• Realizowane projekty

          • Projekty, akcje, programy

          • Pomoc dla Mai

            Maja pochodzi z Mielca i jest bardzo chora. Przeszła juz kilka operacji, ale aby mogła samodzielnie chodzić potrebne są kolejne, badzo kosztowne. Jej rodzice rozpoczęli walkę o przyszłe życie swojej córki. Organizują różne akcje iproszą różne insytuje o wparcie. Nasza szkoła i przedszkole również włączyło się w pomoc charytatywną. Nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie zorganizowali Kiermasz Charytatywny"Razem dla Mai" w naszej szkole. W kiermaszu wzięły udział osoby, które dobrowolnie, bezinteresownie chciały nieść pomoc drugiemu człowiekowi, nie szczędiły wysiłków, poświęciły czas. Rodzice i uczniowie przygotowali wiele pysznych ciast a potem wzięli udział w kiermaszu hojnie płacąc za wspaniałe wypieki.Dzięki ofiarności i wielkoduszności osób, które wsparły naszą akcję mogliśmy wesprzeć finansowo chorą Maję. Razem udało nam się zebrać 1330,40 zł. Zebrane pieniądze przekazaliśmy na operację Mai.

             

             

            POMOC DLA FILIPKA

            Filipek Bieś z gminy Przecław urodził się z wadą rączek. Jego rodzice rozpoczęli walkę o jego przyszłe życie. Już wiadomo, że potrzebna będzie kosztowna operacja. Zorganizowali akcję celem, której jest pomoc w zbiórce środków na pilną operację Uczniowie naszej szkoły włączyli się do tej akcji. Zorganizowali zbiórkę maskotek i innych przedmiotów na loterię fantową.  W czasie festynu na rzecz Filipka sprzedawane były losy i w ten sposób zbierano pieniądze na operację. Nasi uczniowie uczestniczyli również w HeartChallenge „RAZEM DLA FILIPKA".  

              

             

            SZKOŁA DO HYMNU

            10. 11. 2022 r. społeczność szkoły wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 dyrekcja szkoły, przedstawiciele grona pedagogicznego oraz wszystkich klas, I reprezentanci Samorządu Uczniowskiego uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się w uczczenie 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            SZKOŁA PAMIĘTA

            Nasza szkoła włączyła się po raz kolejny do akcji „Szkoła pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

            W ramach akcji „Szkoła pamięta” nasi uczniowie
            •    odwiedzili  groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;    
            •    odwiedzili  lokalne miejsca pamięci i zgłębiali ich historię;
            •    zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej - miejsce zabicia Polaków
            •    uczestniczyli w apelu historycznym upamiętnaijącym bohaterów zamordowanych w naszej miejscowości
            •   uczestniczyli w wycieczce wycieczkę patriotycznej.

            PROJEKT MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

            Nasza szkoła brała udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, która została przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasi pierwszoklasiści zostali obdarowani wyprawkami.

            ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

            7 października to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Wydarzenie organizowane jest zawsze na przełomie września i października.
            W naszej szkole również świętowaliśmy jej znajomość. Uczniowie z klas IV - VIII rozwiązywali rebusy i ciekawe zadnia z tabliczką mnożenia.To zabawy utrwalały mnożenie i dzielenie pamięciowe. 
            Mamy nadzieję, że za sprawą tabliczki mnożenia pojawiły się uśmiechy na twarzach uczniów.

            PODZIĘKOWANIE

            Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, pracownikom, rodzicom a przede wszystkim uczniom  Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach, za przekazanie zebranych nakrętek dla Walecznego Adrianka. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na konto fundacji serce dziecka.

             https://www.sercedziecka.org.pl/potrzebuja-pomocy/8730-maziarz-adrian/

             

             

            MIEDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "EMOCJA"

            W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami przystąpili do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Emocja" mającego na celu rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych u dzieci i młodzieży. Inicjatywa skierowana jest do uczniów z terenu całego kraju oaz zagranicznych szkół polonijnych.

            Cele szczegółowe projektu :

            • kształtowanie postaw społecznych wśród dzieci,
            • dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi,
            • aktywizacja dzieci w kierunku zrozumienia emocji i uczuć innych osób,
            • budowanie przyjaznego klimatu integracji,
            • eliminowanie zachowań agresywnych,
            • wychowanie do wartości takich jak: empatia, wyrozumiałość, szacunek, wrażliwość.

            Na przełomie września i października uczniowie klas I – III  przystąpili do realizacji Pierwszego  Modułu w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”. Tematem wiodącym tego modułu była Kreatywność.  Celem zajęć było rozbudzenie w dzieciach wiary we własne możliwości, dostrzeganie swoich talentów i mocnych stron, rozwijanie wyobraźni oraz integracja zespołu klasowego poprzez zabawy. Uczniowie m.in. zaznaczali na termometrze uczuć swoje samopoczucie na zajęciach, przygotowali słoiki złości i radości, wysłuchali bajki „The Dot”, bawili się w kodowanie zapoznali się z terminem PJM (Polski Język Migowy). Wspólnie obejrzeli krótki filmik instruktażowy poznając kilka słów w języku migowym, m. in.: „dzień dobry”, „do widzenia”, „dziękuję”, „przepraszam” i „proszę”.

            W listopadzie i grudniu  uczniowie zrealizowali kolejny moduł w ramach projektu Emocja. Tym razem dla uczniów otworem stanęła Kraina Wyobraźni. Celem zajęć było pobudzanie wyobraźni twórczej, fantazji i kreatywności uczniów oraz rozbudzanie ich aktywności i chęci zaangażowania podczas zajęć. Uczniowie podczas zajęć słuchali opowiadania o „Żółtym baloniku” a następnie wykonywali pracę plastyczną pt.: „Mój balonik marzeń”. W tej formie aktywności dzieci wykorzystywały swoją fantazję i wyobraźnię. Samodzielnie dobierały odpowiednie kolory i elementy do pracy plastycznej.

            Moduł III realizowany był na przełomie stycznia i lutego. W tym czasie uczniowie klas I – III pracowali na materiale, który miał na celu rozwijanie umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji takich, jak: poszanowanie dla odmienności, otwartość i empatia, życzliwość, wrażliwość na potrzeby innych. Uczniowie podczas zajęć wysłuchali opowiadania o „Ciepłym i Puchatym” a następnie udzielali odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczyciela prowadzącego. Ponadto, podczas zabawy w ciepłe i puchate, dzieci miały okazję obdarzyć dobrym słowem swojego kolegę – swoją koleżankę.

            Od marca do maja  realizowany był ostatni IV Moduł  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”. W tym czasie uczniowie pracowali na materiale, który miał na celu podwyższanie poczucia własnej wartości, a także zrozumienia, co przeżywają inni ludzie. Przed rozpoczęciem zajęć uczniowie na termometrze uczuć określali swoje samopoczucie. Ponadto dzieci kontaktowały się z emocjami przez dźwięk. Uczniowie w ramach modułu Empatia obejrzeli film animowany „Grufolak” a następnie wzięli udział w dyskusji na jego temat. Dodatkowo dzieci zapoznały się z animacją związaną z empatią. W czasie trwania modułu IV dzieci  stworzyli również swoje słoiki wdzięczności, do których  wrzucali karteczki „za co jesteśmy wdzięczni…”.

            Udział w projekcie przyniósł uczniom wiele satysfakcji. Dzięki niemu dzieci coraz lepiej radzą sobie z emocjami. Potrafią je rozpoznawać i właściwie przeżywać.  

                                                                                 

             

            Razem na Święta

            Uczniowie naszej szkoły w ramach akcji charytatywnej „Pomóż udekorować hospicjum na święta,”  przygotowali piękne stroiki i ozdoby świąteczne. Dekoracje te zostały przekazane do Hospicjum „VITA –SPES” w Babulach. Zarząd i podopieczni składają serdeczne podziękowania za pomoc i trud włożony w wykonanie przepięknych dekoracji. Życząc przy tym zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. 

            Uczniowie  przyłączyli się również  do akcji – najmłodsi dla Żołnierzy, Straży Granicznej, Policjantów stojących na straży naszych granic. Organizatorem akcji była jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu oraz Stowarzyszenie Orzeł Biały-Strzelec.

             Głównym założeniem inicjatywy było wsparcie w okresie świątecznym służb mundurowych strzegących naszych granic. Nasi uczniowie wykonali piękne bożonarodzeniowe kartki z życzeniami, wyrażając w ten sposób swoją solidarność, radość i otuchę dla żołnierzy, policjantów, służb granicznych i leśnych. Kartki zostały przekazane na ręce służb mundurowych.

            Nasza szkoła włączyła się również do pomocy dla podopiecznych Centrum Opieki nad dzieckiem w Skopaniu. Zbiórka trwała przez cały grudzień. Udało się zebrać artykuły spożywcze, środki czystości inne potrzebne rzeczy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i szczodrości społeczności szkolnej mogliśmy się przyczynić do zadowolenia dzieci ze Skopania. Otrzymaliśmy podziękowanie od dyrektora.

             

                

            Miedzyszkolna wymiana kartek bożonarodzeniowych w j. niemieckim.

            Uczniowie klasy VII i VIII realizowali mini projekt   " Międzyszkolna wymiana kartek bożonarodzeniowych w j.niemieckim" Własnoręcznie wykonane kartki zostały wysłane do kilkunastu szkół podstawowych. My również otrzymaliśmy życzenia świąteczne ze szkół z różnych stron Polski.

             

            Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności

             

            Prezydent Andrzej Duda oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają do włączenia się w kolejną edycję akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. To hołd dla ofiar, a jednocześnie wyraz pamięci o tragicznych wydarzeniach, zapisanych na kartach historii narodu polskiego. Dokładnie 40 lat temu w Polsce został wprowadzony stan wojenny przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Nasza szkoła włączyła się do tej akcji.

             

            Każdego roku 13 grudnia o godz. 19. 30 Polacy zapalają znicze w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej. Świece te są symbolem pamięci o wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku stanu wojennego. 
            Przedsięwzięcie nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W oknach swoich domów stawiali symboliczne świece, aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami.39 lat temu symboliczne światełko pojawiło się również w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W ten sposób solidarność z rodakami cierpiącymi w kraju wyraził papież Jan Paweł II.

             

            Szkoła do hymnu

            Zgodnie z tradycją w naszej szkole – uczniowie i nauczyciele, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości tj. 10.11.2021 o symbolicznej godzinie 11:11 na holu  szkoły zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

            W ten sposób po raz  kolejny  włączyliśmy się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdzie uczniowie z całej Polski w tym samym czasie wspólnie śpiewają hymn z okazji Święta Niepodległości .

             

             

             

            Mała książka - wielki człowiek

             

              Nasza szkoła włączyła się w kampanię społeczną „Mała książka - wielki człowiek”, organizowaną przez Instytut Książki. Kampania w tym roku,  skierowana  jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Jej celem jest zachęcenie pierwszoklasistów  do czytania,  rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, aż w końcu  do czerpania przyjemność z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
            Każdy pierwszoklasista naszej szkoły otrzyma  pakiet książeczek: „Pierwsze abecadło” oraz „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem”. Do książeczek został  dołączony alfabet Iwony Chmielewskiej. Książeczki zostany wręczone uczniom. 

            Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka

             

            XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            1 października 2021 roku odbywał się XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
            Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.

            Już kilka dni wcześniej na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty zachęcające do udziału w akcji oraz rymowanki przypominające tabliczkę mnożenia. W piątek tabliczka mnożenia była już obecna wszędzie. Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie  rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia. Kolorowali zakodowane obrazki, grali w gry związane z mnożeniem.

            Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.

             

             

             

            Misiowe podróże po Polsce - ogólnoplski projekt edukacyjny

             

            „ Cudze chwalicie, swojego nie znacie …” - tyle jest pięknych miejsc w Polsce, nieodkrytych, nieznanych...

             

                     W roku szkolnym 2020/2021 klasa III ze Społecznej Szkoły w Zlotnikach wzięła udział w projekcie " Misoiwe podróże po Polsce".

                     Projekt „Misiowe podróże po Polsce” powstał z myślą o najmłodszych uczniach klas I-III. Głównym celem projektu było poznanie miast, wsi oraz ciekawych miejsc w Polsce. W pierwszym tygodniu września ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu wyruszo w podróż 17 pluszowych misiów, a każdy pluszak  miał swój pamiętnik podróżnika. Misie zwiedzały cały kraj według ustalonego harmonogramu. Dwa razy w miesiącu każdy pluszak odwiedził dwie szkoły. Zadaniem szkoły (klasy), która  gościła misia było pokazanie jak najwięcej najważniejszych informacji o swoim mieście bądź okolicy.

            Do naszej klasy przyjechał Miś Agatka, z którym spędziliśmy wiele ciekawych chwil, m.in

            - Dzień Dziecka i zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach.

            - Wycieczka do Skansenu w Kolbuszowej

            - Szkolny Dzień Sportu

            - Wyjście na lody

            Miś Agatka towarzyszył dzieciom w codziennych zajęciach.

            Uczniowie klasy 3 uzupełniali pamiętnik misia podróżnika o ciekawostki oraz miejsca w Złotnikach, Mielcu oraz okolicach.

             

             

            “Dumni z Polski”

             

            W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klas IV -VIII  naszej szkoły uczestniczyli w programie „Dumni z Polski”!.  Jest to program edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości obywatelskiej wśród dzieci i młodzieży. Program promuje nowoczesny patriotyzm oraz postawy pro obywatelskie.
            Podczas zajęć on- line w aplikacji Microsoft Teams uczniowie dowiedzieli się:
            – Jakie prawa i obowiązki ma obywatel?
            – Dlaczego warto angażować się w działalność pro bono?
            – Jak planować swoją przyszłość?
            – Czym jest dobro wspólne i jak pracować na jego rzecz?
            – Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?

            uczestnicy programu rozmawiali o empatii, ekologii i tolerancji. Jesteśmy przekonani, że zajęcia pozwoliły szerzej zrozumieć i pojąć wartość i znaczenie patriotyzmu.

             

             

            Program „Działaj z imPETem”

             

            W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klas 1-3 wzięli udział w ogólnopolskim programie     pt. „Działaj z imPETem”. Głównym celem realizacji projektu było zachęcanie dzieci do segregacji odpadów, podkreślając przy tym, dlaczego jest to tak istotne. Szczególnie skupialiśmy się na segregacji butelek PET, które są tak powszechnie użytkowane w naszym gospodarstwie domowym.    Po zrealizowaniu zadań, uczniowie naszej szkoły przygotowali pracę plastyczną na konkurs  pt. „Lapbook z imPETem”. Wspólnie wykonaliśmy przestrzenną pracę plastyczną - ciężarówkę „Miecię”. Praca zawierała 3 koperty z grami: łamigłówkę sudoku zgodnie z zasadą „Odkręć, opróżnij, zgnieć”, puzzle oraz memory obrazkowe. Ponadto nasza „Miecia” zawierała eko ciekawostki, recykling butelek PET oraz przykładowe ponowne ich wykorzystanie. Praca wzięła udział w ogólnopolskim głosowaniu.   Niestety nie udało nam się zająć miejsca na podium, natomiast dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, zdobyliśmy aż 655 głosów! Dzięki temu znaleźliśmy się na 14 miejscu pod względem ilości głosów. W programie wzięło udział ponad 200 szkół!

             

            Projekt ''W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?''

            W roku szkolnego 2020/2021 uczniowie klasy III stali się na jakiś czas studentami uniwersytetu. I to nie byle jakiego, bo Uniwersytetu Dzieci. Wspólnie realizowali projekt edukacyjny "W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?"
            Cykl obejmował 8 tematów. Na początek przeprowadzone zostały zajęcia, dzięki którym dzieci mogły zapoznać się ze swoimi emocjami, dowiedziały się, co to takiego jest empatia oraz jak działać, żeby wpaść na świetny pomysł. Następnie zrealizowaliśmy 6 wybranych scenariuszy związanych z realizacją projektu. Dzieci otrzymały indeksy, w których ocenami były naklejki potwierdzające realizację poszczególnych tematów. Na koniec wspólnie wypełnialiśmy ankietę oceniając projekt.

             

            PROGRAM "GANG FAJNIAKÓW"

                W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klas I - III nasze szkoły wzięli udział w programie GANG FAJNIAKÓW organizowanym przez sieć sklepów " Biedronka". Celem programu było uczestniczenie w działaniach mających na celu ochronę przyrody;  zachęcanie i wdrażanie do eksperymentowania, obserwowania, poszukiwania oraz formułowania wniosków;  uwrażliwianie na piękno otaczającego nas środowiska przyrodniczego;  wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat;  umiejętność obserwacji faktów, zjawisk przyrodniczych, umiejętność formułowania wniosków, spostrzeżeń z nich wynikających; kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela;  kształtowanie wrażliwości słuchowej i koncentracji uwagi; zrozumienie tego, co się dzieje wokół nas. Uczniowie klas I -  III zapoznali się z czterema żywiołami jakimi są : Powietrze, Ziemia, Woda i Ogień. Na podsumowanie zajęć uczniowie wykonali indywidualne prace plastyczne każdego żywiołu.

             

             

            Międzynarodowy projekt edukacyjny "Emocja" wspierający rozwój emocjonalny i społeczny dzieci i młodzieży.

             

            W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klasy III realizowali miedzynarodowy projekt edukacyjny "Emocja". Celem głównym innowacji była aktywizacja dzieci na rozumienie emocji i uczuć innych osób, wychowanie do wartości, kształtowanie postaw społecznych, rozbudzanie wiary w siebie i własne możliwości.

            Innowację pedagogiczną „Emocja” realizowano w czasie zajęć dydaktycznych od 01.09.2020 do 10.06.2021 . Zajęcia odbywały się średnio 2-3 godziny podczas realizacji poszczególnych modułów. Wszystkim rodzicom i wychowawcom zależy na tym, aby wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych ludzi, samodzielnych i twórczych. Wprowadzenie dzieci w świat wartości moralnych, jest niezwykle ważne, gdyż są one fundamentem dalszego życia. Aby budować od najmłodszych lat przyjazny stosunek do drugiego człowieka, i zminimalizować problem wykluczenia w społeczności uczniowskiej, od września 2020 r wprowadzono do klasy III projekt edukacyjny autorstwa Marzeny Dziadkowiec i Krystyny Grzegrzółki, wspomagający rozwój społeczny  i emocjonalny dzieci i młodzieży, którego założeniem jest uwrażliwienie dzieci na różnice, które posiadamy- poprzez aktywną działalność edukacyjną.

             

            POPRZEZ ZAJĘCIA REALIZOWANO NASTĘPUJĄCE CELE:

            Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

            Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości.

            Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób.

            Integracja zespołu klasowego.

            Współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju
            i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.

            Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.

            Tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami
            i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości.

            Tematyka zajęć realizowana była zgodnie z harmonogramem. W pierwszym półroczu zrealizowano zajęcia z trzech modułów, natomiast w drugim półroczu zrealizowano kolejne dwa moduły:

            I moduł - od 2.09.2020r.- do 11.10.2020r – „KREATYWNOŚĆ”

            Dzieci obejrzały bajkę
            "The Dot" o dziewczynce Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie i odkryła w sobie talent. Następnie wspólnie wykonali pracę plastyczną przedstawiającą postać głównej bohaterki. Artyści rozbudzili swoją wyobraźnię tworząc własne projekty kropki. Uczniom najbardziej spodobała się zabawa z aplikacją Quiver, dzięki której mogli ożywić swoje piękne, kolorowe prace. Do szkoły przyszli ubrani w kropkowe ubrania.

            II moduł - od 02.11.2020r.- do 20.12.2020r. – „WYOBRAŹNIA”

             W listopadzie uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Złotnikach zrealizowali zadania z drugiego modułu - WYOBRAŹNIA. Przygotowali w klasie kącik emocji i umieścili w nim plakat projektu.
            Na termometrze uczuć zaznaczali swoje samopoczucie. Realizację II modułu pt. Wyobraźnia” rozpoczęliśmy od opowiadania „Żółty balonik” i rozmowy w co można zamienić zwykły balon. Następnie dzieci wykonały „Balonik swoich marzeń” z dostępnych elementów.

            „Balonowy tapir” dał nam wiele radości. Testowaliśmy go na włosach i bibule. Uczniowie wysłuchali odpowiadania
            "KRAINA WYOBRAŹNI I JEJ KREATYWNI MIESZKAŃCY". Uruchomili swoją pomysłowość i zaczęli tworzyć niezwykłe portrety Wyobraźni. Podczas zajęć klasa dowiedziała się, że wyobraźnia jest ważnym elementem w procesie twórczym.

             

            III moduł - od 11.01.2021r.- do 19.02.2021r. – „MOC SŁÓW”  

             

            Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Złotnikach ukończyli moduł III "Moc słów". W trakcie realizacji zadań dzieci uświadomiły sobie, jak wielką moc mają słowa, które wypowiadają.

             Wszystkich zaciekawiła "Bajka o ciepłym i puchatym"– dobro się mnoży wtedy, gdy się go z kimś dzieli oraz rady pana psychologa. Wykonaliśmy eksperyment z ryżem – dzieci samodzielnie wsypywały ryż do słoików, nalewały wodę i naklejały napisy. Przez cały tydzień mówili do słoików piękne i brzydkie słowa. Po tygodniu nie działo się nic. Po dwóch tygodniach woda w słoiku, do którego mówiliśmy niemiłe słowa zmętniała i pojawiła się w niej pleść. W słoiku z miłym słowem woda była czysta. Uczniowie z doświadczenia wyciągnęli ważny wniosek- wypowiadane słowa mają wielką moc.  Wykonaliśmy również zadanie , którego celem było zobrazowanie/przedstawienie, miłego, ciepłego, puchatego słowa. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne.


            IV moduł - od 1.03.2021r.- do 03.05.202r – „EMPATIA” 

            Uczniowie klasy III zrealizowały IV moduł projektu podczas nauki zdalnej. Podczas zajęć uczniowie interpretowali wiersze dotyczące empatii, obejrzeli bajkę "Grufolak", rozpoznawali dźwięki emocji oraz uzyskali odpowiedz na temat: "Gdzie kryje się empatia?" W realizacji modułu bardzo pomogła nam fantastyczna prezentacja. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się lepiej rozumieć innych.

             

            V moduł  - od 10.05.2021 r.  do  31.05.2021 r.  - „ODWAGA” 

            W trakcie zajęć wysłuchaliśmy opowiadania A. Pawłowskiej pt. "Wilczek Leon odwaga i uważność". Rozmawialiśmy o strachu, o tym czego się boimy? Stworzyliśmy własne słoiki ze strachem wykonując pracę plastyczną " Słoik na strachy". Dowiedzieliśmy się czym jest stres oglądając film pt. "Jak okiełznać stres?" Uczniowie wymieniali przyczyny, skutki i sposoby radzenia sobie ze stresem. Rozwiązywali ćwiczenia interaktywne związane ze stresem. Codziennie przed lekcjami wykonywaliśmy relaksację. 



            W każdym z modułów zrealizowany został dostarczony przez autorów projektu scenariusz zajęć, oraz zostały wykonane przez nauczyciela lub samodzielnie przez uczniów zadania umieszczone w Przewodniku po projekcie.   

             

            Ewaluacja

            Dzieci korzystały z emocjometrów, które pokazały, że po przeprowadzonych zajęciach projektowych były bardzo radosne i zadowolone z miło spędzonego czasu.

            Szczegółowa obserwacja uczniów pozwoliła ocenić stopień realizacji założonych celów, wyciągnąć wnioski: dzieci poznały bardzo wiele emocji, nauczyły się na nie reagować i z nimi oswajać. 

            Z powyższej analizy należy wywnioskować, że wszystkie założone w innowacji cele zostały osiągnięte. Innowacyjność zajęć przyczyniła się rozwijania u dzieci przede wszystkim kreatywności i twórczego myślenia oraz zwiększenia zainteresowania tematem emocji. Wpłynęła również na umiejętność współpracy w grupie.

            Dużym sukcesem projektu była możliwość prowadzenie go również w trakcie nauki zdalnej.

             

             

                                             

             

             

             

            Projekt edukacyjny  pt. Przygody Kota Ciepłosława

            W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klas I III  uczestniczyli w projekcjcie edukacyjnym  pt. Przygody Kota Ciepłosława, przygotowany przez PGE Energia Ciepła. Program ma na celu budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych, przekazywanie wiedzy o tym, jak powstaje ciepło i skąd bierze się prąd. Patronat honorowy nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.Kot Ciepłosław to specjalista od ciepła i ekologii, który w zabawny i ciekawy sposób przekazuje wiedzę o tym, jak powstaje ciepło i jak dociera do domowego kaloryfera. Wspólnie ze swoimi przyjaciółmi – Felką Kaloryfelką i Pstryczkiem Elektryczkiem, pomogą najmłodszym zrozumieć trudnie zagadnienia w prosty i praktyczny sposób. W trosce o lepsze powietrze i zdrowie rodzin, trójka bohaterów poszerzy wiedzę zarówno dzieci, jak i rodziców na temat sposobu wytwarzania ciepła, energii elektrycznej oraz możliwości oszczędzania. Podczas edukacyjnej przygody pokażą m.in. zalety i przewagę ekologiczną ciepła sieciowego nad tradycyjnymi źródłami ciepła.

             

            MOJA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

                 Uczniowie klasy I w roku szkolnym 2020/2021 brali udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”, który realizowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Projekt połączony jest z ogólnopolską kampanią społeczną, w ramach której przypomina się rodzicom o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Przygotowane specjalnie dla nich książki zapraszają pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a także przyjemność czerpana z lektury- z tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Wyprawki czytelnicze zostały uroczyście wręczone uczniom przez p. dyrektor mgr Agatę Balcerzak oraz p. prezes Bożenę Padykułę.

             Program edukacyjny "Moje dziecko idzie do szkoły"

              W roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole zrealizowany został program "Moje dziecko idzie do szkoły" skierowany dla rodzicow i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Celem programu było podniesienie wiedzy dzieci w wieku przedszkolnym o wczesnoszkolnym na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci oraz ich przekonanie o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych zarówno w domu, jak i w środowiska szkolnym. Realizując program uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem, konkursie zdalnym "Zdrowie na talerzu", warsztatach kulinarnych, prelekcjach na temat zdrowego stylu życia.

             

                 Program edukacyjny "Zawsze razem"

            W roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkolew w klasach I-III. realizowany byl program edukacyjny "Zawsze razem", Organizatorem programu była Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Rzeszowie. Celem programu było kształtowanie u dzieci właściwych postaw i zachowań wobec słabszych rówieśników, budowanie przyjaźni i więzi między dziećmi, unikanie zachowań ryzykownych oraz podejmowanie zdrowych wyborów życiowych.   Koordynatorem była  Pani pedagog mgr Anna  Tomczyk. 
            Każdy uczeń otrzymał kolorowankę "Zawsze razem". Książeczka poprzez obrazki i tekst opowiadała historię chłopca, który zmagał się z nieuleczalną chorobą i wskazywała dzieciom właściwe i nie zagrażające zdrowiu zachowania.
            Na zakończenie programu uczniowie mieli szansę wziąć udział w Konkursie plastycznym. Serdecznie dziękujemy Marysi G. i Maksymilianowi P. za wzięcie udziału. Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników. :) 

             

              Program profilaktyczny ,, Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami”

                       W klasie V w roku szkolnym 2019/2020 w miesiącach  luty-marzec realizowany był na godzinach  do dyspozycji nauczyciela wychowawcy oraz na lekcjach biologii program profilaktyczny ,,Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami”.                             

              Realizacja programu przebiegała w trzech etapach:

            1. Uwaga kleszcze- na pierwszym spotkaniu omówiono i wskazano miejsca i środowiska , w których najczęściej pojawiają się te pajęczaki. Nauczycielka biologii omówiła ich budowę fizyczną( morfologia i anatomia) oraz fizjologię, która pozwala im przenosić groźne dla człowieka bakterie i wirusy wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
            2. Jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza?- na tych zajęciach zwrócono uwagę na miejsca największego występowania kleszczy i sposobów zabezpieczania się przed nimi np.: noszenie odpowiedniej odzieży stosowanie środków odstraszających kleszcze ( do kupienia w aptekach i drogeriach), dokładne obejrzenie odzieży, ewentunie wypranie po powrocie z newralgicznych miejsc, dokładne obejrzenie całego ciała (pachy, pachwiny, zgięcia łokciowe, podkolanowe) oraz skóry głowy.
            3. Jak postąpić w przypadku ukąszenia?- na trzecim spotkaniu uczniowie zostali poinformowani o tym, co zrobić w sytuacji, gdy już jesteśmy ukąszenie przez kleszcza.  Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza należy go delikatnie usunąć używając pęsety, nie smarować żadną substancją, a po usunięciu miejsce należy zdezynfekować. Gdyby pojawiły się trudności i wątpliwości należy zawsze skontaktować się z lekarzem, zasięgnąć jego porady i skorzystać z pomocy. Lekarz też podejmie decyzję o dalszym postępowaniu i odpowiednim leczeniu.

             

            W czasie realizacji w/w treści wykorzystane zostały dodatkowe informacje i filmy instruktażowe ze strony Wojewódzkiego Sanepidu w Rzeszowie oraz  różnorodne materiały poglądowe na temat pajęczaków żyjących w Polsce, ze szczególnym naciskiem na kleszcze właśnie. Program wzbudził wśród uczniów duże zainteresowanie i na pewno zaopatrzył w podstawową wiedzę na temat: Jak chronić się przed boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu- groźnymi chorobami, których patogeny przenoszą kleszcze.

             

            Ogólnopolski Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka”

             

            W roku szkolnym 2019/2020 klasa I wzięła udział w Ogólnopolskim Programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, który jest corocznie organizowany przez markę Puchatek, we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym programu jest komendant Główny Policji.                                                                      Nadrzędnym celem akcji jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole, na drodze, a także w Internecie. Ponadto materiały zawierały tematykę z zakresu pierwszej pomocy. Dzięki atrakcyjności udostępnionych materiałów dzieci z  wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach z Puchatkiem.           Po zrealizowanych zajęciach klasa wzięła udział w Ogólnopolskim Teście  Wiedzy o Bezpieczeństwie, który został wypełniony bezbłędnie na stronie programu. Zaświadczeniem o zdobytej wiedzy było otrzymanie przez każde dziecko „Dyplomu Bezpiecznego Puchatka”, zaś Szkoła zdobyła Certyfikat przynależności do „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

             

             

            Akcja "Razem na Święta"

            W tym roku szkolnym nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”, której celem jest wspólne spędzenia przedświątecznego okresu. Czas ten umiliy występy uczniów z kazdej klasy, którzy przygotowali koncert kolęd i pastorałek oraz świąteczne życzenia. Na to miłe świętowanie uczniowie wraz  z nauczycielami przygotowali na warsztatach kulinarnych przepyszne pierniki oraz na warsztatach plastycznych świąteczne ozdoby.

            W ramach akcji „Razem na Święta” nasza placówka podjęła następujące działania:
            - mikołajkowa impreza integracyjna w szkole pt.: „Zostań św. Mikołajem i podaruj komuś swój dobry uczynek”;
            - przygotowanie i wysłanie kartek świątecznych z życzeniami dla seniorów
            - klasowe spotkania przedświąteczne;
            - koleżeńska pomoc w nauce.
                Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki wzajemnej pomocy możemy sprawić, aby stały się one jeszcze piękniejsze i radośniejsze. 

             

            Szlachetna Paczka

             

            Nasza szkoła  i przedszkole po raz kolejny w tym roku szkolnym 2019/2020  włączyły się do akcji pomocy rodzinom potrzebującym w projekcie "Szlachetna Paczka". Uczniowie i dzieci zebrali różne produkty , które zostały przekazane do organizatorów Szlachetnej Paczki.  Podczas Finału Szlachetnej Paczki darczyńcy dostarczają paczki do specjalnie na tę okoliczność przygotowanych magazynów, skąd wolontariusze przewożą je do wskazanych rodzin. Produkty zebrane przez naszych uczniów zostały dołączone do przygotowywanych przez wolontariuszy paczek. 

            Szlachetna Paczka to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym.

            Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje za zaangażowanie tym, którzy wspomagali akcję: Dyrekcji, Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom. Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

             

            Akcja "Szkoła pamięta"

            Nasza szkoła włączyłayła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia historyczne. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele zogranizowali akademię upamietniającą  80 rocznicę wybuchu II wojny światowej aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Uczniowie złożyli również kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą zamorodownych pod szkołą  bohaterów II wojny światowej z terenu powiatiu mieleckiego.

            Akcja "Szkoła do hymnu"

            Nasza szkoła brała udział w akcji "Szkoła do hymnu” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej . 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy  odśpiewali 4-zwrotki hymnu narodowego.

            Akcja charytatywna "Zbieranie nakrętek"

            Uczniowie naszej szkoły działający w Kole Wolontariackim zorganizowali akcję zbierania nakrętek dla dziewczynki niepełnosprawnej z OREW W Mielcu na sprzęt rehabilitacyjny. Dzięki zaangażowniu naszych uczniów i rodziców udało się zebrać dużo nakrętek i przekazać potrzebującej. Aby pomóc trzeba pamiętać, że każda nakrętka ma znaczenie. Zbierając pomagamy nie tylko potrzebującym ale również środowisku – zebrana nakrętka nie trafia na wysypiska, gdzie proces rozkładu przebiega latami.

            Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

            We wtorek 21 maja klasy 4-8 wraz z opiekunami uczestniczyły w miejskich obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość ta została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu.

            Coroczne świętowanie Dnia Godności przypomina nam o tym, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są obecne w naszym społeczeństwie, należy się im szacunek, pomoc i godne traktowanie. 

             

             

            PODZIĘKOWANIE

            Nasza szkoła i stowarzyszem\nie dołączyło sie do akcji charytatywnej zorganizowanej przez OREW w Mielcu pt. "Zbieranie na huśtanie". Nie jest nam obojetne dobro innych dzieci dlatego dołączyliśmy do akcji.Przekazaliśmy  środki pieniężne  na zakup huśtwki. 

             

            OPATRUNEK NA RATUNEK                 

            W naszej szkole trwa akcja Opatrunek na ratunek. Wolontariusze z Szkolnego Koła Wolontariatu zbierają materiały opatrunkowe, które zostaną przekazane dla lekarzy pracujących w krajach afrykańskich.

            Dzięki zaangażowaniu uczniów, Fundacja Redeptoris Missio przyznała naszej szkole wyróżnienie "Szkoła z misją". Mamy nadzieję, że nasze dary okażą się bardzo pomocne dla lekarzy i uratują życie wielu osobom.

             

             

            UDZIAŁ W SZLACHETNEJ PACZCE.

            Szlachetna Paczka – ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.  Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.  Nasza szkoła  i przedszkole po raz kolejny w tym roku szkolnym 2018/2019  włączyły się do akcji pomocy rodzinom potrzebującym. Uczniowie i dzieci zebrali różne produkty , które zostały przekazane do organizatorów Szlachetnej Paczki.  Podczas Finału Szlachetnej Paczki darczyńcy dostarczają paczki do specjalnie na tę okoliczność przygotowanych magazynów, skąd wolontariusze przewożą je do wskazanych rodzin.

             

            Bieg po zdrowie……

             

                              Uczniowie klasy IV Społecznej Szkoły Podstawowej w Złotnikach przez kilka tygodni brali udział w Programie Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej  pt. ,,Bieg po zdrowie”. Głównym celem programu było zapobieganie paleniu papierosów zarówno obecnie, jak i w przyszłości,   w dorosłym życiu. Zajęcia zrealizowano przy użyciu zróżnicowanych metod aktywizujących, dostosowanych do wieku uczestników. Podczas cyklu zajęć dzieci poznały składniki dymu tytoniowego,  liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, tworzyły antyreklamy, plakaty, uczyły się zachowań asertywnych. Ciekawym wyzwaniem okazało się opracowanie poradnika w formie komiksu:  ,, Jak zrobić, żeby nie palić papierosów”. Uczniowie wykorzystując ciekawe materiały z ćwiczeń wymyślali różne sytuacje w których są częstowani papierosami –i co wtedy?  

                          Głównym celem programu  było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e- papierosów , przekazanie wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych i zalet nie palenia. Analizując ankietę uczniowską podsumowującą zajęcia wiemy, iż założone cele zostały zrealizowane.

             

             

            Program edukacyjny „Śniadanie daje moc”

             

                 W tym roku szkolnym 2017-2018 i 2018-2019 nasza szkoła uczestniczyła w programie ogólnopolskim "Śniadanie Daje Moc". Głównym zadaniem tego programu edukacyjnego jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podsumowaniem programu jest, jak co roku, zorganizowanie w szkole Dnia Zdrowego Śniadania. W tym roku zaplanowano go na 8 listopada.

            Od początku listopada rozpoczęły się w szkole przygotowania. Dzieci ze wszystkich klas  na lekcjach przyrody i godzinach z wychowawcą  dowiadywały się o konieczności racjonalnego odżywiania się, poznawały 12 zasad zdrowego żywienia, przypominały sobie Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę warzyw i witamin w codziennym jadłospisie. Ozdabiały swoje klasopracownie  i korytarze szkolne hasłami i plakatami promującymi zdrowe odżywianie.

            W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień – 8 listopada.. Uczniowie przynieśli do szkoły wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować „zdrowe śniadanie” tzn. świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, soki, itp. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, uczniowie klas IV - VII każdej klasy, pod kontrolą swoich wychowawców, przygotowali swoje drugie śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki oraz sałatki owocowe. Uczniowie klas  I - III  przygotowali inscenizację na temat zdrowego żywienia i zaprezentowali wszystkim zebranym na podsumowaniu programu. Wszyscy uczniowie, dzięki przeprowadzonym warsztatom kulinarnym i inscenizacji, mieli możliwość praktycznego zastosowania poznanych zasad zdrowego odżywiania. Po przedstawianiu  uczniowie przystąpili do degustacji przygotowanych przez siebie zdrowych śniadań. Zrobione własnoręcznie, smakowały wyjątkowo. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą  pamiętać o tym, że „śniadanie” to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na lekcjach.

            Podsumowując, był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.

             

            Ogólnopolski Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka”

             

            Klasa I i II pod okiem p. Bożeny Łach i p. Anny Juwy – Skowron  brała udział w Ogólnopolskim Programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Biura Prewencji i Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Celem programu było utrwalenie wiedzy   o zasadach ruchu drogowego, o tym jak uniknąć zagrożeń i jak bezpiecznie spędzać czas w domu, szkole i w czasie zabawy. Zapoznały się również ze wskazówkami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, gdyż temat jest im dobrze znany. Jako pomoce zostały wykorzystane książeczki edukacyjne, które zawierały dobre rady i ostrzeżenia oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa. W czasie realizacji zadań programu dzieci doskonale się bawiły a jednocześnie utrwalały wiadomości.

            Podsumowaniem programu był test o bezpieczeństwie, z którym dzieci poradziły sobie bardzo dobrze i otrzymały „Dyplomy Bezpiecznego Puchatka” a szkoła Certyfikat.

             

             

            CERTYFIKAT WIARYGODNA SZKOŁA PO RAZ TRZECI

             

                 Ogromnym wyróżnieniem dla naszej szkoły  jest otrzymanie po raz trzeci w roku 2017 Certyfikatu Wiarygodna Szkoła. Przyznanie tego prestiżowego tytułu było możliwe dzięki pozytywnie zakończonemu procesowi weryfikacji, przeprowadzonemu przez Kapitułę Ogólnopolskiego Programu Wiarygodna Szkoła w oparciu o przewidziane Regulaminem procedury. Jest to duże wyróżnienie, gdyż świadczy o wysokiej jakości nauczania oraz o zapewnieniu uczniom odpowiednich standardów w zakresie wychowania i bezpieczeństwa. Certyfikat jest drogowskazem dla dzieci i ich rodziców, którzy są w trakcie podejmowania ważnej decyzji, dotyczącej wyboru szkoły oraz potwierdza prestiż i właściwe zarządzanie placówką.

            Otrzymany certyfikat zobowiązuje jeszcze bardziej całą społeczność szkolną, do dalszej, efektywnej pracy w celu osiągania pozytywnych rezultatów dydaktyczno-wychowawczych i wzmacnia pozycję szkoły jako wiarygodnego partnera w edukacji.

             

             

             

            PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII

            W roku szkolnym 2016/17 uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami przystąpili do programu edukacyjnego „Porcja pozytywnej energii” organizowanego przez markę Crispy Natural. Celem programu jest edukacja i kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych opartych na spożywaniu warzyw i owoców. Honorowy patronat nad programem objął Rzecznik Praw Dziecka. Na przełomie kwietnia i maja 2017 roku we wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili lekcje tematyczne zachęcające do spożywania owoców i warzyw. Uczniowie poznali ich wartości odżywcze oraz dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Wychowankowie szkoły rozpoznawali najbogatsze w składniki odżywcze owoce i warzywa. Poznali budowę przewodu pokarmowego i jego mieszkańców – bakterie jelitowe. Doskonalili umiejętność wyboru zdrowych produktów spożywczych sprzyjających rozwojowi dobrej mikroflory jelitowej. Wspaniałym dopełnieniem wiedzy zdobytej podczas lekcji było własnoręczne przygotowanie potraw z owoców i warzyw. Uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowali w klasach między innymi: sałatki owocowe, surówki i sałatki z warzyw, kanapki ze zdrowych i wartościowych produktów, szaszłyki owocowe, sorbety i wiele innych smakołyków. Degustacja była przepyszna! W szkole można podziwiać prace plastyczne uczniów promujące zdrowe żywienie. Zdjęcia z realizacji projektu, jak również prac konkursowych można oglądać także na stronie internetowej szkoły. Zapraszamy do odwiedzenia galerii. Mamy nadzieję, że realizując założenia programu nauczymy dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych i skłonimy uczniów do świadomego wybierania dobrych dla zdrowia i smacznych produktów.

             

             

            UDZIAŁ W PROJEKCIE SZLACHETNA PACZKA.

             

                 SZLACHETNA PACZKA to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, który w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia i zostania Bohaterem. To wizja nowego kraju, w którym podziały między bogatymi a biednymi zostają zniesione. SZLACHETNA PACZKA co roku łączy tysiące osób w mądrym pomaganiu.Darczyńca Paczki przygotowuje paczkę dla najbardziej potrzebujących w Polsce: osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych i ludzi, których spotkało nieszczęście. Jego pomoc jest impulsem do zmiany życia dla tych, którzy teraz są zbyt słabi, by podnieść się z kolan. Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi zaangażowali sie w taką pomoc. Uczestniczyliśmy w XV i XVI edycji. Rodziny  z okolic Mielca zostały obdarowane przez naszych uczniów wraz z rodzinami. Dziekujemy wszystkim darczyńcom.             

             
             
             
             
             

            CERTYFIKAT WIARYGODNA SZKOŁA PO RAZ DRUGI.

             

               Ogromnym wyróżnieniem dla naszej szkoły jest otrzymanie po raz drugi Certyfikatu Wiarygodna Szkoła o numerze 10101452. Przyznanie tego prestiżowego tytułu   było możliwe dzięki pozytywnie zakończonemu procesowi weryfikacji, przeprowadzonemu przez Kapitułę Ogólnopolskiego Programu Wiarygodna Szkoła w oparciu o     przewidziane Regulaminem procedury.
              Program Wiarygodna Szkoła powstał w odpowiedzi na rosnącą potrzebę promowania wiarygodnego i solidnego wizerunku polskich szkół, które reprezentują właściwy poziom edukacyjny i wychowawczy oraz zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo swoich uczniom. Takim szkołom przyznawany jest Certyfikat Wiarygodności, który jest dowodem spełnienia powyższych kryteriów i potwierdzeniem właściwych standardów funkcjonowania szkoły. Do grupy tych szkół dołączyła Społeczna Szkoła Podstawowa w Złotnikach, otrzymując Certyfikat nr 10101452. Podstawowym kryterium było uzyskanie przez szkołę wysokiego miejsca wśród wszystkich szkół podstawowych w całym powiecie w oparciu o wyniki podsumowujące Sprawdzian Szóstoklasistów opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
            Otrzymany certyfikat zobowiązuje jeszcze bardziej całą społeczność szkolną, do dalszej, efektywnej pracy w celu osiągania pozytywnych rezultatów dydaktyczno-wychowawczych i wzmacnia pozycję szkoły jako wiarygodnego partnera w edukacji.

             

            NASZA SZKOŁA OTRZYMAŁA CERTYFIKAT  WIARYGODNA SZKOŁA

            Ogromnym wyróżnieniem dla naszej szkoły jest otrzymanie w dniu 4.05.2016 roku Certyfikatu Wiarygodna Szkoła o numerze 10101265. Przyznanie tego prestiżowego tytułu było możliwe dzięki pozytywnie zakończonemu procesowi weryfikacji, przeprowadzonemu przez Kapitułę Ogólnopolskiego Programu Wiarygodna Szkoła w oparciu o przewidziane Regulaminem procedury.   
            Program Wiarygodna Szkoła powstał w odpowiedzi na rosnącą potrzebę promowania wiarygodnego i solidnego wizerunku polskich szkół, które reprezentują właściwy poziom edukacyjny i wychowawczy oraz zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo swoich uczniom. Takim szkołom przyznawany jest Certyfikat Wiarygodności, który jest dowodem spełnienia powyższych kryteriów i potwierdzeniem właściwych standardów funkcjonowania szkoły. Do grupy tych szkół dołączyła Społeczna Szkoła Podstawowa w Złotnikach, otrzymując Certyfikat nr 10101265. Podstawowym kryterium było uzyskanie przez szkołę wysokiego miejsca wśród wszystkich szkół podstawowych w całym powiecie w oparciu o wyniki podsumowujące Sprawdzian Szóstoklasistów opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
            Otrzymany certyfikat zobowiązuje jeszcze bardziej całą społeczność szkolną, do dalszej, efektywnej pracy w celu osiągania pozytywnych rezultatów dydaktyczno-wychowawczych i wzmacnia pozycję szkoły jako wiarygodnego partnera w edukacji.

             

             

            Program "Nie pal przy mnie proszę"

             Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2015/2016 do ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I- III szkół podstawowych.

            ZAŁOŻENIA PROGRAMU:

            • - Program przeznaczony  jest dla uczniów klas I- III szkoły podstawowej.
            • - Program proponuje realizację zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku   dzieci.
            • -W programie zawarte zostały uporządkowane treści dotyczące zdrowia, dostosowane do poziomu percepcji dzieci.
            • - Program ma charakter profilaktyczny i jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

             

            CELE SZCZEGÓŁOWE:

            • - Uporządkowanie i poszerzenie wiadomości na temat zdrowia.
            • - Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.
            • - Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
            • - Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

            ZAJĘCIA WARSZTATOWE W RAMACH PROGRAMU:

            ZAJ.I -  CO TO JEST ZDROWIE ?

            ZAJ.II-  OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE ?

            ZAJ.III-  CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU ?

            ZAJ.IV-  CO ROBIĆ , GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE ?

            ZAJ.V-  NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ !

             

            Program "Zdrowe nietrudne"

            Inicjatorem i twórcą projektu jest marka Kupiec, która wraz z wydawnictwem MAC Edukacja, marką PHILIPS i Delikatesami ALMA24.pl przygotowała program działań i lekcji dla dzieci dotyczących zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej, promującej zdrowy tryb życia.

            Projekt powstał w oparciu o nową ustawę o żywieniu w szkołach, polegającą na wdrażaniu odpowiednich nawyków żywieniowych oraz ograniczenie wśród dzieci pojawiającego się problemu nadwagi i otyłości. Jego celem jest propagowanie wśród najmłodszych uczniów zdrowego stylu życia i kształtowanie prawidłowych postaw związanych z komponowaniem zdrowych, bogatych w wartości odżywcze posiłków.

             

            W ramach programu uczniowie min.: robili zdrowe kanapki, surówki, piekli mufinki z kaszy jaglanej itp.

             

            Głównym zadaniem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych na terenie całego kraju oraz, pośrednio, edukacja dorosłych.

            Program edukacyjny  "Zawsze razem"

            Uczniowie klas I-III w I półroczu roku szkolnego 2015/2016   realizowali program Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Mielcu pt. "Zawsze razem". Celem jego jest kształtowanie właściwych postaw i zachowań wobec słabszych. Uczniowie uzyskali wiedzę o chorobach, w tym również o chorobach zakaźnych i przewlekłych. Uczyli się podejmować zdrowe wybory życiowe oraz unikać zachowań ryzykownych dla zdrowia. Program pomagał w budowaniu przyjaźni, więzi i współczucia między rówieśnikami.                                                                                                         

            Tematyka programu „Zawsze razem” obejmowała następujące treści :
            - Co to jest zdrowie
            - Jak dbać o zdrowie
            - Dlaczego niektórzy ludzie chorują
            - Jak rozprzestrzenia się choroba
            - Jak się czujemy gdy jesteśmy chorzy
            - Komu mówisz gdy się źle czujesz
            - Co czujesz do kogoś kto jest chory
            - Co czujesz do siebie gdy jesteś chory
            - Co to są choroby przewlekłe i choroby zakaźne ( w tym również AIDS ), jak się można zakazić
            - Co robić żeby nie chorować
            - Jak pomóc choremu koledze

            Podsumowaniem programu był Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Zawsze Razem". W  dniu 23 maja 2016 roku komisja oceniła 386 prac, które wpłynęły z 68 szkół województwa podkarpackiego. Uczennica z naszej szkoły Anna Gurbała znalazła się wśród 20 laureatów tego konkursu. 

             

             

            Akcja Góra grosza.

            Co roku bierzemy udział w akcji „GÓRA GROSZA”, której celem jest zebranie funduszy dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci i Rodzinnych Domów Dziecka. Akcja przeprowadzana była przez zbiórkę monet groszowych (od 1 gr. do 50 gr).Podstawowym celem akcji jest uświadomienie dzieciom, że najmniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Nasi uczniowie  zaangażowałliswoje rodziny w zbieranie monet i zaangażowali w tę zbiórkę całe rodziny.