie zbieranie żołędzi i kasztanów, które następnie będą przekazywane kołom łowieckim na dokarmianie zwierzyny w okresie zimowym.

             Marta Zalot

            nauczyciel przyrody